חדשות

אולטרסאונד בחזייה: הפיתוח שעשוי להציל נשים רבות מסרטן השד

חוקרי MIT תכננו מכשיר אולטרסאונד לביש שיכולתו לזהות גידולי שד כשהם עדיין בשלבים מוקדמים אינה נופלת מזו של אולטרסאונד במרכזי הדמיה רפואיים

מדבקה גמישה הניתנת לחיבור לחזייה מאפשרת לסרוק את רקמת השד מזוויות שונות. צילום: Canan Dagdeviren

מכשיר חדש שניתן לשלב בחזייה יאפשר ניטור של מטופלות בסיכון גבוה לסרטן שד. המכשיר הוא סורק אולטרסאונד לביש, שהחוקרים מקווים כי יוכל להתריע על גידול בשד בשלב מוקדם.

האולטרסאונד הנייד שיצרו חוקרי MIT יוכל גם לסייע למטופלות בסיכון גבוה לפתח סרטן שד כדי לערוך בדיקות ביתיות בתקופות שבין ממוגרפיות. על המכשיר נכתב לאחרונה בכתב העת Science Advances.

כשסרטן שד מאובחן בשלבים המוקדמים יותר, שיעור ההישרדות הוא כמעט 100%. עם זאת, שיעור ההישרדות יורד לכ-25% בלבד במקרים של גידולים המאותרים בשלבים מאוחרים יותר.

המכשיר הוא מדבקה גמישה שניתן לחבר לחזייה, שמאפשר ללובשת אותה להזיז את האולטרסאונד לאורך המדבקה לקבלת הדמיה של רקמת השד מזוויות שונות. במחקר החדש הראו החוקרים שהם יכולים להגיע לתמונות אולטרסאונד ברזולוציה דומה לזו של בדיקות האולטרסאונד המשמשות במרכזי הדמיה רפואיים.

פרופ' קנן ד'דווירן (Canan Dagdeviren), החוקרת הראשית של הפיתוח מ-MIT, אומרת: "שינינו את המבנה של טכנולוגיית האולטרסאונד כדי שניתן יהיה להשתמש בה בבית. זו מערכת ניידת וקלה לשימוש, המספקת ניטור בזמן אמת וידידותי למשתמש של רקמת השד".

המכשיר המיניאטורי מבוסס על אותה טכנולוגיית אולטרסאונד המשמשת במרכזי הדמיה רפואיים, אך משלב חומר פייזואלקטרי חדשני שיוצר מתח חשמלי בתגובה ללחץ מכני ואפשר לחוקרים להקטין את סורק האולטרסאונד.

את ההשראה ליצירת המכשיר קיבלה ד'דווירן מדודתה המנוחה, פאטמה קליסקנוגלו, שאובחנה כחולה בסרטן השד בשלב מאוחר בגיל 49. למרות שעברה בדיקות סרטן סדירות, היא נפטרה שישה חודשים לאחר האבחון. על פי התיאור של חדשות MIT, ליד מיטתה של דודתה שרטטה המדענית, אז פוסט-דוקטורנטית ב-MIT, סכמה גסה של מכשיר אבחון שניתן לשלב בחזייה ויאפשר בדיקה תכופה יותר לנשים בסיכון גבוה לסרטן השד.

גידולי שד המתפתחים בין בדיקות ממוגרפיה קבועות, הנקראים "סרטנים אינטרוולים", מהווים 20%-30% ממקרי סרטן השד, וגידולים אלה נוטים להיות אגרסיביים יותר מאלה שמתגלים בסריקות שגרתיות.

החוקרים הצליחו לזהות בעזרת המכשיר ציסטות בגודל 0.3 ס"מ, גודל של גידולים בשלב מוקדם. הם גם הראו שהרזולוציה של המכשיר דומה לזו של אולטרסאונד רגיל וניתן בעזרתו לדמות רקמות עד עומק של 8 ס"מ.

