ישראל במלחמה

זינוק בכ-30% בביקוש לתרופות פסיכיאטריות ותרופות הרגעה

ד"ר צבי פישל, יו"ר המועצה הלאומית לבריאות הנפש, אינו מופתע מהביקוש לתכשירים פסיכיאטריים: "קשה לאמוד את המספר אך יש מטופלים חדשים"

בית מרקחת, רוקח, תרופות (צילום: אילוסטרציה)

רוקחים מעידים על זינוק בביקוש לתרופות פסיכיאטריות ותרופות הרגעה בשבועיים האחרונים. כך דיווח אדריאן פילוט בכלכליסט. הביקוש לתכשירים פסיכיאטריים ותרופות הרגעה זינק בעד 30% בשל עלייה בכמות המטופלים אך גם בשל אגירת תרופות עקב חשש ממחסור על המדפים. בקופות החולים מבהירים: המטופלים מצטיידים שלא לצורך.

בעוד שדוד פפו, יו"ר הסתדרות הרוקחים, סבור שמדובר בעלייה של בין 10% ל־20% לעומת החודש הקודם, שרון אלמקייס, מנהלת אגף רוקחות בקופת החולים מאוחדת, מעריכה את העלייה בביקוש לתכשירים פסיכיאטריים עם מרשם וללא מרשם בכ- 30%.

הרוקחים תמימי דעים שהביקוש נובע מאגירה בשל החשש שייווצר מחסור: "אין עלייה בשימוש בתכשירים פסיכיאטריים שדורשים מרשם, אבל יש עלייה ניכרת במספר המטופלים שדורשים למלא מרשמים לחודשיים-שלושה. הם אוגרים יותר מתוך חשש שייווצר מחסור", אמר פפו והעיד גם על זינוק בצריכת תכשירים שלא מצריכים מרשם כגון תרופות הרגעה להפחתת חרדה ודיכאון ותרופות לקשיי שינה.

ד"ר צבי פישל, יו"ר המועצה הלאומית לבריאות הנפש. "יש פניות של מטופלים חדשים בקופות, במרפאות בתי החולים"

המחסור בתרופות עלול להיגרם בשל סרבול במכס בימים אלה, ירידה דרמטית במספר הטיסות שמרבית התרופות מועברות באמצעותן וקשיים ביורוקרטיים במשרד הבריאות. עם זאת, אלמקייס מדגישה ש"אין מחסור בתרופות ושבשלב הזה אנחנו מצליחים לעמוד בכל הביקושים, כך שאין צורך למהר ולאגור תרופות בבית שלא לצורך".

ד"ר צבי פישל, יו"ר המועצה הלאומית לבריאות הנפש, המצוטט בכתבה, לא מופתע מהעלייה במכירות תרופות ההרגעה. לדבריו, "יש מטופלים חדשים: יש במרכזי המפונים, יש פניות לקופות, יש במרפאות בתי החולים. אבל בשלב זה קשה מאוד לאמוד את המספר. השלב החריף של התגובה לטראומה, הנקרא 'תגובת דחק חריפה', מתבטא בתופעות חרדה והפרעות שינה".

ד"ר פישל ממליץ לחזור לתפקוד במידת האפשר בניגוד לנטייה הטבעית להסתגרות בבית והגנה על בני המשפחה. "השגרה היא גורם מגן והעשייה היא מנגנון התמודדות יעיל", אמר.

מנהל אגף בריאות הנפש במשרד הבריאות, ד"ר גלעד בודנהיימר, ציין כי "האירוע אינו פסיכיאטרי אלא נפשי. אין שום כוונה וגם לא שום צורך לדחוף תרופות פסיכיאטריות... משרד הבריאות עסוק כעת בלייצר מענים נכונים לאנשים כי אנו מתעסקים בצרכים שאין להם תקדים והתחלנו כבר בנקודה לא טובה מבחינת מענה לבריאות נפש בכל הקשור לכוח אדם. אנו ממציאים פתרונות למצב שלא דמיינו".

נושאים קשורים:  ישראל במלחמה,  תרופות פסיכיאטריות,  תרופות הרגעה,  ד"ר צבי פישל,  ד"ר גלעד בודנהיימר,  חדשות,  חרדה,  הפרעות שינה
תגובות