ישראל במלחמה

פרופ' מיטשל שוואבר התפטר מתפקידו כיועץ ל-WHO

מנהל היחידה הארצית למניעת זיהומים במשרד הבריאות התפטר במחאה על עמדתו של ארגון הבריאות העולמי: יצא נגד פעולות ישראל ברצועה אך לא גינה את פעולותיו הרצחניות של חמאס ולא קרא להחזרת החטופים

פרופ' מיטשל שוואבר, מנהל היחידה הארצית למניעת זיהומים במשרד הבריאות. "מי שמדבר בשם הבריאות העולמית, צריך לעמוד איתנו". צילום: דובר צה"ל

פרופ' מיטשל שוואבר, מנהל היחידה הארצית למניעת זיהומים במשרד הבריאות, התפטר מתפקידו כיועץ לארגון הבריאות העולמי במחאה על כך שהארגון יצא נגד פעולות ישראל ברצועה אך לא גינה את חמאס על פעולותיו הרצחניות ולא קרא להחזרת החטופים והשבויים.

במכתבו למנכ"ל ארגון הבריאות, ד"ר תאודרוס אדהנום גבריסוס, כתב פרופ' שוואבר: "מאז 2017, אני משמש כיועץ ל-WHO במניעת ובקרת זיהומים (IPC). במהלך שנות הקורונה התנדבתי במשך מאות שעות שירות ל-WHO. עשיתי זאת מתוך תחושת חובה לבריאות העולם ומתוך תחושת גאווה שאני תורם לארגון אנושי ששם את זכויות האדם, הכבוד וההגינות הבסיסית בין ערכיו העליונים. אני כבר לא מרגיש כך", ציין.

במכתבו מנמק את החלטתו להתפטר מתפקידו כיועץ ה-WHO: "ארגון הבריאות העולמי מגנה בחריפות את הפקודות החוזרות ונשנות של ישראל לפינוי 22 בתי חולים המטפלים ביותר מ-2,000 מאושפזים בצפון עזה, אבל באף אחת מהצהרות לא מוזכרות הסיבות למבצע הצבאי של ישראל".

"ד"ר גברייסוס", כותב פרופ' שוואבר, "עם כל הכבוד, אני חייב לשאול: באיזה עולם אתה חי? אני שואל את זה כי נראה לי שזה שונה בהרבה מהעולם שבו אני חי והעולם שבו חיים ישראלים מאז שעות הבוקר המוקדמות של 7 באוקטובר".

יו"ר ה-WHO, ד"ר טדרוס אדהנום גברייסוס. צילום: Alexandros Michailidis/ שאטרסטוק

בהמשך מכתבו מציין פרופ' שוואבר כי האחריות על בתי החולים בעזה היא של חמאס, שמטמיע כאסטרטגיה חימוש ותאי טרור בתוך, ליד ומתחת לבתי חולים. "איפה הגינוי של ארגון הבריאות העולמי לפשע המלחמה הזה? והיכן בהצהרות ארגון הבריאות העולמי יש אזכור ליותר מ-6,000 הרקטות שנורו למרכזי אוכלוסיה בישראל במהלך השבוע האחרון והביאו לפגיעה בחולים מאושפזים ברחבי הארץ, ובמקרה אחד פגעו בפועל בבית החולים ברזילי בעיר הדרומית אשקלון?", הוא תוהה.

עוד כתב פרופ' שוואבר על החטופים ועל הצרכים הרפואיים שלהם ובנוסף הוסיף תמונות של חלק מהילדים הנעדרים והחטופים. "תראה את הפנים שלהם, ד"ר גברייסוס. האם אפשר לדמיין אותם בידי המפלצות שתקפו אותנו בשבת האחרונה ולא להשתגע? כהורה, אני לא יכול. תומס הנד, אביה של אמילי בת ה-8, תיאר ל-CNN את תחושת ההקלה (!) שחש כשנודע לו שבתו נרצחה ולא נחטפה לעזה כפי שחששו. בהשוואה לשבי חמאס, אמר, 'המוות היה ברכה, ברכה מוחלטת'".

