חדשות

סטודנטים לרפואה נגד הנהלת הדסה: "תמיכתה בצעדי הממשלה אינה משקפת את עמדתנו"

הנהלת הדסה זימנה לשיחה את הרופאים שהתנגדו לביקורה של השרה סטרוק ואוסרת על הפגנת צוותים רפואיים בבית החולים | סטודנטים לרפואה בתגובה: נשקול אם להתמחות בבית החולים

בית החולים הדסה עין כרם. צילום: אבי חיון

בעקבות זימון של פרופ' איתן גלון וד"ר יעל מילגרום להנהלת בית החולים הדסה, לאחר חילופי דברים בינם לבין השר אורית סטרוק, שיגרו החלוקים הלבנים ונציגי מחאת הסטודנטים להנהלת "הדסה" מכתבי תמיכה במוחים.

"אנו חוששים שמא שמנו יהיה מקושר למרכז רפואי שתומך ברפורמה משפטית, המקודמת בידי פוליטיקאים מושחתים, גזענים, משיחיים ודורסניים, שהשתלטו על מדינתנו. אנו חוששים כי שיוכנו המקצועי ל'הדסה' יעיב על מקצועיותנו ושמנו הטוב כרופאים צעירים בהמשך דרכנו. בקרב סטודנטים רבים חשש זה מהווה שיקול מרכזי בהחלטות על המשך ההכשרה המקצועית, לרבות מקום ההתמחות", נכתב במכתב עליו חתומים נציגי מחאת הסטודנטים של קמפוס עין כרם, האוניברסיטה העברית.

ועדת הבריאות של הכנסת תקיים דיון דחוף בעקבות התקרית לאחר שיו"ר הוועדה, חה"כ אוריאל בוסו, נעתר לבקשת חברי הוועדה, חברי הכנסת צבי סוכות, קטי שטרית, ניסים ואטורי ולימור סון הר מלך לקיים דיון מיוחד בנושא.

הנהלת "הדסה" זימנה לשיחה את הרופאים והוציאה הודעה האוסרת על הפגנת צוותים רפואיים בבית החולים. במכתב שפרסמה ההנהלה לעובדים צוין: "המרכז הרפואי הדסה הינו בראש ובראשונה ביתם של כלל אזרחי המדינה מכל המגזרים וקבוצות ההשתייכות ומעניק רפואה שוויונית לכל אחד מהם. בתור שכזה מכבד המרכז הרפואי דעות ותפיסות שונות אך חשוב להדגיש ולהבהיר: התבטאויות פוליטיות לא יבואו בין כותלי המרכז הרפואי. אנשי הצוות של המרכז הרפואי הדסה, בעת שהייתם בתוך המרכז הרפואי או בפעילות מטעמו, יעסקו אך ורק בטיפול בחולים, בבריאותם ובשיפור איכות חייהם".

עוד נכתב בהודעת בית החולים: "הדסה תכבד כל מבקר הבוחר לבוא בשעריה ובוודאי אם מדובר בשרה או שר בממשלת ישראל שנבחרו בצורה דמוקרטית. מסר זה מועבר באופן קבוע לצוותי הדסה והובהר גם למעורבים באירוע, על מנת שאירוע שכזה לא יחזור בשנית".

"אנו מלאי בושה במרכז הרפואי הדסה"

במכתב שכותרתו "תגובת הסטודנטים בקמפוס עין כרם ליחס המרכז הרפואי הדסה למחאה כנגד גזענות ופגיעה בדמוקרטיה", שמוען לפרופ' יורם וייס, מנהל המרכז הרפואי הדסה ולדליה איציק, יו"ר דירקטוריון "הדסה", כתבו הסטודנטים כי הם מגנים את תגובת המרכז הרפואי. "כפרחי רפואה ב'הדסה', אנו נבוכים ונכלמים נוכח העמדה שנקטה הנהלת המרכז הרפואי ומבקשים להתנער ממנה", כתבו.

הסטודנטים מציינים כי "פעם אחרי פעם אנו מגלים כי בניגוד למובילי דעה רבים בקהילה הרפואית, מנהלי מחלקות ומנהלי בתי חולים שונים ברחבי הארץ, המרכז הרפואי הדסה מסרב לגנות את צעדי הממשלה, המובילים את מדינת ישראל אל עבר חורבן אדיר ושלטון סמכותני מושחת. שתיקת הדסה היא הלכה למעשה תמיכה צורמת בצעדי הממשלה, המשפיעים גם ישירות על מערכת הבריאות ושירותי הרפואה בישראל".

הסטודנטים המוחים הזכירו את החרגת "הדסה" (יחד עם בתי חולים אחרים בירושלים) מהשביתה בת שעתיים של ההסתדרות הרפואית בתגובה לביטול עילת הסבירות וכתבו: "אנו מלאי בושה במרכז הרפואי הדסה, המכשיר אותנו כרופאות ורופאים לעתיד, שממשיך לפעול כבשגרה ומשדר בכך תמיכה פומבית וברורה בצעדי הממשלה האנטי-דמוקרטיים, הפוגעים קשות ברקמה החברתית במדינת ישראל ובחוסנה. עמדה זו מנוגדת לעמדת סטודנטים ואנשי סגל רבים, הדוגלים בדמוקרטיה, צדק, שוויון וערבות הדדית.

