חדשות

איום ההגירה: משרד הבריאות ממפה את הרופאים הישראלים בחו"ל

בישיבת חירום של משרד הבריאות הוקם צוות מיוחד להתמודדות עם איום ההגירה של רופאים מישראל | שר הבריאות משה ארבל: "לא מוכן לוותר על אף רופא. הם אחים שלי"

נמל תעופה. אילוסטרציה

משרד הבריאות הקים צוות להתמודד עם איום ההגירה של רופאים. על כך מדווח הבוקר (ג') אדריאן פילוט בכלכליסט. המיקוד בשלב זה יהיה על רופאים שעושים פולושיפ (fellowship) - השתלמות עמיתים, שהדילמה אם לחזור ארצה או לסיים את ההכשרה בחו"ל קלה עבורם כיוון שכבר עברו הסתגלות לחיים בחו"ל.

בתוך כך, על פי דיווח של אדיר ינקו ואלכסנדרה לוקש בוועידת הבריאות של ynet ו"ידיעות אחרונות" שנפתחה הבוקר, התייחס שר הבריאות משה ארבל לבריחת המוחות ממערכת הבריאות ואמר בדאגה: "לא מוכן לוותר על אף רופא. הם אחים שלי". הוא קרא ללפיד ולגנץ להיכנס לממשלת חירום.

על פי הדיווח ב"כלכליסט", בראשית השבוע התקיימה ישיבה דחופה בעניין עם בכירים במשרד הבריאות ומנהלת המחלקה לתכנון אסטרטגי וכלכלי, איילת גרינבאום, התבקשה למפות את כל הישראלים העוסקים ברפואה הנמצאים בחו"ל. על פי הדיווח, בבית החולים שיבא, שכ־40 מרופאיו נמצאים בחו"ל, ערכו בדיקה ראשונית, לפיה כ־10% מהרופאים הנמצאים בחו"ל השיבו תשובה מעורפלת לגבי התכניות העתידיות שלהם.

פרופ' ציון חגי, יו''ר ההסתדרות הרפואית, אמר כי התופעה איננה חדשה וכי מה שהשתנה כעת זו העוצמה. "אנחנו הצענו כמה הצעות קונסטרוקטיביות שיחזירו את הסטודנטים כבר בשנה החמישית או השישית לצורך לימוד הפרקטיקום בארץ, במקום שיעשו אותו שם. יש כבר כמה אוניברסיטאות שמוכנות אבל המדינה צריכה גם לממן את הפעילות הזו". פרופ' חגי סיפר: "יש לי עדויות ממנהלי בתי חולים מרכזיים בארץ שמספרים שאנשים החליטו להישאר עוד תקופה ולא לחזור, וזה חד משמעית בגלל המצב בארץ".

היום בשעות אחר הצהריים תקיים ההסתדרות הרפואית מפגש פתוח לחברים שבו יעלה נושא הרילוקיישן ונושאים נוספים המטרידים בימים אלה את קהילת הרופאים.

נושאים קשורים:  הגירת רופאים,  משרד הבריאות,  פולואושיפ,  פרופ' ציון חגי,  רילוקיישן,  חדשות,  ההסתדרות הרפואית
תגובות
אנונימי/ת
02.08.2023, 21:33

השר ארבל ומנכל סימנטוב, כדאי לעבוד במקביל ולא בטור.. ולדאוג לתנאים טובים יותר, אנושיים יותר למי שסטודנט לרפואה, למתמחים! ולרופאים בכלל כולל העצמאיים. צאו מהבועה שלכם, דור ה Z הוא דור אחר, שרוצה גם לחיות ולא להיות עבד כנוע, תפנימו את זה תאפשרו להם את זה, כי אחרת נשלם להם הון תועפות כדי להחזיר אותם, או לקבל בריאות בארץ.

אנונימי/ת
03.08.2023, 08:07

מנכל משרד הבריאות היקר, אם אנחנו אחים שלך - היית צריך לדאוג לא להעביר את ביטול עילת הסבירות ולצאת בקול גדול נגד כל הכפשות הרופאים עי הממשלה היקרה, אחרי שרק לפני שנה מחאתם כפיים על זה שהצלנו לכם את החיים בקורונה למרות תנאי העבודה המבזים שלנו...בושה.

