מחקרים

השפעות של משקאות ממותקים לעומת מים כחלק מתוכנית הרזיה

ממחקר אשר פורסם לאחרונה עולה כי של תכנית הרזיה בת 12 שבועות, מביאה לתוצאים דומים בקרב אלו הצורכים משקאות ממותקים לא תזונתיים או מים

30.08.2023, 17:30
משקאות ממותקים. אילוסטרציה

במסגרת מחקר אשר ממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Obesity ביקשו החוקרים להשוות את היעילות בהפחתת משקל, של משקאות ממותקים לא תזונתיים (non-nutritive sweetened – NNS), לעומת מים, וזאת כחלק מתוכנית הרזיה בת 12 שבועות.

מחקר זה החל לפני כשנתיים, ועודנו נמשך. המחקר הינו במתכונת של תווית פתוחה ובקבוצות מקבילות. במהלכו, מבוגרים (N=493) עם BMI של 27-35 ק"ג/מ"ר, אשר צרכו משקאות קרים באופן קבוע, הוקצו באופן אקראי (1:1) לקבלת מים (מתכונת של הכוונה לטפל, N=246) או NNS (N=247, 24.1% היו נאיביים ל-NNS), כל זאת כחלק מתוכנית הרזיה בת 12 שבועות. התוצא העיקרי של מחקר זה, היה השינוי במשקל כעבור 12 שבועות. שינויי הקפים בבטן ובירכיים, לחץ דם, מרקרים של שליטה גליקמית, פרופיל ליפידים בצום, בדיקות תפקודי כבד, רעב (לפי מדד חזותי אנלוגי – VAS), צריכת סוכרים וממתיקים ורמת פעילות, היוו את התוצאים המשניים.

תוצאות המחקר הדגימו כי שתי הקבוצות השיגו ירידה דומה במשקל (-5.6 לעומת -5.8 ק"ג, הפרש: 0.2 [רווח בר-סמך 95%: -0.7 – 0.4]). לא נמצא הבדל משמעותי בין הקבוצות באשר לתוצאים המשניים, זאת מלבד ירידה בהיקפי בטן (גבוה יותר בקבוצת ה-NNS לעומת קבוצת המים), רמות המוגלובין מסוכרר וצריכה של איזשהו ממתיק (שני אלו נמצאו גבוהים יותר בקבוצת המים).

מתוצאות מחקר זה עולה כי ירידה במשקל הינה שווה בין אלו הצורכים NNS או מים כחלק מתכנית הרזיה בת 12 שבועות.

נושאים קשורים:  מחקרים,  משקאות ממותקים,  שתיית מים,  ירידה במשקל,  הרזיה
תגובות
01.09.2023, 12:15

התוצאות מאתגרות את בסיס ההחלטה שהייתה, להטיל מס דומה על משקאות ממותקים (בסוכר) ומשקאות דיאט.