ישראל במלחמה

ביקורת נגד ה-WHO: בחר להתמקד בהפסקת פעולות הנגד של ישראל

"אנו נלחמים ברוע טהור של קיצונים פונדמנטליסטים ואין מקום למשוואה בין פעילות צה"ל למתקפה האכזרית של חמאס" - משרד הבריאות, רופאים ומדענים ישראלים קוראים לעמיתיהם בחו"ל ולארגונים בינלאומיים להתייצב מול הטרור

ההרס שגרם ארגון הטרור חמאס בקיבוץ בארי. צילום: יניב נדב/ פלאש90

משרד הבריאות פרסם אתמול (ב') הודעה בדבר אכזבתו מתגובת ארגון הבריאות העולמי (ה-WHO). "משרד הבריאות הישראלי מבקש להביע את אכזבתו מתגובת ארגון הבריאות העולמי למצב שבו שרויה עתה ישראל ולמעשיה, לאחר הזוועות והפשעים הנוראים שביצע ארגון הטרור חמאס כלפי אזרחי ישראל", נכתב בהודעה.

"בעוד חמאס ביצע מעשי טרור ביישובים ישראליים, עינה ורצח תינוקות, אנס נשים ולקח כבני ערובה חולים וקשישים, בהם ניצולי שואה, ארגון הבריאות העולמי בחר להתמקד בעיקר בהפסקת פעולות הנגד של ישראל".

תגובת משרד הבריאות עוסקת באופן שבו ישראל מנסה לצמצם את הפגיעה באוכלוסיה אזרחית: "ישראל נקטה מאמצים גדולים כדי לצמצם את הסכנה לחיי אזרחים ותושבים פלסטינים באזור הלוחמה ברצועת עזה ולהציל את חייהם על ידי פינויים מאזור העימות בצפון רצועת עזה. אולם, מאמצים אלה סולפו והושמצו, למרות העובדה הידועה לכל כי אנשי חמאס ממשיכים להשתמש באזרחים ותושבים אלה כבמגנים אנושיים".

בהודעתו מפרט המשרד את הצעדים שהם חלק מהמדיניות של החמאס כלפי האוכלוסיה האזרחית בעזה וכותב: "חמאס ממשיך לתקוף אזרחים ישראלים ותשתיות בריאות. הוא מסתיר טילים ונשק המשמשים לטרור מתחת לבתי חולים ומציב משגרי רקטות ליד מתקנים רפואיים. הוא  עושה זאת במכוון, תוך הפקרה מודעת של חיי הפלסטינים תושבי רצועת עזה. הקריאה של ישראל לפינוי תושבי הרצועה מאזור העימות היא אמצעי להגנה על תושבים אלה, אבל היא נתקלת במאמצים מצד חמאס להפריע לכך.

במשרד הבריאות הצרו על התעלמות ארגון הבריאות העולמי מהזוועות שממשיכות להתבצע על ידי ארגון הטרור חמאס "ועל הניסיון לייצר משוואה בלתי מתקבלת על הדעת בין הצדדים".

פנייה לקהילה המדעית הבינלאומית

בתוך כך, פנתה הנהלת מכון ויצמן לקהילה המדעית הבינלאומית להתייצב נגד טרור ואלימות. בקריאה שיצאה אתמול (ב') קוראת הנהלת המכון למדענים, חברי הקהילה המדעית הבינלאומית, "להתייצב לצידנו נגד הטרור. כשם שאנו מחפשים אחרי אמת במדע, כך גם עלינו לחפש אמת בעולם שבו אנו חיים. כוחה של הקהילה המדעית הוא עצום, והקולות שלנו יכולים להדהד הרבה מעבר לכותלי המוסדות שלנו", צוין.

"אנו כותבים לכם היום לא רק כמדענים במכון ויצמן למדע אלא גם כחוקרים עמיתים הדוגלים בערכים של אמת, ידע והומניזם", נכתב בפנייה.

"אף שהזוועות שביצע חמאס והטרגדיה של העם הישראלי הן עובדות שאינן ניתנות לערעור, אנחנו נתקלים בימים אלה גם בהסתה, בחדשות כזב ובתעמולה אנטישמית מחרידה בתקשורת הבינלאומית, במדיה החברתית ובקמפוסים ברחבי העולם.

