ישראל במלחמה

עלייה חדה במחירי ציוד רפואי וקושי לשלם לספקים

בתי החולים הונחו להחזיק מלאי של ציוד רפואי לארבעה חודשים ומתקשים לשלם לספקים | עלייה חדה במחירי ההובלות האוויריות של ציוד רפואי | דרישה מהמדינה לממן את העלויות העודפות ולהעדיף ספקים מקומיים

ציוד רפואי בנתב"ג. צילום ארכיון: שלומי אמסלם/ לע"מ

על המדינה להשקיע בתוצרת ישראלית כדי למנוע פגיעה במלאי של מערכת הבריאות, כך הדגיש אתמול (ד') יו"ר ועדת הבריאות, ח"כ יוני משריקי (ש"ס), בדיון על אספקת תרופות וציוד רפואי למערכת הבריאות במלחמה. אל נוכח ההנחיה לבתי החולים להחזיק ציוד ומלאי לארבעה חודשים, הוקדש רוב הדיון לנושא תזרים מזומנים ולכך שהתשלום לספקים מעוכב.

בדיון עלה נושא מחיר הציוד הרפואי שהאמיר בעקבות הגבלת הטיסות המגיעות לישראל. אהד כהן, סמנכ"ל משרד הכלכלה, אמר בדיון כי הם פועלים להגדלת מספר הטיסות לישראל על מנת להפחית את עלויות ההובלה האווירית של ציוד רפואי, תוך מתן ערבויות ממשלתיות.

אבי בן זקן, ראש המאמץ הלאומי במשרד הבריאות, סיפר על טיפול בבעיות באספקה והעדפת חברת אל-על בהטסת ציוד רפואי. לדבריו, "אין כרגע מחסור קריטי בציוד, אך חלה עלייה חדה במחירי ההובלות האוויריות, לעתים מדובר בעלייה של 700%-600%, והדבר פוגע ביבואנים, בחברות, בבתי החולים ובסופו של דבר גם בצרכנים. בתי החולים התבקשו להחזיק ציוד ומלאי של ארבעה חודשים, וההוראה מייצרת קושי גדול באחסנה, שאף הוא כרוך בעלות".

ניר קנטור, נציג התאחדות התעשיינים, ציין כי מוסר התשלומים לקוי, וכי חייבים לשלם לחברות באופן מיידי כדי שלא יפשטו את הרגל. לדבריו, על המדינה לממן את העלויות העודפות של ההובלה האווירית ולהעדיף מפורשות ספקים מקומיים לטובת התעשיה הישראלית.

דורון שני, נציג איגוד לשכות המסחר, הסתמך על הנחיית החשב הכללי לשלם בימי המלחמה לספקים באופן מיידי, וביקש כי כך ינהגו בתי החולים. לדבריו, "העיכובים הבלתי סבירים והבלתי מקובלים שקיימים בשוטף בתשלומים לספקי הציוד הרפואי, בתוספת הנטל הכלכלי שהתווסף בימי המלחמה, מעמידים את הספקים במצב כמעט בלתי אפשרי". הוא הוסיף ואמר כי ספקים רבים בחו"ל אינם מאפשרים אשראי כבימי שגרה ודורשים תשלום מלא למפרע, דבר התורם לקשיים של חברות בענף.

לדברי שני, שירות המטענים האוויריים לישראל מצומצם ביותר בימים אלה ויקר מאוד. בשל גיוסים של עובדים רבים, הצוות הנותר נאלץ לעבוד שעות נוספות וגם עלויות אלו מושתות על העוסקים בענף, ובנוסף יש צורך בתגבור על ידי כוח אדם זמני, שאף הוא כרוך בעלויות נוספות. איגוד לשכות המסחר שלח לפני כשבועיים מכתב למנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, ובו ביקש שבתי החולים ישלמו מיידית את כל החשבוניות המאושרות לרבות חשבוניות עבר, בהתאם להנחיה של החשב הכללי.

יובל הדר, סמנכ"ל המרכז הרפואי הדסה, סיפר כי בית החולים משתמש בציוד בהיקף של עשרה מיליון שקל לשבוע. "אם המדינה תשלם לי בזמן, אוכל לשלם לספקים בזמן", אמר. על כך השיבה גאיה עפר, רכזת בריאות באגף התקציבים במשרד האוצר, "כי תקנות המושלמות בימים אלה ייטיבו עם הספקים במערכת הבריאות".

בנושא העדפת תוצרת מקומית אמר קובי צורף, מנכ"ל פארמה ישראל, כי יש לתת עדיפות של 10%-15% במכרזים לתוצרת מקומית ואבי בוסקילה, מנכ"ל חברת שראל, המספקת ציוד רפואי למוסדות הבריאות בישראל, הוסיף ואמר כי לחברה מלאי של שלושה חודשים בתרופות, מכשור וציוד רפואי וכי הפסיקה בימים אלה את הייבוא מטורקיה. "למרות העלויות, רוב השותפים מבינים את המצב ומתחשבים", ציין.

ד"ר דני לנדסברגר, נציג "מכבי", הזהיר כי עוד לפני המלחמה חשו במחסור בתרופות לסוכרת ולחץ דם, ואילו ברוך ליברמן, מנכ"ל "חברים לרפואה", סיפר כי עד כה העבירה העמותה כשלושה טון ציוד רפואי ותרופות ליותר מ-100 אלף מבקשים ויותר מ-1,150 משלוחי ציוד לחיילים ולכיתות כוננות. לדבריו, יש עדיין חוסרים גדולים והדרישה בשטח גדולה הרבה יותר.

