מחקרים

מתן חוזר של חיסונים נגד פנאומוקוק בקרב חולי לוקמיה לימפטית כרונית

ממחקר אשר פורסם לאחרונה עולה כי אסטרטגיה של מתן חיסונים חוזרים ונשנים עם חיסון מצומד תלוי תאי T כנגד פנאומוקוק, משפרת את התגובה החיסונית של תאי פלסמבלאסט בחולי CLL

18.07.2023, 12:31
חיסון. צילום אילוסטרציה

חולי לוקמיה לימפטית כרונית (Chronic Lymphatic Leukemia – CLL) מתייצגים עם הפרעות בתפקוד מערכת החיסון ועם עליה בסיכון לזיהומים ולתגובה גרועה לחיסונים. Streptococcus pneumoniae מהווה גורם שכיח לתחלואה ותמותה בחולי CLL. במחקר קליני אקראי קודם, נמצאה תגובה חיסונית עדיפה בקרב חולי CLL שקיבלו חיסון מצומד כנגד פנאומוקוק, וזאת בהשוואה לחיסון לא מצומד. ברם, התגובה לחיסון מחדש של חולי CLL כמעט ולא נחקרה.

במסגרת מחקר אשר ממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Vaccine ביקשו החוקרים להעריך את התגובה ההומורלית המוקדמת של חולי CLL לחיסונים חוזרים ונשנים עם חיסוני פנאומוקוק, על ידי קביעת תת-קבוצות של תאי B ודינמיקה של תאים פלזמבלאסטים בדם היקפי.

במחקר הנוכחי נכללו 14 חולי CLL ו-31 נבדקים אימונוקומפוטנטים אשר חוסנו (מחדש) עם חיסון PCV13 (חיסון מצומד המכסה 13 סרוטיפים של פנאומוקוק), וזאת לאחר קבלת חיסון PCV13\PPSV23 (חיסון פוליסכרידי המכסה 23 סרוטיפים של פנאומוקוק) בטווח של 3-6 שנים. 8 שבועות מקבלת החיסון החוזר, קיבלו חולי ה-CLL מנה נוספת של PCV13\PPSV23. ניתוח תתי-סוגים של תאי B מדם היקפי, ובכללם תאי פלזמבלאסט, בוצע בעזרת ציטומטריית זרימה לפני ולאחר החיסון הראשון והשני. במצב הבסיס, לאף אחד מחולי ה-CLL לא הייתה רמת פלסמבלאסטים ניתנת לזיהוי, זאת בניגוד לנבדקי הבקרה, בהם בכולם נמצאו תאי פלסמבלאסט (P<0.001).

תוצאות המחקר הדגימו כי לאחר מנת חיסון חוזר אחת (עם PCV13), לא נרשמה עלייה בתאי הפלסמבלאסט של חולי ה-CLLי(P=0.13). בקבוצת הביקורת כן נרשמה עלייה בתאים לאחר המנה הראשונה (P<0.001). מאידך, לאחר מנה חוזרת שניה עם PCV13\PPSV23, חלה עלייה בתאי פלסמבלאסט (יחסית למצב הבסיס) גם בקרב חולי ה-CLL (P<0.01). בהעדר תגובה נצפית לחיסון חוזר ראשון, אך ורק חיסון עם PCV13 הביא לעלייה בתאים (זאת בניגוד לחיסון PPSV23). לבסוף, הודגם כי נבדקים עם היפוגמאגלובולינמיה או טיפול אקטיבי\היסטוריה של טיפול ספציפי ל-CLL הגיבו גרוע גם למנה שניה של חיסון מחדש.

מתוצאות מחקר זה עולה כי בקרב חולי CLL, חיסון חוזר כנגד פנאומוקוק מביא לעלייה מינורית בתגובת תאי פלסמבלאסט, וזאת בהשוואה לבקרות בריאות. אסטרטגיה של מתן חיסונים חוזרים ונשנים עם חיסון מצומד תלוי תאי T כנגד פנאומוקוק, משפרת את התגובה של תאים אלו בקרב חולי ה-CLL.

מקור:

Kättström M, Uggla B, Tina E, Kimby E, Norén T, Athlin S. Improved plasmablast response after repeated pneumococcal revaccinations following primary immunization with 13-valent pneumococcal conjugate vaccine or 23-valent pneumococcal polysaccharide vaccine in patients with chronic lymphocytic leukemia. Vaccine. 2023 May 5;41(19):3128-3136. doi: 10.1016/j.vaccine.2023.04.016. Epub 2023 Apr 13. PMID: 37061372.

נושאים קשורים:  מחקרים,  חיסון נגד פנאומוקוק,  לוקמיה לימפוציטית כרונית,  תאי פלסמבלאסט
תגובות