חדשות

מאות אנשי צוות רפואי בירושלים מוחים נגד הרפורמה המשפטית

650 אנשי צוותים רפואיים בבתיה"ח הדסה ושערי צדק בירושלים חתומים על מודעה ב"הארץ": "דאגתנו העמוקה מהפגיעה הצפויה ברפואה שוויונית, ערכית ומקצועית בשל החלשת הרשות השופטת"

בית החולים הדסה עין כרם. צילום: אבי חיון

"מקצועות הבריאות בירושלים מתנגדים לפגיעה ברשות השופטת". כך נכתב במודעה שנפרסה על עמוד שלם בעמודי החדשות של יום ו' בעיתון הארץ.

המודעה, עליה חתומים כ-650 אנשי הצוותים הרפואיים בבתי החולים הדסה ושערי צדק בירושלים, מבקשת לתקן רושם שנוצר על פיו כביכול בבתי החולים בבירה יש רק קול אחד של תומכי הרפורמה. המודעה פורסמה על ידי החתומים עצמאית ובה הם מציפים את הסכנות שעלולות לפגוע לדעתם במערכת הבריאות בעקבות שינויי החקיקה, כולל עזיבה של רופאים את הארץ.

בין השאר נכתב במודעה: "אנו, צוותי רפואה, סיעוד ומקצועות הבריאות במרכזים הרפואיים בירושלים, הדסה ושערי צדק, מביעים את דאגתנו העמוקה מהפגיעה הצפויה ברפואה שוויונית, ערכית ומקצועית בשל החלשת הרשות השופטת.

המודעה ב"הארץ". צילום מתוך העיתון

"ביטול עילת הסבירות יפגע בביקורת השיפוטית. אנו סבורים כי הדבר יביא לפגיעה בזכויות המטופלים וביכולתנו להעניק רפואה מיטבית ושוויונית לכל אדם, ללא הבדל דת, גזע ומין, בהתאם לשבועת הרופא, מגילת העצמאות וחוק ביטוח בריאות ממלכתי.

"לשר הבריאות סמכויות נרחבות הקשורות לכל היבט במערכת הבריאות. ללא ביקורת מספקת, יוכל השר לקבל החלטות לא סבירות שיסכנו את איכות הטיפול הרפואי. כך למשל, הוא יוכל להורות על צמצום שירותים רפואיים, הסטת תקציבים סקטוריאלית והקצאה לא שוויונית של סל התרופות. הוא יוכל לכפות סגר עקב מגיפה, או להימנע מהטלת סגר כזה, בניגוד לעמדת אנשי המקצוע. באופן לא סביר, יוכל שר הבריאות לפטר ולמנות אנשי מקצוע, כגון מנהלי בתי חולים, או להחליט על העדפת שירותים מסוימים, מסיבות פוליטיות או אישיות.

"הממשלה", כותבים אנשי הצוותים הרפואיים, "תוכל להתערב בהכשרת מקצועות הבריאות משיקולים לא מקצועיים, כפי שאנו עדים כבר כיום עם ההחלטה להוצאת הכשרת תקני עוזרי רופא מגורמי המקצוע תוך סיכון המטופלים מסיבות לא ענייניות. תיקון חוק העיסוק במקצועות הבריאות, שיאפשר תעסוקה במקצועות הבריאות עם תעודה בלבד וללא תואר, הוא דוגמה עכשווית נוספת. התיקון מקדם תעסוקה סקטוריאלית על חשבון סטנדרט מקצועי ויפגע במקצועיות הטיפול, בעיקר בשכבות החלשות".

עוד מצוין במודעה כי "החלשת הביקורת המשפטית על מערכת הבריאות, הפגיעה בסטנדרט המקצועי, תת התקצוב המתמשך ובריחה של טובי הרופאות והרופאים למדינות עם דמוקרטיה יציבה ואקדמיה חופשית, מהווים סכנה חמורה ומיידית למערכת הבריאות הציבורית בישראל".

ד"ר עדי אבניאל ארן מ"הדסה עין כרם", מיוזמות המודעה, אמרה לדוקטורס אונלי, כי המודעה נכתבה בשל "תחושה שקיימת מחוץ לירושלים, לפיה בתי החולים בבירה הם תומכי הרפורמה ורוב הצוות הרפואי בהם תומך בה. אני מניחה שזה היה אחד השיקולים של הר"י להחריג אותנו מהשביתה כדי שלא תהיה ניראות של התנגדות בירושלים.

"בגלל הרושם שהקולות של התומכים בשינויים המשפטיים בתוך בתי החולים בירושלים נשמעים בעוצמה רבה יותר בתקשורת והרושם שיש רוב שתומך בשינויים האלה כאן, החלטנו להבהיר שאין קול אחיד כזה. פרסמנו את המודעה דווקא ב'הארץ' כדי להראות שיש ציבור גדול בבתי החולים בירושלים שמתנגד למהלכים הללו של הממשלה וחשוב לנו שהקול הזה גם יישמע. אנו חוששים לעתיד, חוששים שירושלים תיצבע בצבעים לא ליברליים ואז סטודנטים, מתמחים ורופאים ידירו את רגליהם מבתי החולים בבירה".

ד"ר ארן מוסיפה ואומרת כי לפני כחצי שנה יוזמה למודעה כזו לא היתה זוכה לתמיכה רבה: "בהתחלה אנשים לא הבינו את הקשר בין החקיקה למערכת הבריאות. אפילו אנשים שמתנגדים לרפורמה ציינו אז שהם מפגינים נגדה כאזרחים, אך ככל שחלף הזמן, הקשר נהיה להם ברור יותר. לפני שבועיים הקמנו קבוצה בנושא ההתנגדות למהלכי החקיקה של הממשלה ב'הדסה' ותוך זמן קצר נכנסו אליה כ-600 אנשים. אנשים הבינו שהפגיעה בעצמאות הרשות השופטת תשפיע ישירות על מערכת הבריאות הציבורית ועל היכולת שלנו לתת טיפול איכותי ושוויוני".

עם זאת, חשוב לה להדגיש כי יש בבתי החולים בירושלים אנשים שעדיין מעדיפים להפגין רק כאזרחים ויש גם תומכים ברפורמה. "מאוד חשוב לי לציין כי למרות חילוקי הדעות, אין אווירה של מאבק בבית החולים וכל אחד מהצדדים מכבד את עמדות הצד המנוגד. אנחנו ממשיכים לשמור על יחסים חברתיים וכידוע, ב'הדסה' וב'שערי צדק' יש הכי הרבה גיוון מבחינת הצוותים וכמו שתמיד ידענו לעבוד יחד, נמשיך לעשות זאת גם בעתיד".

נושאים קשורים:  ד"ר עדי אבניאל,  הדסה עין כרם,  בית החולים שערי צדק,  רפורמה משפטית,  עילת הסבירות,  מחאה
תגובות
אנונימי/ת
09.08.2023, 17:16

אז חתמו.