חדשות

שיבא או קופת החולים? הקרב על הקמת ביה"ח החדש בבאר שבע

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב כנראה כבר הכריע: לקופות החולים אין יכולת להקים את בית החולים | מכבי, לאומית ומאוחדת, שמעוניינות בכך, מנמקות: "נחולל תחרות מול הכללית בדרום"

שקף תכנון של בית החולים ע"ש שמעון פרס בנגב. דורון רוהטין - תב"ע, ספקטור עמישר - תכנית אב

קופות החולים או "שיבא" - מי יקים את בית החולים המתוכנן לקום בבאר שבע? בכירי מערכת הבריאות דנו ביום א' עם בכירי האוצר בנושא. על כך מדווח אדריאן פילוט בכלכליסט.

הישיבה נוהלה על ידי מנכ"ל האוצר שלומי הייזלר במשותף עם מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, שסבור כי עדיף שהמרכז הרפואי הממשלתי שיבא ינהל את בית החולים החדש. על פי סימן טוב, לאף קופה כיום אין יכולת להקים את המוסד הזה והוא טרם ראה תכנית לכך מטעמן.

על פי הדיווח, מנכ"לי קופות החולים ויושבי הראש שלהן הצביעו בפני מנכ"ל האוצר על הסיבות מדוע הצעד הנכון ביותר עבור מערכת הבריאות הישראלית הוא שבית החולים החדש יהיה תחת קופה (או קופות) ולא גוף בבעלות הממשלה  הם הצביעו על הבעייתיות בתפקידו הכפול של משרד הבריאות כרגולטור של מערכת הבריאות וכבעליה של מחצית ממערך האשפוז. אדריאן מציין כי משרד הבריאות נוטה להיטיב עם מערך האשפוז ולתעדף אותו על פני הקהילה וכי גם בתוך מערך האשפוז המשרד מתעדף את בתי החולים שבבעלותו, ש"שיבא" הוא אחד מהם.

טיעון נוסף עסק בצורך לטפל באי השוויון במערכת הבריאות בין מרכז לפריפריה. 69% ממבוטחי הדרום שייכים לקופת חולים כללית וגם בתי החולים סורוקה ויוספטל באילת הם בבעלותה. קופת החולים מכבי, המדורגת שנייה, זוכה לנתח שוק של פחות מ-20%, ולפיכך, אין לקופה כל תמריץ כלכלי להתייעל או להשקיע יותר בדרום. לדברי מנכ"לי הקופות, הקמת בית חולים על ידי שאר הקופות - מכבי, לאומית ומאוחדת - שמעוניינות בכך מאוד, "תיתן מענה לשליטה של 'כללית' ותחולל תחרות באזור הזה".

נושאים קשורים:  בית החולים שיבא,  בית חולים חדש,  משרד האוצר,  משרד הבריאות,  קופות החולים,  חדשות,  משה בר סימן טוב
תגובות
20.07.2023, 13:04

האם זה הגיוני לאפשר לחברות הביטוח שהן למעשה קופות החולים לשלוט גם בבתי החולים. צריך לאפשר לגוף נייטרלי שאינו שייך לממשלה או לקופות החולים להקים ולהפעיל את בית החולים החדש בדרום.