דעות

המענה לדיקטטורה: התפטרות המונית של עובדי מקצועות הבריאות

במקום לדבר על רילוקיישן ופנסיה מוקדמת, יש לאחד את עובדי מערכת הבריאות לכדי גורם משפיע על מקבלי ההחלטות | קריאה לרופאים ולרופאות להתפטר מעבודתם אם תפוטר היועמ"שית גלי בהרב מיארה, שומרת הסף האחרונה של הדמוקרטיה הישראלית

"בלי עילת הסבירות ובלי יועמ"שית חזקה, הממשלה תוכל לנקוט כמעט בכל צעד שיעלה בדעתה. לקראת יום זה, יש להיערך ככל שניתן, ויפה שעה אחת קודם". צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90

שמי ד"ר נעם טראוב. אני מומחה ברפואת ילדים בעיר רחובות. בימים האחרונים יזמתי עצומה של רופאים ואנשי מקצועות הבריאות אשר מצהירים, כמוני, כי הם יתפטרו מעבודתם אם תפוטר היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב מיארה.

התפטרות היא צעד שדורש חשבון נפש נוקב. לכולנו יש משפחות לפרנס. אם אתפטר, אני לא אוכל בהכרח להבטיח לבתי אותה רמת חיים שהיא הורגלה לה עד כה, אולם כן אבטיח כי היא תוכל להיות גאה באביה, שעשה כל שהיה לאל ידו כדי שהיא לא תגדל בדיקטטורה.

ההחלטה על התפטרות לא התקבלה בקלות ראש. בחרתי במקצוע הרפואה מתוך תחושת שליחות, כדי לעזור בצורה ממשית לאנשים רבים ככל האפשר. אני אוהב את עבודתי, את המטופלים שלי ואת הצוות. לא קל יהיה לי לעקור את עצמי מכל אלה. אני יודע שבהתפטרותי אגדע לא רק את מטה לחמי אלא גם את משענתם של המטופלים.

התפטרות היא צעד קיצוני אך אנחנו נמצאים בתקופה קיצונית – ישראל נמצאת בעיצומו של תהליך שעלול להפוך אותה לדיקטטורה

אולם לנוכח איום הדיקטטורה, אני חש, כפי שהביע זאת בזמנו ראש הממשלה המנוח מנחם בגין: "איני יכול עוד". אני פשוט לא אוכל להמשיך בעבודתי כרגיל אם ישראל תהפוך לדיקטטורה. אני מרגיש שאם הממשלה תבחר לפטר את היועמ"שית, היא תפטר גם אותי.

כמוני חשים רבים מחבריי במערכת הבריאות; בכל מקום שומעים את המילים "רילוקיישן" ו"פנסיה מוקדמת". אינני מעודד אנשים להתפטר. מטרתי היא אחת: לאחד את כל עובדי מערכת הבריאות אשר ממילא חשים כי לא יוכלו להמשיך בעבודתם תחת דיקטטורה – לכדי גורם שעשוי להשפיע על מקבלי ההחלטות.

מדוע? לאחרונה נשמעים קולות רבים בקרב עובדי מקצועות הבריאות – ובייחוד בקרב הרופאים – כי יש לפתוח בשביתה באם תימשך ההפיכה המשפטית במדינה. נשאלת השאלה האם מהלך שכזה הוא בכלל ישים, ואם כן, האם הוא יביא לתוצאות המקוות?

רוב עובדי מקצועות הבריאות משויכים לאיגודים מקצועיים נפרדים בתוך ההסתדרות הכללית. כיוון שהגורם היחיד המוסמך להכריז על שביתה הוא האיגוד המקצועי וכיוון שבהסתדרות של היום נמצאים תומכים רבים של הרפורמה המשפטית – אין לצפות כי האיגודים המקצועיים הנמצאים בתוך ההסתדרות הכללית יכריזו על שביתה בעתיד הנראה לעין.

בהקשר זה, מצבם של הרופאים הוא שונה: רובם מאוגדים בהסתדרות הרפואית בישראל (הר"י), גוף עצמאי אשר אינו קשור להסתדרות הכללית. הר"י כבר הכריזה כי תנקוט צעדים ארגוניים (מושג זה כולל בתוכו שביתה) באם תתקדם החקיקה סביב ביטול עילת הסבירות. שביתת רופאים אכן תאותת לממשלה כי ביטול עילת הסבירות לא יעבור בשקט במערכת הבריאות, ויש לעשות הכל כדי שיוזמה זו תצליח.