פרופ' שוואבר מפציר במנכ"ל ארגון הבריאות העולמי לשנות את הטון והתוכן של הצהרות ארגון הבריאות העולמי. "לארגון הבריאות העולמי יש תפקיד חשוב כמקדם בריאות עולמית באזורי סכסוך, אך הוא יכול לעשות זאת רק אם הוא עושה הבחנה ברורה בין טוב לרע. כמו הנאצים, כמו דאע"ש, חמאס הראה לעולם שהוא רוע טהור".

בתגובה מנומסת על מכתב ההתפטרות, שקיבל מנציגת ה-WHO ד"ר רזיה פנדס (Chef de Cabinet Razia Pendse) נכתב: "תודה על המכתב, כמו גם על הנדיבות שבה אתה חולק את זמנך ומומחיותך בתמיכה בבריאות הציבור העולמית ובעבודתו של ארגון הבריאות העולמי. המנכ"ל ראה את מכתבך וביקש ממני להשיב לך באופן אישי.

"בפנייה למדינות החברות בוועדה האזורית לאירופה של ארגון הבריאות העולמי גינה ד"ר טדרוס את התקפות חמאס וארגונים חמושים אחרים ב-7 באוקטובר על אזרחים ישראלים שנפגעו". עוד ציינה כי ד"ר טדרוס חזר והדגיש כי ארגון הבריאות העולמי מודאג ממצב בריאותם ורווחתם של כל האזרחים; אלה בעזה, שסובלים מהפצצות ומצור, ואלה בישראל שסובלים מהתקפות מתמשכות וכי הוא הדגיש כי ארגון הבריאות העולמי, כסוכנות של האו"ם, הוא חסר פניות, ומחויב לתמוך בבריאותם וברווחתם של כל הישראלים וכל הפלסטינים".

הכותבת מציינת את קריאתו של המנכ"ל לשחרור מיידי ובטוח של בני הערובה שנתפסו ונלקחו לעזה על ידי חמאס וקבוצות חמושות אחרות, ביניהם ילדים, מבוגרים וכאלה שזקוקים לטיפול רפואי דחוף ואת פגישתו עם משפחות חטופים.

"אנו מקווים שתוכל לשקול המשך עבודתך איתנו ולהמשיך לחלוק את מומחיותך ומחויבותך לקדם את המשימה של ארגון  הבריאות העולמי לקדם בריאות, לשמור על בטיחות העולם ולשרת את הפגיעים", סיכמה.

בתגובה לדברים שב פרופ' שוואבר ודורש מהארגון להבהיר את עמדתו המוסרית בעימות עם חמאס ולתמוך במאבקה של ישראל להגנה עצמית. המכתב מלא בנימוקים המוכיחים את טענת ישראל ובין השאר מציין פרופ' שוואבר כי ארגון הבריאות העולמי  אינו מדייק במינוחים שהוא משתמש בהם "ארגון הבריאות העולמי מתייחס לעזה כ'השטח הפלסטיני הכבוש', כשלמעשה ישראל עזבה את עזה לחלוטין בשנת 2005. מאז אין לנו נוכחות צבאית או אזרחית בעזה", כתב.

עוד ציין כי ישראל אינה במלחמה עם "שטח פלסטיני כבוש", אלא עם חמאס, הכוח הריבוני בעַזָה. הטרמינולוגיה חשובה. העולם מקשיב למה שאתה אומר.

"... בעודה ממשיכה במלחמה זו, ישראל תעמוד בהתחייבויותיה על פי המשפט הבינלאומי להגן על אזרחים ושירותי בריאות. חמאס - לא", כתב. "אנחנו הצד הטוב במלחמה הזו. הצד השני הוא רוע טהור. אנחנו נלחמים על עצם ההישרדות שלנו. אם נפסיד, שאר העולם יהיה המטרה הבאה. אנחנו לא נפסיד. מי שמדבר בשם הבריאות העולמית, צריך לעמוד איתנו", סיכם פרופ' שוואבר.

