ישראל במלחמה

"אף אחד לא הכין אותנו להתמודדות עם שימור זרע של מתים בכזה היקף"

ד"ר יעל חריר התבקשה השבוע לבצע שימור זרע מגופותיהם של מתים צעירים, קורבנות המלחמה | מנהלת מעבדת ה-IVF ב"קפלן": "כשצריך לעשות את הפרוצדורה הזו על גופות, הצוות מתקשה נפשית ופיזית"

ד"ר יעל חריר, מנהלת המעבדה להפריה חוץ גופית בבית החולים קפלן. צילום: דוברות ביה"ח

"זה היה מצמרר", מספרת ד"ר יעל חריר, מנהלת המעבדה להפריה חוץ גופית בבית החולים קפלן ברחובות, על הסיטואציה שבה נקראה לבצע שימור זרע מגופם של מתים צעירים בשבת האחרונה.

ד"ר חריר, אמבריולוגית, לא רגילה למצב שבו היא מוקפצת לעבודה ביום שבת. "כשהתקשרו, הבנתי שמדובר במקרה חריג", היא מספרת, אולם דבר לא הכין אותה ואת עמיתיה לכמות. "המקרים הצטברו, ברצף. בחורים צעירים - זה בטח לא עבודה שאנו רגילים לעשות בכמויות כאלו".

היא אינה מוכנה לנקוב במספרים אך מציינת כי "בשגרה, מדובר בכשני מקרים בשנה. אנחנו גם המחלקה היחידה בבית החולים שקהל הפונים אליה אינם אנשים חולים אלא אנשים בריאים שמנסים להביא ילד לעולם".

שאיבת זרע ממת הוא הליך שנעשה בצו שופט בבית משפט לענייני משפחה כשמדובר בגבר רווק. כשמדובר בגבר נשוי, האישה חותמת על הסכמה. את הפרוצדורה לשאיבת זרע מבצעים הרופאים והאמבריולוגית של היחידה החוץ גופית. בדרך כלל מדובר כאמור בפעולה נדירה, לעתים בעקבות תאונת דרכים או מוות לא צפוי אחר.

"זה מאוד מורכב", מתארת ד"ר חריר. "התהליך הוא דיגום פיסות של צינוריות האשך או מאפדידימיס שסמוך לאשך, שם מיוצר הזרע ומשם מוציאים את תאי הזרע. בדרך כלל זו פרוצדורה שמבוצעת על אנשים שמייצרים זרע אך מסיבה כלשהי הזרע אינו נפלט. כשצריך לעשות את הפרוצדורה הזו על גופות, הצוות מתקשה נפשית ופיזית".

מאז השבת האחרונה התבקשה ד"ר חריר להנחות עמיתות בבתי חולים אחרים שהתבקשו לבצע שאיבת זרע. "אין נוהל להתמודדות עם שימור זרע של מתים בכזה היקף", היא מסבירה. "היה צריך לבדוק איך מתמודדים, איזה ציוד יש לנו לביצוע כל כך הרבה הליכים במקביל. זה היה בר ביצוע, אך מה שהקשה זה ההבנה והזעזוע הראשוני".

לפני שנה פתחה ד"ר חריר את פרופיל האינסטגרם e_zuggi (אי זוגי) עם רונה הלוי עמירן, אמבריולוגית קלינית בכירה. בפרופיל הן מספקות מידע על תחום ההפריה החוץ גופית (IVF), כולל מידע על פריון ועל מה שנעשה במעבדה.

כצפוי, דבר לא הכין אותה להליכים שהתבקשה לבצע השבוע: "אנשים שעובדים ביחידה להפריה חוץ גופית עובדים עם אנשים בריאים. פה, לא רק שלא היה מדובר בחולים, זה בוצע על אנשים צעירים מתים. מצד שני, עם כל הזעזוע, חשוב שאנשים ידעו שהאופציה הזו קיימת, לפעמים זו הנחמה היחידה שנותרת למשפחות".

נושאים קשורים:  שימור זרע,  ישראל במלחמה,  ד"ר יעל חריר,  חדשות,  בית החולים קפלן
תגובות
אנונימי/ת
11.10.2023, 22:01

רק נשים מתעסקות בזה?

אנונימי/ת
12.10.2023, 13:30

ממש לא.