ישראל במלחמה

"אנחנו במצב חירום, קיבלנו אפס שקל אבל לממשלה לא אכפת"

על רקע גרעונות העתק של קופות החולים וללא הסכמי ייצוב, נראה כי מערך הבריאות בדרום אינו ערוך למלחמה ממושכת | בכיר ב"כללית": "הדרישות רק הולכות וגדלות - צריך לפעול כמו בקורונה ולשחרר כספים"

פינוי פצועים ל"סורוקה". צילום: פלאש 90

מערך הבריאות בדרום אינו ערוך למלחמה ממושכת, כך עולה מכתבתו של אדריאן פילוט בכלכליסט. בכיר בקופת החולים כללית צוטט בכתבה: "בינתיים, קיבלנו אפס שקל, והדבר המדהים הוא שאף אחד לא מדבר איתנו והדרישות רק הולכות וגדלות".

לדברי הבכיר ב"כללית": פתחנו את כל מערכי האונליין ברצף כי אי אפשר לתת שירות פנים מול פנים. יש תגבורים, שעות נוספות וגם ניוד עובדים מהצפון לדרום, כל זה עולה כסף". עוד אמר: "בסוף 2023 אין הסכמי ייצוב, והסכומים שמשרד האוצר מציע רחוקים מהמספרים האמיתיים - כל הקופות באותו מצב".

כפי שעולה מהדו"ח המסכם את פעילות קופות החולים לשנת 2022 שפורסם לפני כחודשיים, קופות החולים צפויות לסיים את השנה עם גירעון של שלושה מיליארד שקל. הגירעון של "כללית", שאחראית על  כשליש ממערך האשפוז במדינה, לרבות בית החולים סורוקה בבאר שבע, עומד על יותר ממיליארד שקל, והוא נובע בעיקר מפעילות בתי החולים שלה.

"אנו במצב חירום. כולם יודעים שיש משבר בתזרים המזומנים, אבל לא נראה שלמישהו בממשלה אכפת. הגירעונות שמצטברים במיליארדים מתורגמים למצוקה תזרימית, כך שהמלחמה בדרום פוגשת את מערכת הבריאות ברגעים הקשים שלה. צריך לקרוא למשרד לפעול כמו בקורונה ולשחרר כספים ולבנות קופסאות. אנו חייבים מערכת בריאות איתנה וחזקה שתתמוך באירועי הדרום", אמר הבכיר ב"כללית".

הכתב מתייחס גם לנושא מיגון בתי החולים ומצטט גורם בכיר בממשלה שאומר כי מיגון בתי החולים בפריפריה לוקה בחסר: "אני מודאג מ'סורוקה', שם יש פערי מיגון ובעיקר מהצפון, לרבות בית החולים זיו".

בכיר במשרד האוצר התייחס לנושא: "עשרות רבות של מיליונים הוקצו בשנים האחרונות למיגון בתי חולים בצפון ובדרום, לרבות מיגון הפגייה ב'סורוקה' וב'ברזילי', מיגון מחלקות נוספות בבתי החולים באותם בתי החולים ועוד, בנוסף לבית חולים החירום שהוקם בשנים האחרונות ב'ברזילי' שהינו ממוגן כולו ולמספר בתי חולים חירום ממוגנים שהוקמו במהלך ההתמודדות עם משבר הקורונה. גם במסגרת תקציב המדינה האחרון הוקצו עוד תקציבי מיגון".

נושאים קשורים:  קופות החולים,  חדשות,  בית החולים סורוקה,  מיגון בתי החולים,  בית החולים "ברזילי",  ישראל במלחמה,  תקציב,  משרד האוצר
תגובות
אנונימי/ת
11.10.2023, 22:56

ממשלה כושלת הביאה עלינו את האסון הזה וכעת מחמירה את המצב. מזעזע.