ישראל במלחמה

"יש הורים שחיים על כדורים, הורים שלא יודעים מה גורל ילדיהם"

ד"ר לילך מלצקי, רופאת משפחה המתנדבת בתא הרפואה והבריאות במטה משפחות החטופים והנעדרים, מספרת על על הטיפול ועל הסיוע למשפחות בשעתן הקשה

בני משפחות החטופים והנעדרים קוראים להחזרתם ארצה ברחבת מוזיאון תל אביב. צילום: אבשלום ששוני/ פלאש 90

חמ"ל הבריאות של מטה משפחות החטופים והנעדרים ממשיך ללוות את המשפחות. כ-70 מהמשפחות מקבלות תמיכה נפשית, ובמקביל התא ממפה ומנהל את מצבם הבריאותי של החטופים והנעדרים ואת הטיפול שנדרש ומעביר את המידע לוועדה הבינלאומית של הצלב האדום, ולארגונים הפונים אליו בבקשות מידע על מצבם הרפואי של החולים.

בחמ"ל פועלים רופאים מתנדבים העוסקים במצבם הרפואי של החטופים כדי לדעת לאילו טיפולים ותרופות הם זקוקים בשבי, לדאוג למשפחות, להעניק להן מעטפת של תמיכה פסיכולוגית ולתמוך נפשית במתנדבים הרבים שנחשפו למראות ולמצבים קיצוניים. לשם כך, הורה משרד הבריאות לקופות החולים לשחרר באופן חריג את המידע הרפואי האישי מהרשומות הרפואיות של החטופים ולאפשר לבני משפחותיהם גישה אליו.

ד"ר לילך מלצקי, רופאת משפחה שהצטרפה בהתנדבות לתא הרפואה והבריאות במטה, מספרת כי לצד מיפוי מצבם הבריאותי של החטופים והנעדרים וניהול של הטיפולים והתרופות הנדרשים להם על פי המידע שנמסר מהמשפחות, כולל לחולים במחלות כרוניות ואוטואימוניות, ביניהם חולי אלצהיימר, דמנציה, טרשת נפוצה ועוד, הפוקוס של עבודתם הוא על ליווי המשפחות.

"משרד הבריאות הנחה את קופות החולים לאפשר למשפחות לקבל מידע רפואי רלוונטי בראשית השבוע ואנו מרכזים את המידע", אומרת ד"ר מלצקי. "אנו גם שומרים על קשר יומיומי עם הצלב האדום, שבינתיים לא הגיע לחטופים. יש בעיה כי העובדים של הצלב האדום לא מוכנים להיכנס לאזורי לחימה".

לדבריה, "בקרב החטופים יש אנשים עם בעיות בריאות ספציפיות ואנו מעבירים מידע לארגוני בריאות מהעולם שפונים אלינו וכן מעבירים את רשימת הצרכים הרפואיים של החטופים לצלב האדום ולארגונים שיכולים לעזור, כמו ארגונים בינלאומיים המגנים על זכויות ילדים למשל".

הפוקוס, כאמור, הוא על סיוע למשפחות עצמן, "החל מנושאי בריאות הנפש וחוסן וגם מענים אחרים. יש כ-200 משפחות שיצרנו איתן קשר. מטפלים ועו"סים המתנדבים במטה פונים למשפחות ובודקים למה הן זקוקות, בין אם טיפול או התערבות. בחלק מהמקרים מדובר בבני משפחה של אנשים שהיו במסיבה ברעים ונמצאים במקומות שונים בארץ והוצמדו להם אנשי טיפול כדי שלא יפלו בין הכסאות, כי בעוד שחלק מהמשפחות עטופות במרכזים כמו בים המלח או בשפיים, יש כאלה שעלולים למצוא את עצמם לבד".

ד"ר מלצקי מתארת: "יש הורים שחיים על כדורים, הורים שלא יודעים מה גורל ילדיהם האם הם חטופים או מתים, הורים לנעדרים שצריכים להיות כעת בתפקוד מלא וחייבים סיוע. כמה מהמשפחות הללו חוששות כעת גם ממצב של קבורה חלקית ללא זיהוי, שעליה מדובר בימים האחרונים, כדי לא להלין את המת. הם חוששים שזה יפגע באפשרות לזהות את הגופות הללו ואז לעולם לא יידעו אם קרוביהם בחיים או קבורים".

בראיון ל"הארץ" השבוע, דרש ראש תחום רפואה במטה משפחות השבויים והנעדרים, פרופ' חגי לוין, מעורבות גדולה יותר של ארגון הבריאות העולמי והצלב האדום בטיפול בבריאות החטופים. "הם צריכים לעשות יותר כי השעון מתקתק", אמר, "הזמן דוחק וכל רגע שעובר מקטין את הסיכויים לשרידות החטופים".

נושאים קשורים:  משפחות החטופים,  חדשות,  ישראל במלחמה,  ד"ר לילך מלצקי,  הצלב האדום
תגובות