חדשות

החל מהשבוע הבא: הרפורמות בביטוחי הבריאות יוצאות לדרך

אם לא יהיו התפתחויות דרמטיות, ביום ראשון הקרוב ייכנסו לתוקף שתי רפורמות בתחום ביטוח הבריאות שמטרתן להוזיל את ביטוחי הבריאות ולצמצם כפל ביטוחים

רפורמה בביטוחי הבריאות. מניעת כפל ביטוחי. צילום: אילוסטרציה

ב-1 באוקטובר צפויות להיכנס לתוקף שתי רפורמות בביטוחי הבריאות שמטרתן להוזיל את ביטוחי הבריאות ולצמצם כפל ביטוחים. הרפורמות המובלות על ידי משרד האוצר ורשות שוק ההון, הביטוח והחיסכון, מנסות בין היתר לפתור את בעיית הכפל הביטוחי - בין ביטוחי קופות החולים (השב"ן) לבין ביטוחי הבריאות הפרטיים.

כך למשל, דו"ח של רשות התחרות מ-2021 הדגים כי הרוב המוחלט (95%) של המבוטחים בביטוח בריאות פרטי, מבוטחים גם בביטוח משלים. כפילות משמעותית באה לידי ביטוי למשל בפוליסת הניתוחים, כשמבוטח המבקש לממש את הביטוח על ניתוח שהוא עובר יכול לממש רק ביטוח אחד מבין השניים, על אף שהוא משלם מדי חודש על שני הביטוחים.

הרפורמה יוצרת פוליסה בסיסית אחידה, שנועדה לכסות תרחישים קיצוניים שעלותם עלולה להגיע למיליוני שקלים ואינם נכללים בביטוח הממלכתי או המשלים. מעבר לפוליסה הבסיסית שכוללת השתלות וטיפולים בחו"ל, תרופות מחוץ לסל, ניתוחים וטיפולים בחו"ל, ניתן יהיה להוסיף פוליסה משלימה לשב"ן עם השתתפות עצמית של 5,000 שקל, פוליסה משלימה לשב"ן ללא השתתפות עצמית או פוליסה מלאה מהשקל הראשון ללא תלות בשב"ן.

בנוסף, ביוני 2024 יידרשו חברות הביטוח להעביר את כל המבוטחים המחזיקים בפוליסות ניתוחים מהשקל הראשון שנרכשו משנת 2016 לפוליסת כיסוי משלים שב"ן לניתוחים וחובת תשלום ראשון תושת על חברות הביטוח הפרטי.

נושאים קשורים:  ביטוחי בריאות,  שב"ן,  הרפורמה בביטוחי הבריאות,  חדשות,  חברות הביטוח
תגובות
אנונימי/ת
29.09.2023, 10:44

למי שלא מבין מדובר בפגיעה קשה בעוסקים ברפואה הפרטית. ככה זה כשהר"י מפנה את כל משאביה בעניינים פוליטיים במקום לדאוג לתנאים של חבריה.

אנונימי/ת
29.09.2023, 10:52

איפה השביתה? הצעקות?
אהה... זה לא ממש חשוב כי זה לא פוליטי... זה לא מאפשר להתנשא.

29.09.2023, 13:03

זו פוליטיקה חשוכה מהסוג הגרוע ביותר. סוציאליזם מהסוג העלוב והמדכא ביותר. זו פוליטיקה שמתנהלת על ידי מתנשאים שחושבים שהם יודעים יותר ומגיע להם יותר. זו פינה חשוכה יותר מקביעה ממשלתית של שער הדולר ומס נסיעות. הגיע הזמן לחסל אותה.

אנונימי/ת
29.09.2023, 11:50

עם כל אהדתי לחברי הרופאים העובדים ברפואה פרטית, גדולתה של מערכת הבריאות הישראלית הינה בשאיפה (הלא מושגת בשלמות כמובן) לשוויון בקבלת השירות הרפואי ובזמינותו. נדרשת הפרדה שלמה בין הרפואה הציבורית, שצריכה להיות עמוד השדרה ורוב גופה של הרפואה הישראלית, לרפואה הפרטית. רופאים שמבקשים לעבוד בשוק הפרטי, יעשו כך ואני מאחל להם הצלחה. המעברים האפורים והלא ניתנים להסדרה בין הטיפול במערכת הציבורית לטיפול במערכת הפרטית הינם פתח ל"קשיים אתיים" משמעותיים.

