מחקרים

מתן אינסולין בחולי סוכרת סוג 2 עשוי להחמיר רה-מודלינג לבבי

חולי סוכרת סוג 2 הסובלים מאי ספיקת לב עם מקטע פליטה ירוד אשר טופלו עם אינסולין הראו התקדמות ברה-מודלינג הלבבי ופגיעה בכיווץ החדרי

אינסולין בהזרקה (צילום: אילוסטרציה)
אינסולין בהזרקה (צילום: אילוסטרציה)

אינסולין משמש פעמים רבות כטיפול בסוכרת סוג 2 (T2DM) במטרה להשיג שליטה גליקמית. עם זאת, בעדויות שפורסמו לאחרונה הודגם כי הטיפול עם אינסולין נקשר עם תוצאים ירודים בחולים עם אי ספיקת לב (HF).

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת 'Cardiovascular Diabetology', מטרת החוקרים הייתה להעריך את השפעת הטיפול עם אינסולין על הרה-מודלינג של החדר השמאלי (LV) והפרעות התכווצות בקרב עוקבת חולי HF עם מקטע פליטה ירוד (HFrEF). בנוסף, החוקרים העריכו האם טיפול עם אינסולין מאפשר לנבא תוצאים ירודים בחולים אלו. כרקע למחקרם, מציינים החוקרים כי כ-50% מהמקרים באוכלוסיית ה-HF הכוללת סובלים מ-HFrEF, ועל כן התמקדו במטרות שלעיל.

במסגרת המחקר נאספו בסך הכל 377 חולי HFrEF אשר עברו MRI לב, וחולקו על סמך מצב הסוכרת והצורך בטיפול עם אינסולין. משך המעקב החציוני היה 32.4 חודשים (טווח בין רבעוני 15.6-43.2 חודשים). החוקרים מדדו מדדים מבניים ותפקודיים של ה-LV בקרב המשתתפים, בנוסף להערכת העומס הסיסטולי (systolic strains). הקובעים (determinants) של עומסים לא תקינים של שריר הלב הוערכו באמצעות אנליזת רגרסיה ליניארית. התוצאים הקשורים נקבעו באמצעות שימוש במודל מרובה משתנים של הסיכונים הפרופורציונליים של קוקס.

מתוצאות החוקרים עולה כי חולי T2DM שטופלו עם אינסולין נמצאו עם indexed LV end-diastolic volume גבוה יותר וכן עם מסת גדולה יותר של ה-LV, בהשוואה לחולי T2DM שאינם מטופלים עם אינסולין וכן בהשוואה למשתתפים שאינם חולי T2DM. ממצאים אלו הודגמו על אף שנמצאו מקטעי פליטה דומים של ה-LV, בליווי three-dimensional spherical index גבוה יותר (P < 0.01).

עוד עולה מתוצאות החוקרים כי חולי T2DM שטופלו עם אינסולין הראו longitudinal and circumferential peak systolic strain גרועים יותר (P < 0.01). כמו כן, הטיפול עם אינסולין נקשר באופן בלתי תלוי עם הפרעה בעומס הסיסטולי. הטיפול עם אינסולין נקשר באופן עקבי לתוצאים ירודים יותר גם לאחר תקנון למשתנים מתערבים מבוססים, עם יחס סיכונים מתוקנן של 3.11 (רווח בר-סמך של 95% 1.45-6.87, P = 0.009) בעוקבה הכוללת, ו-2.16 (רווח בר-סמך של 95% P = 0.030 ,1.08-4.59) בעוקבת הסוכרת.

לסיכום, אינסולין עשוי לתרום לרה-מודלינג של ה-LV ולפגיעה ביכולת הכיווץ בקרב חולי T2DM הסובלים מ-HFrEF. בעקבות ממצאיהם, החוקרים מציינים כי יש לנקוט זהירות רבה בעת טיפול עם אינסולין בחולי HFrEF.

מקור:

Shi, K., Zhang, G., Fu, H. et al. Association of insulin use with LV remodeling and clinical outcomes in diabetic patients with heart failure and reduced ejection fraction: assessed by cardiac MRI. Cardiovasc Diabetol 22, 201 (2023). https://doi.org/10.1186/s12933-023-01944-y

נושאים קשורים:  מחקרים,  אינסולין,  אי ספיקת לב,  סוכרת סוג 2,  מקטע פליטה ירוד
תגובות