ישראל במלחמה

יוזמה של שיבא והפקולטה לרפואה בת"א: אימון צוותי רפואה קרביים

במסגרת ההכשרה, רופאים ופרמדיקים ביחידות הקדמיות של צה"ל מקבלים כלים לביצוע פעולות רפואיות מצילות חיים בשטח: פיום קנה נשימה, החדרת נקזים וטיפול בפצעי שטף דם

צוות מכון נוייפלד למחקר קרדיווסקולרי בשיתוף רופאים בכירים ב"שיבא" מעניק את ההכשרה לצוותי רפואה קרביים. צילום: דוברות אונ' ת"א

המרכז הרפואי שיבא, בשיתוף עם הפקולטה לרפואה של אוניברסיטת תל אביב, מכשיר את המטפלים ביחידות קדמיות בצה"ל לביצוע פעולות רפואיות מצילות חיים.

בשבועיים האחרונים, צוות החוקרים והוטרינרים של מכון נוייפלד למחקר קרדיווסקולרי שממוקם במרכז הלב, חזה, וכלי דם שבבית החולים שיבא, תל השומר, בשיתוף עם רופאים בכירים ממחלקות ניתוחי חזה, כלי דם ואף אוזן גרון, עורכים אימונים לצוותי הרפואה הקרביים ביחידות הקצה בצה"ל.

הצוותים משתתפים בקורס המעניק למטפלים בכירים (רופאים ופרמדיקים) כלים פרקטיים ותכליתיים לביצוע פעולות רפואיות מצילות חיים בשטח, לרבות פיום קנה נשימה, החדרת נקזים וטיפול בפצעי שטף דם רב מערכתיים.

בהכשרות שנערכות מסביב לשעון במכון המחקר השתתפו עד כה יותר מ-40 צוותים של יחידות קרביות בסדיר ובמילואים. מדובר ביוזמה אזרחית בהתנדבות מלאה ובתמיכה של חמ"ל בית החולים שיבא, המסייע כלכלית, לוגיסטית וברישום ושיבוץ היחידות המתאמנות.

ד"ר תומר איטקין, מרצה בכיר בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת תל אביב, מנהל מכון נוייפלד למחקר קרדיווסקולרי של האוניברסיטה ב"שיבא", יזם את הפיילוט יחד עם טל קולר, סטודנט ל-MD PhD מהפקולטה לרפואה, שגויס למילואים בסיירת צנחנים כפרמדיק.

הפיילוט בוצע עם צוות המט"בים (מטפלים בכירים - רופאים ופרמדיקים) של סיירת צנחנים בסדיר. בעקבות ההצלחה, הוחלט להרחיב את הפיילוט ולהציע את האימון לכל צוותי הרפואה של היחידות הקדמיות של צה"ל וכבר אומנו יחידות רפואה בסדיר ובמילואים של סיירות החי"ר, סיירת מטכ"ל, שייטת, שלדג, 669, יחידה 504, פלר"קים של חטיבות חי"ר, חטיבות השריון, חטיבות הקומנדו, פלוגות רפואה מניידות, מרחביות ועוד.

ד"ר איטקין מספר כי "האימון מתחיל במערך שיעור שבנינו בשיתוף עם המנתחים הבכירים ב'שיבא' שכולל הקדמה, ריענון לביצוע קוניוטומיה (פיום קנה נשימה), לביצוע החדרת נקז לריאות ולטיפול בפציעות ושטפי כלי דם. לאחר ההדרכה, תחת חניכה של מנתחים בכירים והוטרינרים שלנו, עוברים לבצע ולתרגל את כל הפרוצדורות הרפואיות על רקמה חיה, שמדמה פצוע בשטח".

לדבריו, כל יחידות הצבא שעברו את האימון ציינו כי זה היה "התרגול הכי מלמד, מועיל, ותכליתי שהם ביצעו אי פעם בהכשרה שלהם וכי זה בפירוש יציל חיים".

ד"ר איטקין מציין את רוח ההתנדבות של כל צוות מכון המחקר והרופאים מהמחלקות, "שהרימו את כל האירוע הזה במהירות ונמצאים פה ימים ולילות ולאורך סופי שבוע באימון צוותי הרפואה הקרביים".

נושאים קשורים:  אוניברסיטת תל אביב,  הכשרה רפואית,  יחידות קרביות,  ישראל במלחמה,  חדשות,  ד"ר תומר איטקין
תגובות
אנונימי/ת
30.10.2023, 21:37

כל הכבד לבית חולים שיבא על היוזמה החשובה בהכשרת רופאים קרביים וצוותיהם בפעולות מצילות חיים

31.10.2023, 19:48

ישר כח על היוזמה המבורכת ! שיבא בי"ח מוביל גם בעיתות מלחמה.