נושאים קשורים:  פרופ' מיטשל שוואבר,  ארגון הבריאות העולמי,  חדשות,  ישראל במלחמה,  חמאס,  7 באוקטובר
תגובות
01.11.2023, 11:56

כל הכבוד לפרופ' שוואבר
אנחנו ננצח

אנונימי/ת
01.11.2023, 12:01

ה WHO שייך לאום. והאום הוא ארגון אנטישמי. כך שאין מה להיות מופתעים.
אולי בעקבות הפעולות של רוסיה בשנים האחרונות מישהו בארהב יתעורר ויבין שהאום אינו רלוונטי. ברגע שארהב תפסיק את המימון ותסגור את המשרדים בשטחה - תוך זמן קצר הארגון יתפרק

01.11.2023, 19:42

גבר!

אנונימי/ת
01.11.2023, 20:51

כל הכבוד! צריך להחרים אירגון שתומך בטרור.

01.11.2023, 21:22

יישר כח פרופסור!

אנונימי/ת
01.11.2023, 21:28

יישר כוח גדול, זו היא מנהיגות!

אנונימי/ת
01.11.2023, 21:56

כל הכבוד לו ! צדיק בסדום ! בושה לעולם הגועלי שאנחנו נמצאים בו

העולם ואירגונים כביכול שצריכים להתנהג בממלכתיות יושר והגינות בוחרים בדרך הלא נכונה משיקולים זרים עם גרימת נזק שלא נוכל לתקן בגלל בלתי אחראית כאשר תומכים בטרור כמו בחמס ועוד אירגונים רצחנים.
ישראל חייבת ל יהודי ולעולם כולו להמשיך להילחם ברוע כדי שתהייה עולם טוב יותר ומצפה שגם מדינות אחרות בעולם יעשו אותו הדבר 🌈🌹🫀

02.11.2023, 10:50

ישר כח מיטץ'!

02.11.2023, 15:53

אני מוריגה את כובע לפני הפרופסור האמיץ . הלוואי היה אוזן קשבת . צריכים להודות לבורא עולם שיש ביננו אנשים אנושיים ,אמיצים ושישמיעו את קולם חזק .תודה לך . בשם החברים שלי למקצוע מבקשת להזכיר שישנה פיזיותרפיסטית ילדים חטופה בעזה ומבקשת ממנו לבקש עבורה שחרור .

02.11.2023, 21:21

מעשה אצילי וראוי,
האו''ם וארגון הבריאות העולמי בימים אלו מפיצים אנטישמיות בכל העולם, מעשה בוגר ואחראי, תודה לך!

03.11.2023, 16:09

באיזה עולם אנחנו חיים? מתעסקים בסמנטיקה במקום להביע עמדה ברורה נגד פגיעה בחפים מפשע. בישראל ובעזה. האם יש בעולם כולו אדם שפוי שיתמוך במעשים הברברים של החמאס? האם יש בעולם כולו אדם שיתמוך בפגיעה בחפים מפשע? וזה הולך לשני הכיוונים לדעתי. חבל לדרוש הבהרת כוונות מארגון שדואג לבעיות הומניטריות בעולם כי ברור מאליו שהוא מתנגד למעשי החמאס.

04.11.2023, 14:45

שילה יערי, את קוראת את מה שכתבת??? את מעמידה באותו קונטקסט את הפגיעה של ישראל מול עזה?
כדי שיהיה שיוויון, חיילי צהל צריכים להכנס לבית, לקחת תינוק בחיים, להכניס אותו לתנור אפיה ולהדליק לחום מקסימלי. אז לירות באבא ולאנוס את האמא. או להכנס לבית, לקשור את ההורים, ולערוף את ראשי שני הילדים שלהם. חיילי צהל נלחמים באוייב אכזרי שאינו מצוי בהגדרות האנושיות.
גברת יערי, תבדקי שוב את סולם הערכים שלך.
כל השוואה בין המעשים הרצחניים של המפלצות, לפגיעה בבלתי מעורבים, תוך כדי מלחמה, היא סטיה מכל ערך מוסרי.

06.11.2023, 14:34

כל הכבוד מיטש.