ישראל במלחמה

עשרות רופאים מחו"ל ומהארץ מבקשים להתנדב בבתי החולים

לצד היערכות לגיוס כוח עזר של צוותים רפואיים מחו"ל, בבתי החולים מעידים על פניות מרופאים מכל העולם שמבקשים לבוא ולסייע | מנכ"ל אסותא-אשדוד, לשעבר קצין רפואה של חיל האוויר, אל"מ במיל': "אינני זוכר התגייסות שכזו"

פינוי פצועים ל"הדסה עין כרם", 7 באוקטובר 2023. צילום: נועם ריבקין/ פלאש 90

מערכת הבריאות נערכת למצב שבו תזדקק לרופאים מחו"ל. באתר משרד הבריאות פורסמה ההודעה הבאה באנגלית: "לאור המצב המתמשך בישראל, משרד הבריאות הישראלי בונה רשימה של צוותים רפואיים מחו"ל שיתנדבו בישראל במקרה הצורך". במקביל, נעשות עשרות פניות של רופאים מהארץ ומחו״ל וחברות מסחריות מהעולם המערבי בבקשה להתנדב.

בהודעת משרד הבריאות צוין כי רופאים, אחיות, פרמדיקים ואנשי רפואה אחרים בעלי רישיון בחו"ל, המעוניינים להתנדב, צריכים להצטרף באמצעות טופס המקוון של משרד הבריאות על מנת להבטיח אישור מראש של רשיונות רפואיים.

עוד צוין כי הרופאים נקראים להירשם להזדמנות לקבל קרדיטים של CME בעתיד, להתאמן עם קבוצות ישראליות ולהתחבר לחברים של ישראל במקום מגוריהם. "במקרה של עומס נוסף על מערכת הבריאות, כמו גם כהכנה לאסונות טבע או מעשה ידי אדם עתידיים, מזמינים את ידידי ישראל להוסיף את שמם לקהילה ההולכת וגדלה של הצוות הרפואי העומד לצד ישראל".

"גם אם אתם לא רוצים אותי ככירורג, אני אבוא ולהגיש כיבוד לרופאים העייפים"

בבתי החולים מעידים על רוח התנדבות והתגייסות מרשימה של רופאים מהארץ ומחו"ל שמעוניינים לתרום למאמץ הלאומי. מנכ"ל בית החולים אסותא-אשדוד, לשעבר קצין רפואה של חיל האוויר, אל"מ במיל', ד"ר ארז ברנבוים: "אינני זוכר התגייסות שכזו. בעשורים האחרונים ראיתי מקרוב מלחמות ומבצעים, אך התגייסות חוצת לאומים ומדינות של אנשים, רופאים וחברות שפונים לבית החולים ומבקשים לבוא ולסייע, כל אחד בהתאם ליכולותיו וידיעותיו, לא היתה מעולם. אנחנו ננצח".

יש עשרות רופאים שמבקשים להתנדב ובהם רופאים פנסיונרים, רופאי קהילה, רופאים שהיו ברוטציה או סבב בבית החולים כחלק מהתמחות. בנוסף, יש הרבה פניות מרופאים מכל העולם כולל ישראלים שחיים בחו"ל, רופאים יהודים ואוהבי ישראל. רוב פניות המתנדבים הן מארה"ב, קנדה וגם מאירופה.

"הרופאים הללו מגיעים דרך מישהו שהם מכירים בבית החולים, יש כאלה עם קשרי עבודה עם רופאים שלנו בבית החולים, מכנסים אקדמיים או מפעילות מקצועית משותפת ונותרה להם פינה חמה בלב. הם רואים את הנעשה בישראל דרך התקשורת ומציעים לעזוב את עיסוקיהם בחו"ל ולבוא לסייע", מספרת ד"ר חגית סרבגיל-ממן, סגנית מנכ"ל "אסותא-אשדוד".

"הם מציעים לעזור בתחומי מומחיות שלהם אבל לא רק. חלקם מוכנים לעשות כל דבר, עד כדי רופא שאמר, 'גם אם אתם לא רוצים אותי ככירורג אני מוכן לבוא ולהגיש כיבוד לרופאים העייפים'. בנוסף, ישנן פניות רבות של מתנדבים, מתחומים שונים שאינם רפואיים, כמו  סטודנטים, חברות הייטק, עובדי מפעלים, אנשים מכל מיני מגזרים במשק, מהארץ ומחו"ל, שמציעים עזרה, כל עזרה שנבחר ובה יביאו ערך".

ד"ר סרבגיל-ממן מוסיפה: "במשברים ובמצבים קשים יש התגייסות רחבה, התנדבות ותרומות לבית החולים. עם זאת, האירוע הנוכחי הוא קיצוני וככזה הוא מביא לעוצמה גדולה יותר של ההירתמות לסייע ובתוך כך כמות גדולה מאוד של פניות להתנדבות בבית החולים".

לדבריה, "נוכח המצב הבטחוני, יש גיוסים רבים לצבא של צוותים רפואיים, רופאים ושאר הסקטורים בבית החולים. כמות המגויסים עלולה לגרום למחסור של בעלי תפקידים בעמדות מפתח ותהליכים קריטיים לרציפות התפקודית של בית החולים במתן מענה לנפגעים וגם למטופלי השגרה.

