חדשות

"שראל" תספק ציוד ומכשור רפואי לבתי החולים בעשר השנים הבאות

החברה זכתה בהסכם לבלעדיות באספקת ציוד לבתיה"ח הממשלתיים, תוך הגברת הפיקוח הממשלתי | המתנגדים להסכם: המהלך מקבע את החברה כמונופול ומהווה חסם לתחרות

ציוד רפואי בבית חולים. אילוסטרציה

חברת שראל, המספקת ציוד, מכשור ותרופות לבתי חולים, זכתה בהסכם לבלעדיות באספקת ציוד רפואי לבתי החולים הממשלתיים לעשר השנים הבאות, תוך הגברת הפיקוח הממשלתי. על כך דיווחה גלי וינרב בגלובס. על פי ההסכם החדש, בכל שנתיים וחצי תיבחן עמידת החברה בהסכם.

בהתאם להסכם החדש שנחתם לאחרונה בין משרדי האוצר והבריאות תוכל הממשלה להתערב בניהול החברה ולהדק את הפיקוח עליה באמצעות מינוי ארבעה נציגים לדירקטוריון - שלושה ממשרד הבריאות ואחד מהאוצר, כאשר נציג האוצר יהיה חבר בוועדת הביקורת של חברת שראל.

"שראל, הוקמה בשנות ה־90 של המאה ה־20, במקום אגף רכש עבור בתי החולים הממשלתיים שהיה חלק ממשרד הבריאות. וינרב מדווחת כי יש הרואים בהסכם השתלטות מחודשת של המדינה על "שראל", ואילו אחרים רואים בכך קיבוע מעמדה של החברה כמונופול.

בדיווח מצוטטים גורמים המקורבים למשרד הבריאות המפריכים את הטענה למונופול וטוענים כי משרד הבריאות מהווה תחרות לחברה וכי בשנים האחרונות, רכש של ציוד יקר שדורש מומחיות נוהל עבור בתי החולים הממשלתיים הקטנים על ידי בית החולים שיבא, ו"גם זה מעין סוג של חרב שמשרד הבריאות יכול להניף מעל 'שראל'". נימוק הוא ש"משרד הבריאות לא התחייב ל'שראל' שהיא תרכוש הכל במשך כל העשור. אם משרד הבריאות יעדיף זאת, הוא יעשה את הרכש בעצמו. אבל אם שראל תצטיין, אולי היא תקבל חזרה חלק מהפעילות שמתרחשת היום בבתי החולים הגדולים. יש לה אינטרס להשתדל".

בנוסף ציטטה הכתבת גורם באחד מבתי החולים שאמר כי "חשוב לזכור ששראל עושה גם תפקיד לאומי, היא מקימה מחסני חירום, היא מתמודדת עם חוסרים. על זה מאוד חשוב לתמרץ אותה".

נושאים קשורים:  חברת שראל,  ציוד רפואי,  בתי חולים ממשלתיים,  משרד הבריאות,  חדשות
תגובות