חדשות

הר"י עתרה לבג"צ: לעצור את תיקון החוק לצמצום עילת הסבירות

בהסתדרות הרפואית דורשים: התיקון לחוק לא יופעל בהחלטות המחייבות הפעלת שיקול דעת מקצועי-רפואי ובהחלטות עם השלכה ישירה על מערכת הבריאות, המטופלים, הרופאים וזכויותיהם

צוותים רפואיים מוחים נגד מהלכי החקיקה מול בית המשפט בתל אביב. צילום: אבשלום ששוני/ פלאש 90

ההסתדרות הרפואית עתרה היום (א') לבג"צ בבקשה שיוציא צו ביניים המורה על עיכוב יישום תיקון חוק יסוד השפיטה, שעניינו צמצום עילת הסבירות בהחלטות בתחום הבריאות.

הר"י מבקשת מבית המשפט שבהחלטות המחייבות הפעלת שיקול דעת מקצועי-רפואי והחלטות שיש להן השלכה ישירה על מערכת הבריאות, המטופלים, הרופאים וזכויותיהם, לא יופעל התיקון, עד למתן פסק דין סופי בעתירה נגד עילת הסבירות.

העתירה הוגשה באמצעות עו"ד אורנה לי, ועו"ד מיכל הראל ועו"ד לי אילן ועל פיה "לא ניתן לקיים מערכת בריאות מקצועית, איכותית, שוויונית שפועלת לטובת כלל הציבור, לבריאותו ולרווחתו, במשטר החסין מפני כל ביקורת על החלטותיו".

הארגון מדגיש כי "עניינה של עתירה זו צר ומצומצם "לגדרי ביטול עילת הסבירות ככל שהדבר נוגע להחלטות בתחום הבריאות, המחייבות הפעלת שיקול דעת מקצועי רפואי, וכן החלטות שיש להן השלכה ישירה על מערכת הבריאות, המטופלים, הרופאים וזכויותיהם, לרבות על האתיקה המקצועית של הרופאים", וכי הר"י מגובה במהלכיה אלה על ידי רוב רובו של ציבור הרופאים והרופאות".

"...זהו מהלך הרה אסון המאיים על תפקודה ויציבותה של מערכת הבריאות בישראל, רופאיה ומטופליה", נכתב בעתירה. "הרופאים הם שומרי הסף של מערכת הבריאות בישראל, ובכך של בריאות הציבור הישראלי בכללותו. בהעדרה של עילת הסבירות, מערכת הרפואה, שחיי אדם תלויים בהפעלתה, פשוטו כמשמעו, תחדל להיות מחויבת על פי חוק למלא את תפקידה כנאמנת הציבור".

הר"י מנמקת את דרישתה להחריג החלטות רפואיות בטיעון כי "בהעדרה של עילת הסבירות, מערכת הבריאות אינה מחויבת עוד להיות מונחית לפי שיקולים מקצועיים בין אם החלטות אלו התקבלו תוך התעלמות מוחלטת או אי מתן משקל הולם, לשיקולים רפואיים או חמור מכך, בניגוד מוחלט לשיקולים רפואיים. משמעות הדבר היא גם יצירת חוסר ודאות ופגיעה ביציבות המתחייבת במערכת מסוג זה.

"בהעדרה של עילת הסבירות, ההחלטות במערכת עלולות להתקבל ביתר קלות בשרירותיות, מתוך שיקולים זרים, תוך משוא פנים ופגיעה בשוויון ובזכות לבריאות. וכדבריו של לורד אקטון, 1887: Power tends to corrupt, and absolute power corrupts absolutely" .

בין שאר ההשלכות מונים העותרים "מינויים לא מקצועיים, פיטורים שרירותיים של אנשי מקצוע, אובדן עצמאות שיקול הדעת הרפואי, הסתרת מידע מהציבור או הפצת מידע שגוי", שכולם ייפגמו באמון ברופא כאיש מקצועי ניטרלי שמחויב לפעול על פי שיקול דעתו הרפואי ולטובת המטופל.

הכותבים מציינים כי הם נשענים על חוקי היסוד: הזכות לבריאות הזכות לחיים ולשלמות הגוף החוסות תחת חוק - יסוד: כבוד האדם וחירותו; ועל חוק-יסוד: חופש העיסוק, כנימוקים המשפטיים עליהם מבוססת העתירה.

"בהקשר של מערכת הבריאות, החוק לביטול עילת הסבירות יאפשר להדיר ממערכת הבריאות אנשי מקצוע, לבטל ולאיין את שיקול הדעת הרפואי-המקצועי כשיקול מנחה ומוביל במערכת הבריאות, ולהחליפו בשיקולים זרים למערכת הבריאות – אידיאולוגיים, דתיים, פוליטיים, וכיו"ב. הדבר יוביל לפגיעה ישירה ואנושה בתפקודה של מערכת הבריאות, ברופאים, בתנאי העבודה שלהם, בחובות המקצועיות שלהם כלפי המטופלים שלהם, ובבריאותם של כל אזרחי ישראל" הם כותבים.

"ביטול עילת הסבירות בחוק, משמעה הכפפה בפועל של שיקול הדעת הרפואי ושל מערכת הבריאות בכלל, לממשלה מכהנת ולאינטרסים וגחמות פוליטיים. היעדר ביקורת שיפוטית מהווה בהקשר זה סכנה לעצמאותם של הרופאים ופגיעה במקצועיותם.

"יתרה מכך, החוק לביטול עילת הסבירות מעניק חסינות לא רק מפני קבלת החלטות של הממשלה ושריה, אלא גם מפני אי קבלת החלטה. בעולם הרפואה, אי קבלת החלטה ו/או אי נקיטה בפעולה עלולות להיות הרסניות לא פחות מהפעלת סמכות באופן בלתי סביר באופן קיצוני".

נושאים קשורים:  ההסתדרות הרפואית,  בריאות הציבור,  פרופ' ציון חגי,  עילת הסבירות,  ממשלת ישראל,  חדשות,  עתירה
תגובות
אנונימי/ת
15.08.2023, 21:30

למה, כחבר הר״י, אני צריך לממן את הגחמות הפוליטיות של לאה ופנר ונתיניה בהר״י.

אנונימי/ת
16.08.2023, 17:36

תפסיקו כבר להתעסק בפוליטיקה!

18.08.2023, 16:19

חבל שהר"י החליטה להפוך את עצמה לעוד גוף פוליטי קיקיוני.
התוצאה הישירה מכך תהיה החלשת היכולת של הר"י לדאוג לזכויות החולים והרופאים.
מוזמנים להקשיב לראיון של ד"ר אלכס לוין סגן יו"ר הר"י עם ברדוגו . הוא מודה שאין קשר בין עילת הסבירות לרפואה וכי מטרת השביתה היא "לשנות את רוח העם".