כדי להפוך את המכשיר לביש, תכננו החוקרים טלאי גמיש, מודפס בתלת מימד, בעל פתחים דמויי חלת דבש. באמצעות מגנטים ניתן לחבר את הטלאי הזה לחזייה בעלת פתחים המאפשרים לסורק האולטרסאונד מגע עם העור. סורק האולטרסאונד נכנס לתוך גשש קטן הניתן להזזה לשישה מצבי הדמיה שונים. ניתן גם לסובב את הסורק כדי לצלם תמונות מזוויות שונות, והוא אינו דורש מומחיות מיוחדת להפעלה.

"הטכנולוגיה הזו מספקת יכולת בסיסית לזיהוי ולאבחון מוקדם של סרטן השד ", אומרת אננתה צ'נדרקאסן, דיקנית בית הספר להנדסה של MIT, פרופסור בבית הספר Vannevar Bush להנדסת חשמל ומדעי המחשב, אחת ממחברי המחקר. "עבודה זו תקדם משמעותית את מחקר האולטרסאונד ואת תחום העיצוב של מכשור רפואי, תוך מינוף השיפור בשימוש בחומרים, מעגלים חשמליים בהספק נמוך, אלגוריתמי AI ומערכות ביו-רפואיות".

כדי לראות את תמונות האולטרסאונד, החוקרים צריכים לחבר את הסורק שלהם לאותו סוג של מכשיר אולטרסאונד המשמש במרכזי הדמיה. עם זאת, הם עובדים כעת על גירסה ממוזערת של מערכת ההדמיה שתהיה בערך כגודל של סמארטפון.

מדבקת האולטרסאונד הלבישה מיועדת לשימוש רב פעמי והחוקרים מסבירים שנשים בסיכון גבוה לסרטן השד, היכולות להפיק תועלת מבדיקות תכופות, או נשים שאין להן גישה לבדיקות סקר, יכולות להשתמש בה בבית.

"סרטן השד הוא הסרטן הנפוץ ביותר בקרב נשים, וניתן לטפל בו כשהוא מתגלה מוקדם", אומרת טולגה אוזמן, כירורגית סרטן שד בבית החולים הכללי של מסצ'וסטס, אחת ממחברות המחקר. "אחד המכשולים העיקריים בהדמיה ובגילוי מוקדם הוא הנסיעה שהנשים צריכות לעשות למרכז הדמיה ומדבקת אולטרסאונד תחסוך להן את הצורך הזה".

החוקרים מקווים לפתח תהליך עבודה כך שברגע שנאספו נתונים מנבדקת, ניתן יהיה להשתמש בבינה מלאכותית כדי לנתח כיצד התמונות משתנות לאורך זמן. כך ייווצר אבחון מדויק יותר מאשר הסתמכות על הערכת רדיולוג שמשווה תמונות שצולמו בהפרש של שנים. הם גם מתכננים לחקור את התאמת טכנולוגיית האולטרסאונד לסריקה של חלקים אחרים בגוף.

המחקר מומן, בחלקו, על ידי הקרן הלאומית האמריקאית למדע (National Science Foundation), על ידי a 3M Non-Tenured Faculty Award, על ידי תכנית גשר סגול ויצמן-MIT ועל ידי קרן קונסורציום מעבדת המדיה של MIT.

"המטרה שלי היא להגיע לנשים שאצלן יש סבירות הכי גבוהה לפתח סרטן מרווח (Interval cancer)", אמרה ד'דווירן, שקבוצת המחקר שלה מתמחה בפיתוח מכשירים אלקטרוניים לבישים המתאימים לגוף. "עם בדיקות תכופות יותר, המטרה שלנו להגדיל את שיעור ההישרדות עד 98%", ציינה.

נושאים קשורים:  אולטרסאונד שד,  חדשות,  מחקרים,  סרטן השד,  אבחון,  התקן רפואי לביש
תגובות