חדשות

FHIR: הקוד הפתוח שמאפשר תקשורת יעילה בין מוסדות בריאות

סנונית ראשונה לשינוי התקשורת בין ארגוני בריאות בישראל: תקן תקשורת בינלאומי חדש יאפשר לאונקולוגים מ"שיבא" להתעדכן בתוצאות הבדיקות של מטופלי כימותרפיה מ"מאוחדת" ולחסוך מהם הגעה מיותרת לביה"ח

טיפול בסרטן, כימותרפיה (צילום: אילוסטרציה)

אונקולוגים יוכלו להתעדכן מראש בתוצאות בדיקות הדם של מטופלי כימותרפיה ולחסוך ממטופליהם הגעה מיותרת לבית החולים אם התוצאות שלהם אינן מאפשרות להם לעבור טיפול כימותרפי. זאת, במסגרת שיתוף פעולה בין בית החולים שיבא לקופת החולים מאוחדת.

שיתוף המידע בין המערכות מתאפשר באמצעות FHIR, תקן תקשורת בינלאומי חדש שמאפשר תקשורת רציפה, פשוטה ובטוחה בין ארגוני בריאות שונים.

בדיקות דם הן תנאי מקדים לביצוע טיפולי כימותרפיה ומאפשרות לדעת שמצבו הרפואי של המטופל מאפשר לו לעבור את הטיפול בבטחה, אבל במקרים רבים המטופל היה מגלה שהוא ייאלץ לדחות את הטיפול רק אחרי שכבר הגיע למחלקה האונקולוגית.

"המטופל מפנה את זמנו, מגיע לבית החולים, במקרים רבים גם מביא איתו בן משפחה או חבר שילוו אותו במהלך הטיפול, ורק אז מגלה שהוא לא יוכל לעבור את הטיפול באותו היום כי תוצאות בדיקות הדם שלו לא תקינות", מסבירה ד"ר נעמה הלפרן, מנהלת אשפוז יום אונקולוגי במרכז לרפואת הסרטן ב"שיבא".

"כמי שאחראית על יותר מ-150 טיפולים אונקולוגיים ביום, המצב הזה היה מאוד מתסכל - הן עבור המטופלים, שחוזרים הביתה מאוכזבים ועם תחושה של בזבוז זמן, והן עבור המערכת עצמה, שיכולה לפנות תורים למטופלים אונקולוגיים נוספים".

ד"ר שירה פלדר, אונקולוגית במרכז לרפואת הסרטן ב"שיבא", החליטה לייצר תשתית שתאפשר למערכות של שיבא לפעול בסנכרון מלא עם המערכות של "מאוחדת" ולחסוך למטופלים טרטור מיותר. "המערך האונקולוגי שולח מדי יום למאוחדת את רשימת חברי הקופה שאמורים לעבור טיפולים כימותרפיים בימים הקרובים ואת הבדיקות המדויקות שהם צריכים לעבור, ובמקביל מייצר הפניות אוטומטיות לבדיקות, שולח זימון אוטומטי למטופל לבדיקת מעבדה וגם מעדכן את רופא המשפחה שלו", היא מתארת את התהליך.

"המטופלים מבצעים את בדיקות המעבדה במרפאה הקרובה למקום מגוריהם, התוצאה נשלחת אוטומטית לבית החולים והצוות הרפואי מעדכן את המטופל אם הוא יכול לקבל את הטיפול שנקבע לו, או שעליו להמתין ולחזור על הבדיקה".

לכל ארגון בריאות בישראל יש מערכת ניהול מידע משלו, מה שהופך את משימת התיאום בין המערכות למורכבת במיוחד. "FHIR מאפשר ליעל את מערכת הבריאות ואת התקשורת בין הגופים השונים בו, מהווה מנוע משמעותי לעידוד חדשנות במערכת הבריאות, והוא שלב מפתח במהפכה שמוביל משרד הבריאות: זרימה טובה יותר של מידע במערכת שתאפשר לשים את המטופל במרכז ולהעביר את הידע והשליטה על המידע שלו לידיו", מסבירה עדי רול, המובילה את קהילת FHIR-IL, שהוקמה על ידי ארגון 8400, משרד הבריאות רשות החדשנות, ישראל דיגיטלית, ג'וינט אלכא ויד הנדיב, במטרה להוביל את יישום התקן במערכת הבריאות בישראל.

תקן FHIR פועל בשיטה של קוד פתוח, ומאפשר לגופים שמעוניינים לאמץ פרויקט מסוים להטמיע אותו בקלות במערכות שלהם. "'מאוחדת' תוכל ליישם עכשיו את הממשק גם מול בתי חולים אחרים, ובהמשך בית החולים שיבא יוכל גם להטמיע אותו בקלות מול קופות אחרות, כך שזו רק סנונית ראשונה לשינוי התקשורת בין ארגוני בריאות שונים", מסכמת רול.

נושאים קשורים:  חולים אונקולוגים,  חולי סרטן,  תקשורת מקוונת,  בית החולים שיבא,  קופת החולים מאוחדת,  FHIR,  חדשות,  ד"ר נעמה הלפרן,  ד"ר שירה פלדר
תגובות