ישראל במלחמה

ארגון הבריאות העולמי מגנה את פינוי בתי החולים בעזה

קורא לישראל לבטל פקודות פינוי לבתיה"ח בצפון עזה ולהגן על מתקני בריאות, עובדי בריאות, חולים ואזרחים | בנוסף דורש לפתוח ברפיח מעבר הומניטרי לצורכי בריאות לתושבי עזה הנמלטים

פצוע מפונה לבית החולים בחאן יונס בדרום עזה. צילום: Abed Rahim Khatib/ םלאש 90

ארגון הבריאות העולמי (WHO) הודיע אתמול (שבת) כי הוא מגנה את הוראת ישראל לפינוי 22 בתי חולים בעזה, המטפלים לדבריו ביותר מ-2,000 מאושפזים בצפון עזה. בתוך כך דיווח הארגון כי שיגר מטוס עם ציוד רפואי למצרים עבור תושבי עזה הנמלטים.

בהודעת הארגון נכתב כי ה"פינוי הכפוי של חולים ועובדי בריאות יחמיר עוד יותר את האסון ההומניטרי. חייהם של חולים קשים רבים תלויים באיזון: אלה בטיפול נמרץ או הנשענים על תמיכת חיים; חולים העוברים המודיאליזה; יילודים באינקובטורים; נשים עם סיבוכי הריון ואחרות - כולם עומדים בפני הידרדרות קרובה של מצבם או מוות אם הם נאלצים לזוז ומנותקים מטיפול רפואי מציל חיים בזמן הפינוי".

הארגון מציין עוד כי למתקני הבריאות בצפון עזה ממשיך להגיע זרם של חולים ופצועים וחלקם מטופלים במסדרונות ובחוץ ברחובות הסמוכים בגלל מחסור במיטות אשפוז. "אילוץ של יותר מ-2,000 חולים לעבור לדרום עזה, שם מתקני הבריאות כבר פועלים בקיבולת מירבית ואינם מסוגלים לספוג עלייה דרמטית במספר החולים, עלול להיות בגדר גזר דין מוות".

הארגון מתייחס למנהלי ועובדי בתי החולים שצריכים להחליט אם לנטוש חולים קשים או לסכן את חייהם ולנסות להעבירם למתקני שאינם יכולים לקבל אותם ומוסיף כי רבים מחפשים מקלט בשטחים הפתוחים בבתי החולים או בסביבתם.

"ישנם דיווחים מאומתים על מותם של עובדי שירותי בריאות והרס של מתקני בריאות, מה שמונע מאזרחים את זכות האדם הבסיסית של טיפול רפואי מציל חיים ואסור על פי המשפט ההומניטרי הבינלאומי", נמסר בארגון.

הארגון קורא לישראל לבטל לאלתר פקודות פינוי לבתי חולים בצפון עזה וכן להגן על מתקני בריאות, עובדי בריאות, חולים ואזרחים. "ארגון הבריאות העולמי גם חוזר על קריאותיו לאספקה מיידית ובטוחה של אספקה רפואית, דלק, מים נקיים, מזון וסיוע הומניטרי אחר לעזה דרך מעבר רפיח, שם נמצא כיום סיוע מציל חיים - כולל ציוד בריאות של ארגון הבריאות העולמי שממתין לכניסה".

בתוך כך, ארגון "רופאים לזכויות אדם" דיווח כי שני בתי חולים בצפון רצועת עזה, כמאל עדואן לילדים ואל-עודא, הודיעו ביממה האחרונה לנציגי הצבא כי אין בכוונתם להיענות לדרישה להתפנות לעבר דרום רצועת עזה.

אספקת ציוד רפואי לתושבי עזה בגבול מצרים. צילום: ארגון הבריאות העלומי

עוד דיווח ה-WHO כי שיגר מטוס עם ציוד רפואי למצרים עבור תושבי עזה הנמלטים. מטוס הנושא 78 מ"ק של ציוד רפואי מהמרכז הלוגיסטי של ארגון הבריאות העולמי בדובאי נחת בנמל התעופה אל-עריש במצרים ונועד לצורכי בריאות קריטיים בעזה שיועבר כשייפתח מעבר הומניטרי.

"בכל שעה שהאספקה הזו נשארת בצד המצרי של הגבול, ימותו יותר נערות ונערים, נשים וגברים, במיוחד אלה הפגיעים או הנכים, בעוד שאספקה שיכולה להציל אותם נמצאת במרחק של פחות מ-20 ק"מ", נכתב בהודעת ה-WHO.

האספקה כוללת תרופות טראומה וציוד רפואי לטיפול ב-1,200 פצועים ו-1,500 חולים במחלות לב, יתר לחץ דם, סוכרת ובעיות נשימה, ואספקה חיונית בסיסית לבריאות כדי לשרת את הצרכים של 300 אלף איש, כולל נשים בהריון.

בשבוע שעבר נפגש מנכ"ל ארגון הבריאות העולמי, ד"ר טדרוס אדהנום ג'ברייסוס, עם נשיא מצרים עבד אל-פתאח אל-סיסי, שהסכים לבקשת ארגון הבריאות העולמי להקל על קבלת אספקת ציוד רפואי והומניטרי אחר מארגון הבריאות העולמי לעזה דרך מעבר רפיח.

נושאים קשורים:  רצועת עזה,  סיוע הומניטרי,  ישראל במלחמה,  ארגון הבריאות העולמי,  חדשות,  ציוד רפואי
תגובות
אנונימי/ת
16.10.2023, 18:29

הכל נכון, אסור לפגוע בבתי חולים, כאשר הם משמשים כבתי חולים ולא כמסתור למחבלים. נקעה הנפש מיפי הנפש. גם באזרחים אסור לפגוע, ובתנאי שאינם משמשים, חלקם וברובם, כתומכי לחימה למחבלים. בה בעת אסור לירות על ערים בישראל, לרצוח אזרחים שלווים ולבצע בהם פרעות. אסור גם לירות על בי״ח ברזילי. רופאים יקרים, תתעסקו במה שאתם יודעים, לרפא אנשים באשר הם, הא ותו לא.

אנונימי/ת
16.10.2023, 19:25

לא להתייחס. אם יש מידע שמחבלים מסתתרים בבתי החולים חייבים להפציץ אותם.

16.10.2023, 19:55

להפסיק לשמוע לארגון היהיר, המושחת והאטום הזה.
https://www.pecc.org.il/post/wholetter

17.10.2023, 01:00

עוד גוף אנטישמי וצבוע