חדשות

התשובה לדרישת הכופר מ"מעייני הישועה": בדיקת ה-CT של שר הבריאות

ההאקרים שפרצו למאגרי המידע של ביה"ח דורשים עשרות מיליוני שקלים בתמורה לאי פרסום מידע על מטופלים, ביניהם רוה"מ נתניהו, ח"כים ודמויות מוכרות בציבור החרדי | שר הבריאות: "לא ניכנע לסחיטה"

בית החולים מעייני הישועה, בני ברק. צילום: אבשלום ששוני/ פלאש 90

ההאקרים שפרצו למאגרי המידע של בית החולים מעייני הישועה בבני ברק מאיימים כי אם לא תיענה דרישת הכופר שלהם, העומד לפי מקורות על עשרות מיליוני שקלים, יפרסמו החל ממחר (ה') פרטים של מטופלים. כך דיווחו היום (ד') דניאלה גינזבורג ומיטל יסעור בית-אור בישראל היום. בית החולים הודיע כי לא מתנהל משא ומתן עם התוקפים.

שר הבריאות, משה ארבל, הורה לתקצב את התכנית להגנת סייבר במערכת הבריאות ופרסם בתגובה תוצאות בדיקת CT שעבר ואמר: ״לא נכנענו בעבר למתקפות הכופר שהתגלו בתורים לדרכונים ולא ניכנע למתקפות במערכת הבריאות".

בדיקת ה-CT של שר הבריאות משה ארבל. צילום: משרד הבריאות

מתקפת הסייבר נבלמה בשבוע שעבר לאחר פחות מיממה, אך על פי הפרסום, התוקפים מתכננים לפרסם מידע אישי וחומרים רפואיים, כולל ממצאים פסיכיאטריים ובדיקות רפואיות בעלות אופי רגיש ביותר, על מטופלי בית החולים שנמצאים בידיהם, לרבות מידע על ראש הממשלה, חברי כנסת, אדמו"רים, גדולי תורה ודמויות מוכרות בציבור החרדי.

הקבוצה מחזיקה לטענתה במידע הכולל מאות אלפי מסמכים והחשש הוא כי פרסום מידע זה צפוי לזעזע את העולם החרדי ולהביא לפגיעה חמורה גם במשפחות מן השורה.

הכותבות מדווחות כי אחת הדאגות המרכזיות שעלו מהמתקפה על מעייני הישועה היא דליפת המידע הרפואי והאישי של רוה"מ בנימין נתניהו, לאחר שעבר טיפול הקשור לבלוטת הערמונית בבית החולים בשנת 2015.

מבית החולים מעייני הישועה נמסר בתגובה: "במהלך השבוע האחרון פועלים מומחי הסייבר של משרד הבריאות, מערך הסייבר הלאומי ובית החולים לניהול חקירת אירוע תקיפת הסייבר, כולל הבנת הדלף ומשמעויותיו. לא מתקיים כל מו״מ עם התוקפים וכפי שדווח בתחילת המתקפה, מדובר באירוע ממניעים כלכליים. לכשיהיו בידנו פרטים נוספים, נעדכן".

עוד מדווח "ישראל היום" כי במשרד הבריאות הכחישו שמתקיים דיון בהול עם גורמים בכירים בהשלכות הנובעות מפרסום המידע הרפואי על ראש הממשלה וחברי הכנסת וכי נבדקת האפשרות שמאחורי המתקפה עומדים גורמים העוינים למדינת ישראל ולא קבוצת Ranger Locker, עליה דווח בהתחלה.

הכתבות מצטטות בכיר לשעבר במשרד הבריאות המשמש גם כיועץ מדע ורגולציה, שציין כי "יש פער מאוד גדול בין ההודעות שהוציאו ב'מעייני הישועה' שטענו שהאירוע הסתיים, לבין איום שכזה על ידי ההאקרים. אם אכן יש איום בפרסום מידע – אז זו עובדה מוגמרת. ההנחיות של המדינה הן שלא משלמים עבור המידע שהוצפן, אך פרסום צפוי כך או כך, משום שהחברות הללו עוסקות גם בהצפנה וגם במכירה של המידע".

שר הבריאות הנחה לתקצב את ההיערכות לסייבר במערכת הבריאות בתכנית רב שנתית בעשרות מיליוני שקלים והוסיף: "אני מוצא לנכון אף לפרסם לציבור הרחב מיוזמתי את תוצאות בדיקת ה-CT שביצעתי בבית החולים מעייני הישועה לאחר כריתה חלקית של כלייתי הימנית בעקבות גידול סרטני שנמצא תוך כדי בדיקות לטובת תרומת הכליה. אין מקום לכניעה לסחיטה ולאיומים של תוקפי סייבר. עלינו לעמוד כחומה בצורה על הזכות להגנה על הפרטיות של כל מטופל במערכת הבריאות הישראלית״.

נושאים קשורים:  האקרים,  מתקפת סייבר,  מעייני הישועה,  מידע רפואי,  שר הבריאות משה ארבל,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
16.08.2023, 18:27

ד"ר אולגה, את איכות בתי הספר של רוסיה אנחנו מכירים....
שם לא למדו תורה, אז מה הידע שלך בזה? על סמך מה את שופטת?
וקצת הבנת הנקרא בעברית לא תזיק, כפי שכתבו קודמי.

אנונימי/ת
17.08.2023, 09:27

צעד נמהר של שר הבריאות, שמציב את מי שחושש שייחשפו פרטים על בריאותו במצב בלתי נסבל.

אנונימי/ת
17.08.2023, 13:25

חשבתי שאחרי כל התפילות והמצוות, שליטה 24/7 בחיים שלהם, אולי תהיה קצת עזרה משמיים? למה לא?