חדשות

שר העבודה חתם על מתווה לקיצור תורנויות המתמחים בפריפריה

אורך יום עבודה מירבי לרופא יעמוד על 21 שעות מקסימום, במקום עד 26 שעות כפי שנהוג כעת | ארגון הרופאים המתמחים מרשם: "אסור לנו כרופאים וכחברה לקבל 21 שעות עבודה כסטנדרט"

מחאת המתמחים לקיצור תורנויות. צילום ארכיון: ארגון מרשם

מתווה לקיצור תורנויות המתמחים בעשרה בתי חולים בפריפריה נחתם אתמול (א') על ידי שר העבודה יואב בן צור. על פי המתווה, אורך יום עבודה מירבי לרופא יעמוד על עד 19 שעות ועד 21 שעות מקסימום, במקום עד 26 שעות עבודה כפי שנהוג כעת.

ההבחנה בין תורנויות המתמחים בבתי החולים במרכז הארץ לאלו של המתמחים בבתי החולים בפריפריה נעשתה מתוך תפיסה שיש לחזק ראשית את הרפואה באזורים הללו.

קיצור התורנויות יחל בספטמבר הקרוב, כאמור, בפריפריה בלבד, במקצועות מסוימים ונקבעו תנאים מדידים להרחבת המתווה למקצועות ולבתי חולים נוספים על מנת להבטיח מימוש והרחבת ההיתר לכלל בתי החולים בארץ, תוך שמירה על היצע הרופאים בפריפריה. במקביל, כך נכתב בהודעה, "משרד הבריאות מקדם תכניות להגדלת היצע הסטודנטים לרפואה וחיזוק הרפואה בפריפריה".

שר העבודה בן צור אמר כי ״לאחר עבודה מאומצת עם כלל הגורמים המקצועיים, אנו מביאים מתווה מאוזן שיגדיר יעדים מדידים ליישום". המתווה נחתם לאחר עבודת מטה נרחבת ובהתייעצות עם כלל הגורמים הרלוונטיים, ובין היתר לאחר תהליך של הערות הציבור".

כזכור, מתווה קיצור התורנויות של הממשלה הקודמת שונה בחודש מארס השנה במסגרת ההסכמות בין משרדי הממשלה. על פי המתווה שפורסם במארס השנה, קיצור התורנויות יתבצע במרבית המחלקות בעשרה בתי החולים בפריפריה ובכלל זה: מיון, פנימית, ילדים, גריאטריה, אונקולוגיה, הדמיה ועוד. היישום יעשה בהדרגה, בספטמבר במחלקות פנימית, מיון וגריאטריה; במארס 2024 - נוירולוגיה, דימות, פסיכיאטריה, אונקולוגיה, שיקום, נפרולוגיה והמטולוגיה וביוני 2024 - ילדים.

בהתייחסות ראשונית לחתימה על המתווה מסרו נציגי ארגון הרופאים המתמחים מרשם כי קיצור התורניות מ-26 ל-21 שעות בבתי החולים בפריפריה בעוד כחודש וחצי אינו מספיק.

"אמרנו מהרגע הראשון, ואנחנו סבורים גם כעת כי אסור לנו כרופאים וכחברה לקבל 21 שעות עבודה כסטנדרט. זו לא גזירת גורל אלא שיקולים לא רלוונטיים וסדר עדיפות מעוות. זה כל הסיפור. בכל מקרה, ולמען הסר ספק, אנחנו נעמוד על כך שקיצור התורנויות יורחב בהקדם גם ליתר בתי החולים בארץ. בירושלים, בחיפה, בתל אביב המתמחים לא פחות עייפים". הם הוסיפו ואמרו כי התייחסות מפורטת יותר תועבר בהמשך אחרי שיילמדו הסעיפים בהיתר.

נושאים קשורים:  קיצור תורנויות,  ארגון מרשם,  שר העבודה,  חדשות,  פריפריה,  רופאים מתמחים
תגובות
אנונימי/ת
25.07.2023, 06:25

מתמחים יקרים, האם תצאו לרחובות למחות על כך או רק תנאי המחייה והשכר של השופטים המושחתים הם עניינכם?

אנונימי/ת
25.07.2023, 06:30

על נושא חיוני זה הר"י חייבת להכריז שביתה, במקום שביתה מיותרת בנוגע למעמדם של שופטים מדושנים ומושחתים.

אנונימי/ת
25.07.2023, 07:00

לעג לרש. ממשלה הזויה. בסוף לא ישארו רופאים בארץ.. עוצמים את העיניים ומביאים חורבן

ד"ר נכבד, גם היום קיימת אופצייה לקצר תורנויות ל-12 שעות וזה כבר מזמן בהסכם הקיבוצי. אלא מה, במקום 6 תורנויות שכל אחת 24 שעות (ליתר הדיוק -16 שעות) תבצע 12 תורנויות שכל אחת 12 שעות. למה לא? למה אתם לא מדברים על זה? בבתי חולים פרפריים קיים מחסור חמור ברופאים שלא יאפשר לקצר תורנויות בלי להגדיל מספרן. למה אתה וחבריך לא מדברים על זה? מתמחים שלנו בכלל לא תומכים ב"מרשם" כאתה וחבריך לא רואים את מתמחי הפרפריה ולא סופרים אותם.