חדשות

עריכה גנטית הועילה להורדת כולסטרול בחולי לב

מחקר חדש מציג טיפול פוטנציאלי בתחום הקרדיולוגיה המונעת: מפעל מולקולרי לעריכת גן בודד הצליח להפחית רמות כולסטרול בחולי היפרכולסטרולמיה משפחתית

היפרכולסטרולמיה משפחתית (צילום: שאטרסטוק)

טיפול חדשני בעריכת גנים הצליח להוריד באופן משמעותי רמות כולסטרול אצל קומץ חולי לב שהשתתפו במחקר, לאחר שניסו תרופות מוכרות להורדת כולסטרול ללא הצלחה. על תוצאות הטיפול שנראה כי הוא בטוח, דיווחה חברת "ורב תרפויטיקס" מבוסטון (Verve Therapeutics of Boston) בכנס האגודה האמריקאית למחלות לב, כפי שפורסם בניו יורק טיימס.

המחקר כלל עשרה מטופלים בלבד, בגיל ממוצע 54. לכל אחד מהם היתה מוטציה גנטית, היפרכולסטרולמיה משפחתית, המשפיעה על כמיליון איש בארה"ב. למרות שיידרשו מחקרים נוספים בקרב אוכלוסיות רחבות יותר, מומחים בתחום עריכת הגנים וקרדיולוגים אמרו שלטיפול יש פוטנציאל לשנות את תחום הקרדיולוגיה המונעת.

במחקר, בראשות ד"ר סקר קתירסן (Sekar Kathiresan), מנכ"ל החברה, ניתן עירוי בודד של ננו-חלקיקים ליפידיים מיקרוסקופיים, המכילים מפעל מולקולרי לעריכת גן בודד בכבד, שבו הכולסטרול מסונתז. הגן, PCSK9, מעלה את רמות הכולסטרול הרע LDL והעירוי נועד לחסום אותו.

כדורי השומנים הקטנים נישאו דרך הדם ישירות לכבד. הם נכנסו לתאי כבד, נפתחו וחשפו שתי מולקולות. האחת מורה לדנ"א ליצור כלי לעריכת גנים, והשנייה מדריכה את הגן שזקוק לעריכה. כלי עריכת הגנים פועל כמו עיפרון ומחק. המחק מוחק אות אחת של גן המטרה, והעיפרון שכותב אות חדשה מכבה את PCSK9. מטרת הטיפול הבודד היא, כאמור, הורדת כולסטרול והגנה לכל החיים ממחלות לב.

החולים קיבלו מינונים משתנים. רמות ה-LDL אצל שלושת המטופלים שקיבלו את המינונים הגבוהים ביותר ירדו ב-39% עד 55%, מספיק על מנת להוריד את רמת הכולסטרול הרע אצלם לרמה תקינה.

נחקרים שקיבלו את המינון הגבוה חוו תסמינים דמויי שפעת למשך מספר שעות. שני מטופלים חוו אירועים חריגים חמורים שהוועדה העצמאית לבטיחות הנתונים ומעקב אחרי המחקר ייחסה למחלת הלב הקשה שממנה סבלו. הוועדה המליצה שלא לעצור את המחקר.

אחד משני המטופלים הללו חווה דום לב קטלני חמישה שבועות לאחר קבלת העירוי. נתיחה שלאחר המוות הראתה שמספר עורקי הלב שלו היו חסומים. המטופל השני עבר התקף לב יום לאחר העירוי. התברר שהוא סבל מכאבי חזה עוד לפני קבלת העירוי אך לא דיווח על כך. אילו היה ידוע הדבר, הוא לא היה מקבל את הטיפול.

הטיפול מהווה שיא של מחקרים שהחלו לפני עשור כאשר חוקרים גילו מקרים נדירים של רמת כולסטרול נמוכות מאוד שנגרמה בשל מוטציה בגן PCSK9, שחדל לתפקד. כתוצאה מכך, הם המטופלים היו מוגנים מפני מחלות לב. תגלית זו הובילה לפיתוח נוגדנים לחסימת הגן. מטופלים מזריקים לעצמם את הנוגדנים פעם בשבוע, לאחר מכן הם מקבלים פעמיים בשנה זריקת RNA שמונעת יצור של PCSK9.

גם אם עריכת גנים תצליח, היישום שלה על אנשים צעירים בסיכון למחלות לב עדיין רחוק. עם זאת, עריכת גנים מוקדמת במטופלים צעירים עם רמות כולסטרול גנטית גבוהות עשויה למנוע הסתיידות של העורקים. הדבר תלוי בהצלחה ובבטיחות של עריכת הגנים ובהשפעותיה ארוכות הטווח. המטופל הראשון טופל לפני רק שישה חודשים, אבל מחקר קודם בקופים שנמשך שנתיים וחצי הרא תוצאות דומות.

נושאים קשורים:  עריכה גנטית,  מחלות לב,  כולסטרול LDL,  היפרכולסטרולמיה משפחתית,  מחקרים,  חדשות
תגובות