חדשות

הטרנד האמריקאי החדש בעולם הדימות: סריקת גוף מלאה ב-MRI

במחיר 2,500 דולר מוצעת בדיקת MRI שמסוגלת, לטענת היצרנים, לאתר בסריקה אחת כ–500 מצבים בריאותיים נפוצים ונדירים, מציסטות ושברים בעצמות ועד גידולים ומפרצת מוחית | הרדיולוגים מסתייגים

מכשיר ה-MRI של חברת prenuvo. צילום: יח"צ

סריקת גוף מלאה במכשיר MRI היא הטרנד החדש של ידוענים אמריקאים. מדובר במכשיר של חברת סטארט-אפ בשם Prenuvo, שנוצרו לו כבר מכשירי MRI של חברות מתחרות. על כך דיווחה רותי לוי בדה מרקר.

יצרניות המכשיר מצטטות ממקרי הצלחה ובין השאר, אחת הידועניות שעברה סריקה כזו, התראיינה לשבועון פיפל וסיפרה כי הסריקה הצילה את חייה כשגילתה אצלה סרטן לבלב בשלב 2, שלא אותר בבדיקות CT ודם.

מחירן של הסריקות נע בין 1,000 דולר לסריקת טורסו ועד 2,500 דולר לסריקה מלאה, שאורכה שעה ומסתייעת בבינה מלאכותית לפענוח ומסוגלת לאתר, לטענת ספק השירות, כ-500 מצבים בריאותיים נפוצים ונדירים, החל מגידולים, מפרצת מוחית ועד ציסטות ושברים בעצמות.

על פי הדיווח, הבדיקה שאותה משווקות היצרניות נטולת קרינה ויכולה לאתר גידולים ממאירים באיברים כמו הריאות והלבלב, שלהם אין סקר.

הן רדיולוגים והן ארגוני בריאות וכן מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) טוענים שהעדויות שהבדיקה יעילה הן מוגבלות. בנוסף עולים טיעונים בדבר תופעות חיוביות כוזבות, הגברת חרדה בקרב הנבדקים והתערבויות מיותרות בשל זיהוי מומים שפירים ועוד.

מתיו דבנפורט, פרופסור לרדיולוגיה ואורולוגיה באוניברסיטת מישיגן, אמר לאתר Verywell Health כי "כשמדובר בחולים בסיכון, התועלת עולה על פוטנציאל הנזק, אבל עבור רוב האנשים, ידע הוא לא תמיד כוח. הבדיקות וההליכים שהמטופלים יחפשו לאחר שילמדו על גושים ושונויות בגופם מהסריקה עלולים להיות יקרים ומסוכנים".

נושאים קשורים:  MRI,  דימות,  אבחון,  חדשות,  Prenuvo
תגובות
אנונימי/ת
25.08.2023, 11:06

כבר עכשיו נתח ניכר מעבודתם של רופאים הוא עיסוק באינסידנטלומות (וב- cascade iatrogenesis שבא בעקבותיהם).

בהחלט מוצדק מזהה סדרי גודל יותר והרפואה המניעתית הקונסרבטיבית בעתיד יעשו בדיקה זאת כל האזרחים . לגבי יאטרוגנזיס כמו בכל טכנולוגיה חדשה יש את עקומת הלימוד שלה ( כמו שהייתה סקירת המערכות בעוברים או בקולונוסקופיה)