חדשות

כך מנצלים תאים סרטניים אותות עצביים להתפתחותם

ממצאי מחקר חדש מאוניברסיטת סטנדפורד מציעים כיוונים חדשים לטיפול בגידולים קטלניים על בסיס הבנת האינטראקציות בין תאים סרטניים למערכת העצבים

גליובלסטומה, גידול סרטני במוח. אילוסטרציה

תאי סרטן ידועים ביכולתם להשתלט על תהליכים ביולוגיים תקינים ולנצל אותם על מנת להמשיך ולהתרבות במהירות. לאחרונה גילו חוקרים מאוניברסיטת סטנפורד שגידולים ממאירים מסוגלים  לחדור ולנצל לא רק את מערכת כלי הדם של הגוף, אלא גם את מערכת העצבים.

גידולי מוח מסוימים, כמו סרטן קטלני במוח המוארך, יוצרים חיבורים חשמליים פעילים עם עצבים סמוכים ומשתמשים באותות העצביים על מנת לקדם את צמיחתם. מחקר שפורסם בשבוע שעבר בכתב העת Nature מראה כי הם אף משתלטים על המנגנון הביולוגי של נוירופלסטיות, היכולת של המוח לשנות ולהתאים את עצמו בתהליכי למידה, ומנצלים אותו להאצת התפתחותם.

במחקר החדש נחקרות תגובות הגידול לגורם נוירוטרופי שמקורו במוח, BDNFי- brain-derived neurotrophic factor, חלבון שמסייע לפלסטיות מוחית. עם BDNF, המוח יכול לחזק קשרים סינפטיים בין תאים ולייצר מעגל עצבי שנבנה תוך כדי מצבי למידה. החוקרים מראים כי גידולים משתמשים ב-BDNF באותו אופן שבו עושים תאי מוח בריאים. BDNF עובר מתאי עצב לתאי גידול כדי לעורר תגובת שרשרת בתוך הגידול, שבסופו של דבר עוזרת לגידול ליצור סינפסות רבות וחזקות יותר.

החוקרים ראו עוד, שכשמנגנון התא שהופעל על ידי BDNF הופעל בצורה חזקה יותר, תאי הגידול הגיבו בזרמים חשמליים חזקים יותר, שהזינו את הצמיחה שלהם. כלומר, הסרטן משתמש במנגנון הלמידה של המוח כדי לגדול.

החוקרים מציינים כי מחלות סרטן בילדים הן מחלות התפתחותיות, כלומר התפתחות לקויה היא שגורמת לחלק מהגידולים הקשים, ובמיוחד בסוג אחד של סרטן המוח - DIPGי- diffuse intrinsic pontine glioma, גליומה מפושטת פנימית, שנוצר בגזע המוח השולט בתפקודי גוף חיוניים כמו נשימה ודופק. הגידול משתלב בתאים בריאים, כלומר לא ניתן להסיר אותו בניתוח. שיעור ההישרדות לחמש שנים הוא 1%.

בשנת 2011 הראו החוקרים כי DIPG נובע מסוג של תאי מוח בריאים הנקראים תאי קדם אוליגודנדרוציטים, המתפתחים בדרך כלל לתאי מוח המייצרים מיאלין מבודד, חומר שמצפה עצבים ומאיץ את האותות החשמליים שלהם. תחזוקת נוירונים זו מחייבת את התאים הבריאים להישאר בתקשורת הדוקה עם נוירונים סמוכים, לקלוט ולהגיב לאותות החשמליים והכימיים שלהם. החוקרים הוכיחו כי תאי DIPG מגיבים לאותם אותות, אך משתמשים בהם לגדילה ממאירה ומהירה.

בשנת 2019 פרסם צוות החוקרים מחקר שהראה כי DIPG וסוגי סרטן דומים יוצרים סינפסות שעובדות עם נוירונים. הסינפסות מאפשרות לאותות חשמליים לחצות בין התאים. באמצעות חיבורים אלה ואמצעים נוספים של איתות חשמלי, לכמחצית מכל תאי הגליומה בגידול יש סוג כלשהו של תגובה חשמלית לאותות של נוירונים בריאים. תאי מוח סמוכים מאותתים זה לזה עם חלבונים שחוצים את החלל בין התאים כדי לעורר תגובות תוך תאיות מורכבות. תגובות כאלו כוללות אותות מולקולריים העומדים בבסיס הפלסטיות העצבית הדרושה ללמידה ולזיכרון.

ממצאי המחקר החדש מצביעים על כיווני מחקר חדשים לטיפול בגידולים קטלניים, על בסיס הבנת האינטראקציות בין הסרטן למערכת העצבים.

החוקרים כתבו באתר סטנדפורד כי התגליות פתחו תחום מחקר חדש של רפואה עצבית-סרטנית, המציע דרכים חדשות לטפל בחלק מהגידולים הממאירים ביותר, כולל סרטני מוח שהם כמעט תמיד קטלניים. בתחום זה החוקרים בוחנים במיוחד תרופות המשמשות לטיפול במחלות עצביות אחרות, דוגמת אפילפסיה, תרופות שידוע שהן חוסמות אותות עצביים התורמים להתפתחות סוגים מסוימים של סרטן.

עצירה של גידולי המוח הקטלניים ביותר תדרוש ככל הנראה שילוב של אסטרטגיות, הן תרופות עצביות שיאטו את קצב צמיחת הגידול והן אימונותרפיה וטיפולים נוספים. ההבנה המעמיקה שנרכשה לגבי הדרך בה הגידולים מנצלים אותות עצביים תאפשר פיתוח טיפולים מותאמים ויעילים יותר.

מדע עצבי-סרטני עשוי לספק מידע גם לגבי גידולים מחוץ למוח, כיוון שאותות עצביים רגילים שולחים אותות גם לתאי גזע באיברים אחרים בגוף המעורבים בתהליכי התחדשות וריפוי. למערכת העצבים תפקידים קריטיים בסרטני לבלב, ערמונית, שד ורשימה ארוכה נוספת, וכאמור, גם גידולים שהחלו מחוץ למערכת העצבים יכולים לנצל אותות עצביים רגילים בפלישתם למוח.

לסיכום, תחום המחקר החדש של רפואה עצבית-סרטנית נותן תקווה לפיתוח טיפולים יעילים יותר למגוון רחב של גידולים קשים וקטלניים, על בסיס הבנה מעמיקה של האינטראקציות בין הסרטן למערכת העצבים.

נושאים קשורים:  חקר הסרטן,  חדשות,  מחקרים,  מערכת העצבים,  גידול מוחי
תגובות