חדשות

הוטלו מגבלות על יחידת ההפריה החוץ גופית באסותא רמת החייל

משרד הבריאות הורה: לא יתקבלו מטופלות חדשות ביחידה להפריה חוץ גופית ויום העבודה יכלול עד 25 פעולות של שאיבות ביציות והחזרות עוברים | לביה"ח ימונה גורם מלווה חיצוני מתחום בטיחות הטיפול

בית החולים אסותא רמת החייל, תל אביב. צילום: דוברות בית החולים

פעילות היחידה להפריה חוץ גופית בבית החולים אסותא רמת החייל תצומצם ובית החולים ימנה גורם מלווה חיצוני בכיר מתחום בטיחות הטיפול. כך הורה משרד הבריאות הבוקר (ה'), בסיום השימוע שנערך ליחידה.

על פי השינויים, יום העבודה ביחידת ה-IVF של בית החולים יכלול עד 25 פעולות (שאיבות ביציות והחזרות עוברים); לא יתקבלו מטופלים ומטופלות חדשים ביחידה להפריה חוץ גופית בבית החולים ויום העבודה ביחידה ובמעבדה יסתיים עד לשעה 23:00.

על ההחלטה הודיע משרד הבריאות לאחר שימוע שנערך ליחידת ההפריה ב"אסותא רמת החייל", בו נכחו ראשי "אסותא" והייעוץ המשפטי של בית החולים.

ד"ר הגר מזרחי, ראש חטיבת רפואה במשרד הבריאות שניהלה את השימועים וכן את הבירור המעמיק בנושא, בחנה את מכלול הנתונים, בהם ליקוי ניהולי בתחום בטיחות הטיפול, ובכלל זה ניהולם ותחקורם של אירועים חריגים במרכז הרפואי.

כזכור, מדובר בשני אירועים משמעותיים זהים, בהפרש של חודשים בודדים. באירוע אחד התברר לאחר הלידה כי הזרע שבו השתמשו לצורך ההפריה אינו תואם גנטית לזרע של האב ובאירוע נוסף שהתגלה גם הוא במקרה, מדובר בהתייבשות של ביציות מופרות ביחידה.

ד"ר מזרחי בחנה גם את ההתייחסות לאירועים אלה על ידי בית החולים ואת אופן הטיפול במידע שהתקבל בעניין ושוכנעה כי כשלים אלה קשורים לתרבות ארגונית לקויה בתחום בטיחות הטיפול וכן לעומסי עבודה גבוהים ביחידה להפריה החוץ גופית, שללא ספק תרמו לפגיעה במטופלים.

בתום ההערכה הוחלט כי גורם מלווה חיצוני בכיר מתחום בטיחות הטיפול ימונה על ידי בית החולים או הנהלת הרשת במטרה להביא לשינוי התרבות הארגונית הבעייתית בנושא בטיחות הטיפול ולסייע לבית החולים בעדכון נהלים והטמעתם, והשראת תרבות בטיחות ודיווח וניהול אירועים חריגים בבית החולים.

השינויים יימשכו עד להודעה חדשה, על מנת לוודא שהיקף הפעילות מתאים לסטנדרט המתחייב ושהיחידה מתנהלת בצורה שאינה מסכנת את בריאות הציבור או פוגעת בבריאות הציבור ובזכויות המטופלים.

בית החולים התבקש להגיש הצעה למינוי גורם מלווה חיצוני ותכנית סדורה לפעילותו תוגש למשרד הבריאות לבדיקה ואישור. אי הגשת הצעה ותכנית כאמור עלולה לגרור נקיטת צעדים חמורים יותר. ההוראות ייבחנו מחדש לאחר סיום עבודת ועדת הבדיקה, קבלת ממצאיה ומסקנותיה ובכפוף לביצוע בקרה חוזרת ביחידה להפריה חוץ גופית.

נושאים קשורים:  אסותא רמת החייל,  טיפולי פוריות,  IVF,  בטיחות מטופלים,  חדשות,  משרד הבריאות,  ד"ר הגר מזרחי
תגובות
אנונימי/ת
21.07.2023, 12:39

בשעה טובה... סוף סוף...

אנונימי/ת
29.07.2023, 13:15

אין צורך בזה בכלל, רק בגלל הכסף