אך יש גם להיערך לאפשרות שלא. במקרה של שביתה, יש לצפות כי הממשלה תפעיל את כל האמצעים העומדים לרשותה כדי להפסיק אותה. בהיות מקצוע הרפואה מקצוע חיוני, שביתת רופאים עלולה להיגמר בפרק זמן קצר, תוך שימוש בצווי מניעה, מבלי להשיג הישג מוחשי אל מול דהירתה של ההפיכה המשפטית.

לעומת שביתה, התפטרות היא דבר שאי אפשר להוציא נגדו צווי מניעה. אם אדם מחליט להתפטר מתוך כוונה אמיתית וכנה (ולא התפטרות סרק) – שום גורם אינו יכול לעמוד בדרכו/ה.

התפטרות היא צעד קיצוני אך אנחנו נמצאים בתקופה קיצונית – ישראל נמצאת בעיצומו של תהליך שעלול להפוך אותה לדיקטטורה. לאור הצהרותיהם של חברי הממשלה, ניתן לצפות כי זמן קצר לאחר ביטול עילת הסבירות יתרחש שלב משמעותי נוסף בתהליך זה והוא פיטוריה של היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב מיארה.

היועצת המשפטית לממשלה חוצצת בגופה בין ישראל דמוקרטית לישראל דיקטטורית. אם וכאשר תסולק שומרת הסף האחרונה של הדמוקרטיה הישראלית, ישראל כבר תהיה למעשה בחזקת דיקטטורה. זה יהיה יום הדין של המשטר במדינה: בלי עילת הסבירות ובלי יועמ"שית חזקה, הממשלה תוכל לנקוט כמעט בכל צעד שיעלה בדעתה. לקראת יום זה, יש להיערך ככל שניתן, ויפה שעה אחת קודם.

מה יכולים לעשות עובדי מקצועות הבריאות? כפי שראינו, שביתה בלבד תתקשה לתת מענה הולם לצוק העיתים. שביתה של הרופאים עלולה להיגמר תוך שימוש בצווי מניעה. שאר עובדי מקצועות הבריאות ככל הנראה לא ישבתו כלל.

התפטרות – פעולה שנעשית על ידי פרט בודד ולא על ידי מערכת – היא אקט שהממשלה לא יכולה להתערב בו. התפטרות המונית של עובדי מערכת הבריאות המתנגדים להפיכה המשטרית פשוטה יותר לביצוע מאשר שביתה ואין צורך באיגוד מקצועי שיכריז עליה

לעומת זאת, התפטרות – בהיותה פעולה שנעשית על ידי פרט בודד ולא על ידי מערכת – היא אקט שהממשלה לא יכולה להתערב בו. התפטרות המונית של עובדי מערכת הבריאות המתנגדים להפיכה המשטרית (התפטרות אמיתית וכנה, לא התפטרות סרק) היא לכן למעשה פשוטה יותר לביצוע מאשר שביתה; אין צורך באיגוד מקצועי שיכריז עליה, וכך עובדים במקצועות שונים בתוך המערכת יכולים להפסיק את עבודתם בעת ובעונה אחת.

כאמור, אם וכאשר תפוטר גלי בהרב מיארה, יבוא יום הדין של הדמוקרטיה הישראלית. לכן, כבר עכשיו מוטל על כל עובד ועובדת במקצועות הבריאות לערוך חשבון נפש כדי להחליט אם לאחר אותו יום הם יוכלו לעמוד מנגד ולהמשיך לעבוד תחת דיקטטורה. אם התשובה היא לא – רצוי שיחתמו כבר עכשיו על הצהרת כוונות. אם מסה קריטית של רופאים ואנשי מקצועות הבריאות יכריזו על כוונתם להתפטר אם תפוטר היועמ"שית, ייתכן שאפשר יהיה למנוע מראש את הצעד הנורא הזה.

ואם בכל זאת פיטוריה לא יימנעו, האם באמת ירצה מישהו להמשיך בעבודה, כאילו לא נפל דבר? אישית, אני לא אוכל להמשיך לעבוד כרגיל בתור רופא ילדים במערכת הבריאות ביום שבו מדינת ישראל תהפוך לדיקטטורה. רבים מעמיתיי במקצועות הבריאות חשים כמוני, וכבר הודיעו על כוונתם להתפטר אם תפוטר היועמ"שית.

זה הזמן להפוך את הדאגה הקולקטיבית שלנו לצעקה רמה ולחתום על העצומה.