03.08.2023, 11:58

יש עלייה לארץ ויש ירידה מהארץ. לגבי ארץ ישראל אין "הגירה" ואין "רילוקיישן". בספר בראשית (יב, י) נאמר: "וַיְהִי רָעָב בָּאָרֶץ וַיֵּרֶד אַבְרָם מִצְרַיְמָה לָגוּר שָׁם כִּי כָבֵד הָרָעָב בָּאָרֶץ". לאחר הירידה הזמנית הזו נאמר (בראשית יג, א): "וַיַּעַל אַבְרָם מִמִּצְרַיִם הוּא וְאִשְׁתּוֹ וְכָל אֲשֶׁר לוֹ וְלוֹט עִמּוֹ הַנֶּגְבָּה". זה היה רגע של עברית מקורית.

03.08.2023, 16:39

אני גאה בחברי ד"ר גוטלר וד"ר גולדשטיין. דבריהם השקולים מחדדים את הפער בין התבהלה וזניחת המטופלים לטובת סיסמאות ריקות והפחדות, לבין ערכים ציוניים וטובת החולים.
אין מקום להחדרת פוליטיקה למרחב הטיפולי, לא בבגד, לא בסמל ולא במדבקה.
מקווה שהסנונית הראשונה של מתן זכות לדיעה משני הצדדים יהיה פתח ליציאה מחד הצדדיות של דוקטורס אונלי שאיפיינה את התקופה הארוכה מאז הבחירות האחרונות.

11.08.2023, 09:57

לא ראיתי תגובה של ד"ר גוטליב וד"ר גולדשטיין. היכן הן?

04.08.2023, 11:05

לי נראה שעם דעותיך ומעשיך אנו לא אחים. אנחנו בני אותו עם; וכולנו, כולל אתה כבוד השר, צריכים לעבוד קשה כדי להדק את הקשרים בינינו. הפרחת ״האחים״ היא חלולה ולא תורמת.

05.08.2023, 11:57

האוייב הגדול שלנו הוא האדישות. בזמן הזה אסור לנו להישאר אדישים להשלכות של ההפיכה המשטרית/משפטית על מקצוע הרפואה בישראל. קריאה ל"ניטרליות" היא כניעה לגחמות של פוליטיקאים שמנצלים רוב זעום בכנסת כדי לשנות בכוחנות וללא הסכמה רחבה את ערכי השוויון והצדק במדינה.

06.08.2023, 14:22

אחת הבעיות הקשות בחברה היום היא ההתלהמות, האלימות המילולית וההקצנה. מכל הצדדים. האפשרות לפירסום דעה באופן אנונימי מחריפה בצורה קיצונית את הצרה הזו. אני מציע למערכת לבטל את האפשרות להגיב תחת מעטה אלמוניות.

מילים חלולות מסוכנות ביותר. הם לא משכנעות אף אחד ורק מגבירים את הקיטוב. אני מניח שכולם זוכרים שקין והבל היו אחים וכולנו זוכרים איך זה נגמר.
לגבי שמירת הרופאים בארץ. מציע למשרד הבריאות לשתף פעולה עם הר"י כדי למצוא באמת את הבעיות שמרחיקות מפה רופאים ואת הפתרונות. חבל שבמשרד הבריאות לא מבינים שקצת רופאים שלא חוזרים, ועוד קצת יותר שיוצאים לחו"ל, ועוד קצת רופאים שנוטשים את המקצוע, ועוד רופאים שיוצאים לגמלאות ורוצים להמשיך לעבוד עוד מספר שנים ורופאים שעכשיו לא יוכלו לעבוד בישראל כי למדו באוניברסיטאות לא ראויות. אז הכיוון הוא שיהיה מחסור של רופאים שילך ויחריף והפיתרון של עוזרי רופא או תואמי רופא רק יחריף את מצוקת הרפואה. הרגשתי לגבי הרפואה בעתיד הוא רע עד גרוע ואני מקווה שאני טועה.
ואחרון אני מצטרף לבקשתו של ד"ר קליין שיש להפסיק לפרסם תגובות אנונימיות. מי שלא מסוגל להגיד דבריו ולהגן עליהם שלא יגיד ושלו יפורסם.

09.08.2023, 16:49

נראה שמילת המפתח במשבר הנוכחי היא: "חוסר ודאות". הבליצקריג של החקיקה החד צדדית מטיל צל כבד על כל תחום הקשור בהיתכנות של מדינה מודרנית ומשגשגת. באוירה כזו אי אפשר ליצור כלכלה חזקה, רפואה איתנה, חינוך, מחקר ואקדמיה. אפילו האיתנות הצבאית כבר עומדת למבחן כאשר אין קונסנזוס ויש חשש מפגיעה בערכי היסוד (שוויון, חופש, דמוקרטיה). מציע לרופאים לא לברוח מכאן. להצטרף לתנועת המחאה ולהמתין בסבלנות. עוד נחזיר את הספינה למסלולה.