לדברי ליברמן, "גם עכשיו, בעת מלחמה ובשעת חירום, אנחנו נתקלים בחסמים המקשים על הכנסת תרופות וציוד רפואי מחו"ל לישראל, המצטרפים לקשיים הטכניים בייבוא. הביורוקרטיה הזו מונעת הגעה מהירה של תרופות וציוד למי שזקוקים לו. המפונים וכוחות הביטחון זקוקים כרגע לא רק לתרופות למחלות כרוניות אלא אפילו לדברים בסיסיים, למשל טיפות עיניים, משככי כאבים או אבקת טלק. אנחנו גם מתמודדים עם עלייה גדולה בדרישה לתרופות המסייעות למי שמתמודד עם חרדה".

ליברמן הזהיר כי היכולת של הציבור לרכוש תרופות חיוניות רק תלך ותפחת, ולכן חשוב להוריד את שיעור ההשתתפות העצמית של הציבור במחיר התרופות ולהעלות את הסבסוד של המדינה בתרופות אלו.

יו"ר הוועדה קרא למשרד הבריאות לפעול לתיאום מערך התרומות למערכת הבריאות, על מנת לוודא שהתרומות המתקבלות עונות על הצרכים ולקיים שיתופי פעולה עם ארגוני החברה האזרחית, כדוגמת "חברים לרפואה", על מנת להעביר אליהם תרומות של ציוד רפואי שאינו נדרש במערכת הבריאות.

נושאים קשורים:  ציוד רפואי,  תרופות,  ישראל במלחמה,  חדשות,  ועדת הבריאות,  בתי חולים
תגובות
10.11.2023, 11:20

אין בפור פעמים ולא מעכשיו הצעתי לבתי חולים שבהם עבדתי פטרונות פשוטים להוריד העלויות. הן בתרופות, הן במים, הן בחשמל…פעם אחת כתבתי למשרד הבריאות על תוחנית לחסוך 20,000,000/שנה..על קלום. וזו הייתה רק ההתחלה. דברתי לכירות. עכשיו התאוררתם? אני מרגיש שגם עכשיו, במקום לעשות משהו יעיל, כולם יתחילו לבקות ולקטר ש״המדינה״, ״ה…וה…וה…״. ברזים פתוחים לכל מקום. אם משהו האמר רוצה לעשות משהו צרו קשר איתי:
0526838779
E-mail: [email protected]

תודה רבה לך. אבל, תאמיני לי, הם פרסמו את הכתבה כדי שנהיה לחוצים שאין ציוד. הם לא רוצים פתרונות. הם רוצים לפרסם כתבות על בתי חולים בעזה וגם עד כמה שהדברים קשים בישראל. כדיל מחוק את התקווה. כדי שנהיה חלשים. וגם כדי לא לקצר תורנויות בזמן שהשלום.
אבל שוב, כול הכבוד לך שאתה מחפש פתרונות ואפילו שלא מגיבים למה שאתה כותב אתה ממשיך ומנסה לשפר ולעזור. יישר כוח!!!!

11.11.2023, 23:06

תודה רבה על התשובה.
אני בוגר תוכון מכובד במטימטיקה פיסיקה במולדת שלי. אין לי פינות עגולות. אני יודע לעשות פלוס, מינוס, כפל ושברים. ברגע שאתה אומר ש״1+1=2״ ולא רק שלא משכיבים לך, אלה גם בצורה אחת או אחרת מנסים לזגזג אותך אז אתה מבין שמשהו ״רכוב בדנמרק״. לא משנה מה קורה במדינה אחת או אחרת. טיילתי בהרבה מדינות באולם, כולל בבתי חולים. אסור לנו להתלונן, יש הכל. רק חינוך בכלכלה רפאוית (כראי הכפתיות) אין. ומצד שני כל כמה זמן אתה שומע ״גירעון״. אם רק היינו משנים את שיטת התגמול, אפילו ביטול ההסכם הקיבוצי שרק מוריד את החשק לחרוצים, בסופו של יום היינו מרוויחים יותר והיינו עובדים פחות. זה נקרע יעילות. אני לא יכול לשנות בין לילה הכל. אבל יש דברים קטנים ורבים שאפשר לייסם במיידי בלי להשקיע גרוש. ופה הנקודה הכואבת. שמעתי הרבה פעמים: עושה חיסכון לבית החולים, מה יוצא לי מי זה? ראיתי (הדגימו לי אפילו) איך מסתובבים בחדר הניתוח, לא עומדים לרגע…ושום דבר לא זז. מי אותו ״מדגים״ שמעתי את המילה ״להתקמבן״ שלא הייתה בלקסיקון שלי, וגם עכשיו אין. אני חוזר: אם משהו באמת רוצה לעשות משהו צרו קשר איתי. נמדוד הכל בכלות. אם רק ננער את המערכת תראו כמה עלים יבשים יפלו. זו הדאגה אבל…

13.11.2023, 08:38

בוקר טוב. את כמה את צדקת!!! עד עכשון אף אחד מהבית חולי לא הגיב. דווקה בתקופה הזו שמשאבים הם כל כך בעייתיים זה אולי הרגע להסתכל ״בכיס״. אבל…ממשיכים כי…השמש זורחת…

עצוב מאוד. לו הייתי יודעת איך אפשר לעזור לך ולנו. אני מרגישה שאנחנו מתכתבים באתר של שירותי בריאות של... עזה. מה שמעניין אותם- מה יגיד WHO ואיך להראות הומניים. עם ישראל, גם רופאים וגם חולים במקום 29 בסדר עדיפויות. בכול זאת, מאכלת לך בהצלחה מכול הלב. כי ההצלחה שלך היא ההצלחה של כולנו.