הכותב, ד"ר נעם טראוב, הוא מומחה ברפואת ילדים בעיר רחובות

נושאים קשורים:  התפטרות,  רפורמה משפטית,  הפיכה משטרית,  דעות,  גלי בהרב מיארה,  דיקטטורה,  מערכת הבריאות,  עצומה,  רופאים,  ד"ר נעם טראוב
תגובות
אנונימי/ת
17.07.2023, 18:12

עם כל הכאב אינך רשאי לפגוע בכל כך הרבה מטופלים כדי לאלץ את הממשלה בכוח לשנות את דרכה לדרך הרצויה בעיניך.
זו אינה דמוקרטיה וגם לא ראוי למקצוע הרפואה

אנונימי/ת
17.07.2023, 18:39

עריצות המיעוט האלים ששולט בהר"י. למי יש זמן וכוח להתעסק עם פוליטיקה. אנחנו רופאים שמטרתנו לטפל בחולים ולעסוק ברפואה. נמאס מכל הפוליטרוקים הבולשיביקים שהשתלטו על הר"י. העדר מפחד להתעמת עם הכלבים ששומרים עליו. די לטרלול. די לכאוס. די לאנרכיה.
אנחנו מגיעים לנקודת אל חזור. היתה כאן דמוקרטיה ומדינה טובה. אתם פועלים להשלטת דיקטטורה כמו ברוסיה. המהפיכה הרוסית נכתבה בדם. זה רצונכם ? זה הכיוון ? אני בזה לכל האספסוף שלא מסוגל לעצור לחשוב ולהבין לאיזו תהום אנחנו מובלים על ידי ראשי הר"י.

אנונימי/ת
18.07.2023, 10:02

ממש כך
בושה מה נהיה מהר"י
פוליטיקאים קטנים ועלובים מדרדרים את האירגון המקצועי לפח.

אנונימי/ת
17.07.2023, 18:42

הגיע זמן להגיד די לאתר עם נטיה פוליטית, אנרכיסטית יוצר כאוס. אני יודעת בודאות שרוב חברי המתמחים או תומכים ברפורמה או לא איכפת להם. מיעוט מפגין ותומך באנרכיה. רובנו רואים את הכאוס והאנרכיה. את הטייסים הסרבנים שלא מוכנים להשתתף בהגנת ישראל. נמאס לנו רואים לחיות בישראל כמו שהיתה עד לפני שנתיים.

אנונימי/ת
17.07.2023, 19:18

מקווה שברפואת ילדים אתה מבין משהו. חוסר הבנה מוחלט של המציאות. אתה מבין מה הצעת?!? אתה מציע אוליגרכיה של חונטת הרופאים בניגוד לדיקטטורה של חונטת השופטים שיש כרגע.
הגיע הזמן לדמוקרטיה.

אנונימי/ת
18.07.2023, 10:03

צודק.
זה לא רופא זה פוליטיקאי מתוסכל וכושל.

אנונימי/ת
18.07.2023, 12:38

מישהו כנראה שטף את המוח לרופא הילדים הצעיר.

אנונימי/ת
17.07.2023, 19:31

ידידי הכותב היקר, אני נגד כלל הטרלול מי בעד ומי נגד כולם נסחפו אבל לא ברור לי אם אתה יודע קצת הסטוריה אבל ראשית אני נגד נתםתרות המונית בגלל הרפורמה ולו כי אני לא רוצה לפגוע במטופלים, וללא כל קשר לדעתי נכון לבצע רפורמה מעמיקה במערכת המשפט מוצר לנו להתווכח על הדרך..
ב2011 במאבק על השכר קבע בית המשפט כי התפטרות הרופאים אינה חוקית על אף שנעשתה אינדיבידואלית.
כיום פקידי האוצר מגבילים את שכר הרופאים.
ו.. הרופאים במאבק על שכרם לא הצליחו להתאחד וללכת למחאה סדורה ונוצר מצב בו מרדימים לחות קהילה לחוד וכו'... על איזו קבוצה מאוחדת דיברת???
חשוב כיום בשל המאבק בין כלל הגורמים במדינה שאנחנו הרופאים ניהיה דם לטפל להקל מכאוב ולו כי התחייבנו לכך.... אל תרוץ להתפטר רוץ לטפל

אנונימי/ת
17.07.2023, 20:55

כמה תגובות חשוכות עולות כאן...אני ממש מקווה שהרוב אינם רופאים, אם כן אז המצב יוצר גרוע משחשבתי. יישר כוח ד"ר טראוב, כל הכבוד על ההנהגה האמיצה למען מדינה שפויה ודמוקרטית. עובדת מקצועות הבריאות

17.07.2023, 21:37

תודה רבה לך.