"למרבה הכאב, גם לאחר שראו סרטונים, תצלומים וראיות ברורות אחרות לזוועות חמאס, רבים עדיין מאמינים שמה שאירע בשבת שעברה הוא רק עוד ביטוי לסכסוך הישראלי-פלסטיני, סכסוך שבו יש לכאורה שני צדדים האחראים במידה שווה למותם של חפים מפשע.

"זוהי משוואה מוסרית שהיא, בפשטות, בלתי מתקבלת על הדעת. למעשה, אין דבר רחוק יותר מהאמת. אנו נלחמים ברוע טהור בדמותם של קיצונים פונדמנטליסטים, שבמקום חיים, מחפשים לזרוע מוות והרס – תוך שהם משתמשים באוכלוסיה האזרחית הפלסטינית בעזה כמגן אנושי. הערכים שמנחים את הרוצחים הג'יהאדיסטים של החמאס מנוגדים לחלוטין לערכי הנאורות והקדמה שעליהם מבוסס המדע", כתבו מדעני מכון ויצמן וציינו כי "אל מול חוסר צדק משווע כל כך, ברור כי המחויבות המדעית שלנו חורגת מגבולות המעבדה; זו אחריות קולקטיבית שאנו חולקים בה יחד כחברים בקהילה המדעית הבינלאומית".

תגובה רפה של רופאים בארה"ב

"לא די להביע צער, דאגה ועצב. מדובר בפעולה אכזרית של טרור ברברי, בדרך דאעש נגד אזרחים חפים מפשע! כפרים שלמים נטבחו בכוונה (!) בהתקפה הרצחנית בה נרצחו באכזריות יותר מ-1,000 אזרחים. בהתחשב ביחס של 30:1 באוכלוסיה בין ישראל לארה"ב, מתקפה זו קטלנית יותר מפי עשרה מ-11 בספטמבר", הגיב בכעס פרופ' צבי פרידלנדר, יו"ר האיגוד הישראלי לרפואת ריאות במענה למכתב תמיכה שקיבל מפרופ' פטריסיה ריוורה, הנושאת בתפקיד מקביל לשלו באיגוד האמריקאי לרפואת ריאות וטיפול נמרץ.

פרופ' ריוורה שיגרה לפרופ' פרידלנדר מכתב תמיכה קצר ובו ציינה כי הרופאים האמריקאים מבקשים לבטא דאגה עמוקה ועצב וחושבים על הקולגות בישראל, בעקבות "המצב" ו"האלימות".

במענה לדברים, הגיב לה בכתב פרופ' פרידנלדר מדם ליבו: "אנו קוראים לכם ולכל הנהגת ה-ATS (האיגוד האמריקאי לרופאי ריאות וטיפול נמרץ), להשמיע קול רם וברור, לגנות בכל הדרכים האפשריות את התקפות הטרור הברבריות והאכזריות ולקרוא ליחס אנושי ולשחרור מהיר של החטופים.

"אנו", כתב פרופ' פרידנלדר, "רופאי הריאות מקווים שלא תשתקו ותבטאו עמדה ברורה  במהירות. התמיכה האמריקאית בראשות הנשיא ביידן היא אור קטן בחושך הגדול המקיף אותנו. תמיכתכם הברורה יכולה להוסיף ולשפר את המצב. חבריי הרופאים ואני מאמינים כי עליכם לייצר מכתב גינוי ברור, חזק, ספציפי וחד משמעי בעניין ההתקפות הברוטאליות על ישראל ולתמוך בזכותנו לקיום בטוח, כחלק מהעולם החופשי".

נושאים קשורים:  חמאס,  טרור,  ישראל במלחמה,  חדשות,  ארגון הבריאות העולמי,  פרופ’ צבי פרידלנדר,  מכון ויצמן,  משרד הבריאות
תגובות
אנונימי/ת
19.10.2023, 10:32

ארגון מצחין שיש להתנתק ממנו לאלתר.