"לתדהמתנו, נודע לנו אתמול כי הנהלת בית החולים מגנה באופן רשמי רופאים שמימשו את זכותם הדמוקרטית להפגין כנגד השרה להתיישבות והמשימות הלאומיות, הגב' אורית סטרוק. מדובר בשרה שבאמתחתה אמירות קשות וגזעניות המפלות ציבורים שלמים בחברה הישראלית ומעודדות מניעת טיפול שוויוני לכולם, על רקע הבדל דת, גזע ומין".

עוד הזכירו במכתב את אמירותיה האחרונות של השרה "כי טיפול רפואי אינו זכות בסיסית שמחובתנו להעניק לכל מטופל. בכך", כתבו "המרכז הרפואי מערער על שבועת הרופא, על אמנת המקצוענות הרפואית ועל ערכי היסוד של הפרופסיה שעיננו נשואות אליה".

נושאים קשורים:  חדשות,  הדסה עין כרם,  סטודנטים לרפואה,  אורית סטרוק,  רפורמה משפטית,  הפיכה משטרית
תגובות

לראשונה הסטודנטים מביעים דעה שאינה נוגעת לשכר או לעומס העבודה. סטרוק כמטופלת - תקבל את הטיפול המגיע לכל אדם, סטרוק כגזענית - חובה, גם על רופאים בכירים או מנהלים - לצאת נגדה. שקט הוא רפש!

אנונימי/ת
15.09.2023, 09:54

פעם ראשונה שיש איזו כותרת חיובית על הדסה
הבית חולים המתקרנף בעולם

אנונימי/ת
11.09.2023, 20:31

עוד מכתב מטעם נתמכי הקרנות.

11.09.2023, 22:20

כל מילה בסלע.

ואולי גם כספים פרטיים.דוגמת כסף מאהוד ברק מקורבו של פדופיל עשיר. ואשר הוגדר בהברקה של אזרח (יהורם גאון) כלוקה לכאורה ב''תסמונת מינכאוזן פראוקסי'

אנונימי/ת
15.09.2023, 09:53

נראה לי יאיר נתניהו השתלט למישהו על הפרופיל פה….

אנונימי/ת
13.10.2023, 08:04

זה שאתה ד"ר לא אומר כלום
אתה פשוט מיותר !!!

אנונימי/ת
11.09.2023, 20:47

חחחח אין ספק צביעות הטיפשות הרדידות החוסר מחשבה ועצמאית ואפקט העדר חדר עמוק לרפואה בישראל , לדעתי זה שווה מחקר איך קבוצה עם פסיכומטרי אינטליגנציה גבוהה מהממוצע מועדת יותר להינדוס תודעה חסר בסיס ומטורף, האמת שראינו דבר דומה גם בגרמניה בשנות ה 30 גם שם האליטה הלכה עם הזרם כולל מדענים ואנשי רוח ... עצוב

אנונימי/ת
11.09.2023, 22:16

כל כך נכון.למעט ה''אינטליגנציה גבוהה מהממוצע''
עצוב עבור המעטים הנגררים.
משוכנע שהרוב הדומם הוא גם רוב וגם דומם.
קשה ואין זמן כוחות להתמודד עם שלטון הבערות והשקר השליט כאן אהרון ברק ("פיראט משפטי" כהגדרתו של פרופ' פאוזנר נשיא ביה''ד הפדרלי לערעורים בשיקאגו)

אנונימי/ת
11.09.2023, 22:37

די יא זומבים נמאסתם. אין קשר לרפואה שחררו. טוב עשתה הדסה בית חולים חייב להישאר מקום אפוליטי.
"מדינתנו נחטפה ע"י.." אממ בבחירות? זה נקרא ד-מו-קר-ט-יה!

11.09.2023, 23:40

פרופ' יואל דונחין, מסכים עם כל מילה שכתבת.

12.09.2023, 00:27

השרה אורית סטרוק באמירותיה הגזעניות וחבריה מובילים אותנו לאפלה...
ההתרפסות של הנהלת הדסה מבישה
כל הכבוד לסטודנטים
ולרופאים שמחו

אנונימי/ת
12.09.2023, 02:35

דרדרי עמלק

אנונימי/ת
12.09.2023, 06:49

הרופאים שהפגינו בהדסה הם גיבורים עם עמוד שדרה מוסרי מול השרה המשיחית הפשיסטית שיותר מתאימה ליהודה ולמדינות ערב הסמוכות מאשר לישראל הליברלית דמוקרטית חילונית ולא מושחתת.

אנונימי/ת
15.09.2023, 12:11

גיבורים?? אין לך משהו מטורלל יותר לומר??
הוא אלים, משתלח ובעיקר חכם על חלשים.ות.
אפס

אנונימי/ת
12.09.2023, 07:51

״שקט הוא רפש״ :נכון
לקט רופאים חמומי מח ושפוטי ביבי , ד״ר פיקרסקי(הכירורג שמטפל נאמנה בגסטריטיס של שרה ..) ושו״ת יזכה ללא ספק לבעיטה בעכוזו עי ביבי ,כהרגלו מול כל תומך נאיבי-נאמן מזה שנים ..
גזענות הסטרוק בהדסה מצחינה ! לא נסבלת
מקומה במעמקי צנרת הביוב הירושלמית.

12.09.2023, 10:03

ההנהלה הכי שפויה ובין היחידות