17.07.2023, 23:51

נעם, כתבת יפה ובאומץ. אל תתרגש מהתגובות ההיסטריות של קבוצת האנונימיים. הן רק מוכיחות שתרבות השיח כאן הגיעה לשפל המדרגה. בינתיים יש לנו ארגון פרופסיונלי שמייצג את האינטרסים של מרבית הרופאים המאוגדים. הר"י לא מהססת לצאת נגד ההפיכה המשטרית שתאפשר לפוליטיקאים אינטרסנטים להתערב בחופש המקצועי שלנו.

18.07.2023, 10:14

פחדן.
למה אתה לא מזדהה?
נראה לי שרוב המגיבים רופאים.
ולא. הם לא חשוכים.
מי שחשוך ומסית, פוליטרוק ודיקטטור בנשמתו המנסה לכפות את דעתו על ממשלה שנבחרה ברוב העם, ועל מרבית העם היהודי בישראל הם בעלי הדיעות ההרסניות, המסיתים כמו טראוב וחגי לוין את ציון חגי .
הרס הרפואה הציבורית ויחסי רופא חולה בשל תסכול פוליטי זו חרפה שלא תישכח ולא תיסלח.

18.07.2023, 22:05

אני לא רוצה לקלקל לך את האשליה אבל הרפואה הציבורית בישראל התחילה לההרס לפני שנים, הרבה לפני הפוסט של ד"ר טראוב. כך שלא הוא אשם. במאבק כל אחד נלחם בכלים שיש לו. אנחנו לא יודעים להשבית נמל (לא ידענו ב-2000, לא ב-2011 וגם לא היום). אני לא חושב שתהיה התפטרות המונית. הרופאים פשוט לא כאלה. אנחנו לא מספיק מלוכדים וההנהגה מהר"י לא חזקה מספיק.

17.07.2023, 20:58

אז תתפטר. אנחנו נמשיך לעסוק ברפואה גרידא, לטפל בכל אדם באשר הוא ולא נהיה כלי שרת בידי מסיתים, עסקנים ומלחכי פנכה.

18.07.2023, 01:09

נועם יקר
ישר כח
יובל

אנונימי/ת
18.07.2023, 07:37

רופא ילדים או ילד בעצמו?
על העניין המוסרי כבר השיבו לך. אז אתמקד רק בעניין הפרקטי
- ב 2011 בית הדין לעבודה פסק שהתפטרות המונית כזאת כמוהה כצעד ארגוני פסול
- לחתום על עצומה לא עולה כסף. פועל הרוב המוחלט של החותמים לא יתפטר והפוליטיקאים מבינים את זה.
- זה לא ראוי שבתור אחד שעובד במרפאה עצמאית אתה קורא לאחרים להתפטר. רופא עצמאי יוכל לחזור תמיד לעבוד. אם אתה סבור שרופאים עובדי מדינה יתפטרו תוך ויתור על כל זכויותיהם אתה לא מחובר למציאות.

18.07.2023, 08:31

את מי נעניש אם נתפטר? את מטופלינו, אליהם אנו מחויבים בשבועה. אל לנו ללכת אחרי צד פוליטי זה או אחר, אלא להמשיך ולטפל במסירות.

כל הכבוד, דוקטור. צודק 100%. עכשיו, תביא דוגמה אישית – תתפטר ראשון. כנראה, אין בעיה יותר חשובה ובוערת ברפואה בארץ חוץ מעילת הסבירות. לא הסכם הקיבוצי שתוקפו פג לפני כ-3 שנים, לא מחסור חמור ברופאים ובעיקר בפרפריה אלא רק עילת הסבירות.... כאילו נצליח במאבק נגד ביטולה וכל הבעיות הרופאים תקבלו פתרון.

18.07.2023, 10:45

דר נועם הנכבד

אני בהחלט חושב שעליך להתפטר ולהחליף מקצוע.

אנונימי/ת
18.07.2023, 12:05

אפילו לא קראתי את השטות שכתבת. דיקטטורה? העם בחר באופן דמוקרטי. והמיעוט אינו מקבל את החלטת הרב. הכותרת היא רפורמה, לפני כן התנגדות לחיסונים, לפני כן דגלים שחורים בבלפור- והאנשים הם אותם אנשים כולל שקמה ברסלר "המדענית" הדגולה שהתנגדה לחיסונים ומתועדת באימרות אומללות. אני רופאה, והר"י אינה מייצגת אותי ושכמותי.