29.09.2023, 13:07

תקים ועדה להתאמת הרכב לאזרח והיא תקבע מה תקבל. תקים ועדה לבדיקת סל הקניות בסופרמרקט ובדיקת סלים ביציאה.
הגיע הזמן להבין שהציבור יותר בוגר וחכם מהסוציאליסטים והוא מבין את צרכיו ועושה את הבחירות שלו.
תן מידע לציבור ואפשר לו להתנהל לפי צרכיו ויכולתו.
חדל מלחמה ברפואה הפרטית.

אנונימי/ת
29.09.2023, 12:07

פריחת הרפואה הפרטית היא פועל יוצא של קמילת הרפואה הציבורית. כרופאים אנו מחויבים לתת את הטיפול הטוב ביותר למטופלינו ולכן אנו חייבים להיות חוד החנית של המאבק למען רפואה ציבורית חזקה ,יעילה וברת השגה לכולם. רפואה בה הרופאים מתפרנסים כראוי והחולים מקבלים כול הנדרש כדי להיות פחות חולים, ללא הבדלי מין גזע מגדר ובעיקר ללא הבדלי כמות הכסף בבנק .
יש בהחלט מקום לרפואה פרטית אך לא כתחליף לרפואה ציבורית.
האחות הגדולה היא הרפואה הציבורית והקטנה הפרטית ולא להפך.

אנונימי/ת
29.09.2023, 12:46

יש שלושה דברים שלא ניתן לקבל יחד, השלישייה הקלאסית של זול, טוב או מהר, במקרה הטוב ניתן לשאוף לשילוב של שניים לבחירה.
גם כאן, או שהרופאים יתפרנסו כראוי או שהחולים יקבלו כול הנדרש או שיקבלו את כולהנדרש הזה מהר. מישהו צריך לשלם על כל השלושה ולא רק בכסף.
הרופאים עובדים בפרטי בזמן הפנוי שלהם, למעשה אני יוצא מהמחלקה ועושה עוד משמרת בקליניקה.
אם לא תהיה שם חברת ביטוח שתשלם- אני אמצא לעצמי מה לעשות במקום לשבת בקליניקה, התורים ברפואה הציבורית למרפאות במקצוע שלי כיום עומדים על מעל שנה, שיהיה בהצלחה למטופלים ואני אעשה את המשמרות הפרטיות שלי בדובאי

29.09.2023, 12:58

שלום לסוציאליסטים שחיים באשליה כי ניתן להגשים אוטופיה על ידי ניהול. אין דרך לנהל מערכת ציבורית לרפואה בלי מערכת פרטית חזקה. זו אוחזת בגרונה של זו וביחד הציבור מקבל טיפול יותר טוב. המערכת הפרטית מאתגרת את המערכת הציבורית וטוב מאוד שכך. במערכת הציבורית לא ניתן להגדיל תפוקה. רופא מנתח אחד סוחב על גבו עשרות עובדים אחרים שכל אחד מהם מיצג אינטרס וועד עובדים אחר וההתקדמות לקראת טיפול מענה את הרופא. במערכת הציבורית כשרצו להגדיל תפוקה הכניסו טיפול בססיות.
כל מטופל רשאי להחליט איפה הוא רוצה לקבל את השירות לו הוא זקוק. כל מטופל רשאי לקנות את המכונית ואת הדירה שהוא רוצה.
יש בארץ דיקטטורת רוופאים שמונעים מהקולגות שלהם, בעלי מומחיות מוכרת לפתח פרקטיקה שמשלהם כי הם לא סגנים או ראשי יחידות. מנהלי מחלקות בארץ מבלים הרבה מאוד זמן ברפואה פרטית למרות שחובתם להקדיש את זמנם לניהול וחינוך והםאף מתוגמלים היטב על כך מבלי לתת תמורה. אבל חס וחלילה שרופא מומחה במקצועו יוכל לפתח פרקטיקה פרטית כדרך חיים.

אנונימי/ת
02.10.2023, 10:35

לא רואה היכן הבעיה בכך שהרגולטור ימנע כפל ביטוחי מהאזרחים.
ולכל מי שעוסק ברפואה פרטית במקביל לציבורית - שיהיה לכם לבריאות , אבל אין לכם שום זכות להתלונן על רגולציה.