"כהנהלה", מסבירה סרבגיל, "אנו מבינים את הצורך בכוח אדם מיומן, מקצועי ומנוסה לצבא, ולכן איננו מגישים צווי ריתוק על כולם. כפועל יוצא ובמקביל לדינמיקה הבטחונית, אני מעריכה כי עולה הסיכוי למימוש עתידי של הפניות להתנדבות ושימוש בעזרה שמוצעת מבחוץ. כיום כבר התחלנו לקלוט רופאים מתנדבים בודדים, בעיקר בתחומים הכירורגים, מאחר שבתחומים אלה גויסה כמות משמעותית של רופאים שלנו. אני מקווה שלא נזדקק לעזרה משמעותית מבחוץ, אבל הסיכוי לזה גדל כאמור".

הפניות להתנדבות הן לא רק של רופאים אלא גם של אנשי מקצועות הסיעוד,  מקצועות הבריאות, תפקידי מינהל ומשק, סטודנטים מתחומים שונים ו"סתם" אזרחים טובי לב שמעוניינים לעשות כל תפקיד שנדרש. מעבר לפניות התנדבות, ישנן גם הצעות רבות לתרומות ציוד. "אנו ערוכים כבית חולים לטיפול מקצועי ואיכותי עם מיטב הציוד הקיים ובוודאי לטובת מתאר חירום", אומרת ד"ר סרבגיל. "עם זאת, נוכח ההתפתחויות העתידיות המלוות באי ודאות, ייתכן שניאלץ להיעזר בסיוע כספי לטובת רכש ציוד חיוני.

"באשר לרופאים, אנחנו מודים לכל מי שפונה, לוקחים את הפרטים, קורות החיים, שואלים על היכולות המקצועיות, אם יש רישיון ישראלי או שווה ערך לרישיון ישראלי (בגלל הכללים הרגולטוריים), בודקים בתוך כמה זמן אפשר להפעיל את הרופא, כולל זמן הגעה לישראל, במיוחד כעת, כשהשמיים עלולים להיסגר בשל המצב הבטחוני. אנחנו ממיניים אותם לפי סוגי ההתמחויות ועם הצוותים שלנו בוחנים מהם הצרכים לעומת הגיוסים ואילוצים אחרים".

לגבי הפניות לתרומת ציוד רפואי, מסבירה סרבגיל כי "אנו מעריכים את הרצון אבל הציוד בארץ עובר תהליך רישוי מסודר וכן המכשור בחו"ל אינו בהכרח מתאים מבחינת התאמת התשתיות בארץ. לכן, אנו מעדיפים במקום תרומת ציוד לקבל שווה ערך כספי כדי שנוכל לרכוש בעצמנו את מה שצריך".

מתחילת המלחמה ועד ליום ג' טופלו בבית החולים אסותא אשדוד 126 פצועים, בבית החולים היו מאושפזים בבוקר יום ד' 15 פצועים: שלושה במצב קשה, שלושה במצב בינוני והשאר קל.

הדסה עין כרם: כמעט 100 רופאים מגויסים 

גם בבית החולים הדסה עין כרם מעידים על פניות רבות מרופאים בחו"ל, "אך לא הגענו למצב של צורך חיוני דחוף", אומר פרופ' יניב שרר, מנהל בית החולים. "בשלב זה הפניות מחו"ל הן בעיקר תמיכה מוראלית, בין אם מדובר במכרים, קולגות וחברים מחו"ל, שמחזקים את ידינו או בפניות מרופאים בחו"ל, ישראלים ויהודים שיש להם קשר לארץ או אחרים, שמציעים לבוא ולעזור לתקופה כלשהי או עזרה אחרת".

עיקר הטיפול בפצועים מהיום הראשון ללחימה נותב לבתי החולים בדרום, אך פרופ' שרר מציין כי "אנו בית החולים השלישוני של ירושלים  ובשבת, כבר בעשר בבוקר הפעלנו נוהל אר"ן ונחתו פה שישה מסוקים עם עשרות פצועים היישר מהשטח. קלטנו סך הכל בינתיים 80 נפגעים - מתוכם כ-50 עדיין מאושפזים".

עוד הוא אומר כי "למרות שיש לנו כמעט 100 רופאים מגויסים, ובמחלקה פנימית אחת יש עשרה רופאים מגויסים מתוך 14 רופאים, אנו לא נזקקים כרגע לעזרה מבחוץ. להפך, נשמח להמשיך לסייע לבתי חולים אחרים בארץ ככל שיידרש. אנו מקווים שלא נזדקק למצב שבו המאזן בין הפצועים לרופאים יתערער ונזדקק לעזרת מתנדבים".

לדבריו, "אם יש בארץ רופאים שלחלקם יש רישיון ישראלי, קל יותר כמובן לקלוט אותם כמתנדבים. אנו נערכים כמו שאר בתי החולים הגדולים, אך מבחינת  מענה כירורגי, מרדימים, מנתחים ומומחי טראומה - יש לנו את כל מה שנדרש לתת מענה".

נושאים קשורים:  התנדבות,  ישראל במלחמה,  חדשות,  רופאים מחו"ל,  ד"ר ארז ברנבוים,  ד"ר חגית סרבגיל-ממן,  פרופ' יניב שרר
תגובות