חדשות

ה"כללית" עתרה לבג"ץ: לאפשר המשך ביטוח סיעודי לחברי הקופה

2.4 מיליון מבוטחים בפוליסת הביטוח הסיעודי של "כללית", שעתידה להסתיים בסוף דצמבר | חברת הביטוח הראל, המספקת את הביטוח הסיעודי ל"כלכלית", מסרבת להמשיך לעשות זאת בתנאים הנוכחיים

סניף קופת חולים כללית. צילום: רומן ינושבסקי/ שאטרסטוק

שירותי בריאות כללית עתרה לבג"ץ להוציא צווי ביניים לגיבוש מתווה להמשך הביטוח הסיעודי הקבוצתי, המסתיים בסוף חודש דצמבר. העתירה הוגשה נגד שר האוצר, שר הבריאות, מנכ"ל משרד הבריאות, רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון וכן נגד החברה האם הראל ביטוח, מכבי שירותי בריאות, קופת חולים מאוחדת וקופת חולים לאומית.

מצבו של הביטוח הסיעודי בקופות החולים מוגדר כמצב משברי, כשמצבה של ה"כלכלית" הוא הקריטי ביותר ועל פי ההערכות הביטוח הסיעודי שלה יקרוס בתוך שנה. חברת הביטוח הראל, המספקת את הביטוח הסיעודי ל"כלכלית", מסרבת להמשיך לעשות זאת בתנאים הנוכחיים. הצעה של רשות ההון לשפר את התנאים חלקית – בהעלאת הפרמיות, בהקשחת התנאים לקבלת הכרה כביטוח סיעודי ועוד, נדחתה על ידי משרד הבריאות, שחושש שמהלכים אלה יכבידו על החולים. אל נוכח המצב הזה ביקשה ה"כללית" מבית המשפט להתערב כדי שיתאפשר לה ולקופות האחרות להמשיך ולספק למבוטחיה ביטוח סיעודי.

ב"כללית" אמרו לדוקטורס אונלי כי "כדי להביא לפתרון בר-קיימא שיבטיח את יציבות תכניות הביטוח הסיעודי הקבוצתי למבוטחי קופות החולים, נדרשים מספר מהלכים רגולטוריים. מהלך שרשות שוק ההון ניסתה לקדם, שלדעתנו הוא חלקי ובלתי מספיק, נבלם על ידי משרד הבריאות, שמתנגד לשינוי שיגרור פגיעה בזכויות המבוטחים ובכלל זה שינויים מסוימים בפוליסה שהרשות ביקשה לבצע והעלאת פרמיות המבוטחים".

המהלך שרשות ההון הביטוח והחיסכון ביקשה לקדם כולל העלאת פרמיות למבוטחים; הפחתת גובה תגמולי הביטוח החודשי בכ-10% מ-6,100 שקל ל-5,500 שקל; הארכת משך זמן ההמתנה מ-60 יום ל-180 יום לקבלת קיצבת הסיעוד והקשחה בתנאים המזכים בהכרה כחולה סיעודי.

ב"כללית" מסבירים כי "מאחר שמדובר בבעיה לאומית שאינה מצטמצמת רק למבוטחי הקופה, התקיים ב-4.9 דיון בנושא בוועדת הבריאות של הכנסת. בדיון השתתפו, בין היתר, נציגי קופות החולים ונציגי רשות שוק ההון ומשרד הבריאות. הדיון חידד את הפער בתפיסות ובעמדות בין הרגולטורים ואת הצורך הדחוף במציאת פתרון שימנע את קריסת תכניות הביטוח הסיעודי".

פוליסת הביטוח הסיעודי הקבוצתי למבוטחי "כללית", שבה מבוטחים כ-2.4 מיליון מבוטחים, עתידה להסתיים ב-31 בדצמבר 2023 ונכון להיום חברת הביטוח הראל מסרבת לחדש את הפוליסה לתקופה נוספת ומתנגדת לחתימה על המשך הפוליסה בתנאים הקיימים.

"למרות הקריאה שיצאה בעקבות הדיון, להקמת צוות בין-משרדי שייכנס לעובי הקורה ויגבש פתרון, הפערים נותרו בעינם, ובהעדר הסכמות ופתרונות נאלצנו לפנות לבג"ץ כדי שיורה לרגולטורים לגבש פתרון ובמקביל ייתן צווי ביניים שיאפשרו את המשך תקופת הביטוח", מסרו ב"כללית".

בדיון בוועדת הבריאות מראשית ספטמבר אמר עמית גל, נציג רשות שוק ההון, כי "אנחנו נמצאים בפני קריסה קרובה ומיידית של התכניות בקופות החולים בגלל תופעות כמו התארכות תוחלת החיים, עלייה במודעות, שיפורים טכנולוגיים ויותר אנשים העושים שימוש בביטוח הסיעודי ואיתו עולה האתגר הכלכלי".

על פי ההערכות, המצוקה של קופת חולים כללית, שלה הכי הרבה מבוטחים מבוגרים היא הקריטית ביותר והביטוח הסיעודי שלה עלול לקרוס בתוך שנה.

בעתירה מבקשת ה"כללית" מבית המשפט להוציא צווים על תנאי נגד שרי הבריאות והאוצר, מנכ"ל משרד הבריאות ורשות שוק ההון כדי שיפעלו בדחיפות לגבש מתווה שיאפשר את המשך הביטוח הסיעודי הקבוצתי בישראל למבוטחי קופות החולים.

בית המשפט החליט שאין מקום בשלב זה להיעתר לבקשה למתן צו ביניים, אך הורה לכלל המשיבים להגיש תשובה מקדמית לעתירה ולבקשה למתן צו ביניים עד ל-5.12.

נושאים קשורים:  עתירה לבג"ץ,  שירותי בריאות כללית,  חדשות,  משרד הבריאות,  רשות ההון,  ביטוח סיעודי,  חברת הביטוח "הראל"
תגובות