אנונימי/ת
07.08.2023, 20:58

עריצות המיעוט האלים ששולט בהר"י. למי יש זמן וכוח להתעסק עם פוליטיקה. אנחנו רופאים שמטרתנו לטפל בחולים ולעסוק ברפואה. נמאס מכל הפוליטרוקים הבולשיביקים שהשתלטו על הר"י. העדר מפחד להתעמת עם הכלבים ששומרים עליו. די לטרלול. די לכאוס. די לאנרכיה.
אנחנו מגיעים לנקודת אל חזור. היתה כאן דמוקרטיה ומדינה טובה. אתם פועלים להשלטת דיקטטורה כמו ברוסיה. המהפיכה הרוסית נכתבה בדם. זה רצונכם ? זה הכיוון ? אני בזה לכל האספסוף שלא מסוגל לעצור לחשוב ולהבין לאיזו תהום אנחנו מובלים על ידי ראשי הר"י.

אנונימי/ת
18.07.2023, 12:54

דר נעם. למה אתה מאיים. תתפטר ואז שלום ולא להתראות.

אנונימי/ת
18.07.2023, 18:11

נעם שלום. מה שהכי מדהים הוא תמיכתך ביועצת המשפטית.
מדובר במינוי כושל של השר גדעון סער. אפילו יו"ר הועדה למינוי שופטים טען שמדובר במינוי לא ראוי כיון שאין לה כל ניסיון בתחום הפלילי, שהוא החשוב ביותר במינוי כ"כ בכיר. התנהלותה כיום מראה כמה הוא צדק.

אנונימי/ת
18.07.2023, 18:55

אם הר"י הופכת פוליטית - אין לה זכות קיום.
תהיה פרישה המונית של רופאים.
ולמיעוט האנרכיסיטים שישאר- שיהיה בהצלחה, תממנו את עצמכם

אנונימי/ת
18.07.2023, 22:48

אני אכן קורא לכל הרופאים להתפטר , מהארגון הפוסט ציוני פשיסטי ותת רמה של הר"י , מי אתם בכלל שלקחו אותנו בשבי , אני רופא ובעד הרפורמה , מי אתם שתחליטו בשבילי מה טוב לי , חוצפנים , אני איני פוליטיקאי ומעולם לא הייתי אך אעשה הכל אבל הכל כדי להחריב את הארגון הקרוב הזה עד היסוד

אנונימי/ת
18.07.2023, 23:27

מעניין למה אנחנו כותבים באנונימיות , רמז : בואו נגיד שזה לא בגלל הדמוקרטיה הנפלאה שיש במדינה בחסות בג"צ.
כנראה מאותה סיבה שבקורונה מי שהעז לצאת מהשורה נתלה רשיונו ופרנסתו ועמלו של 11 שנים ירד לטמיון .
צפון קוריאה זה כאן

אנונימי/ת
19.07.2023, 00:27

בנושא פוליטי כזה נדרש לערוך הצבעה חופשית של חברי הר"י!

אנונימי/ת
19.07.2023, 15:35

דר צעיר שלום לך.
לצערי המצב כיום בדיוק הפוך ממה שאתה מתאר! הדיקטטורה היא של בית המשפט העליון, פרקליטות המדינה, ובעיקר היועצת המשפטית לממשלה
שנבחרה שלא כדין וללא כישורים מתאימים.

אנונימי/ת
20.07.2023, 11:18

יש מידה רבה של התעייה בטענה שזכותה של ממשלה המורכבת מ-64 חברי כנסת לחולל הפיכה משטרית קיצונית ודורסנית ולכפות אותה על "מיעוט" המיוצג על ידי 56 חברי כנסת. הממשלה הנוכחית הוכיחה במשך חצי שנה שהיא קקיסטוקרטיה ( Kakistocracy) ממשלה המנוהלת על ידי הגרועים ביותר, הכי פחות מוכשרים וחסרי המצפון. מחאה והיתנגדות לא אלימה, כולל התפטרות מטעמי מצפון, היא כלי לגיטימי. כאזרחים חתמנו על עקרונות מגילת העצמאות ולא על החוקים הדרקונים של ממשלה שנלקחה כבת ערובה בידי לאומנים גזענים וקיצוניים.

20.07.2023, 11:19

11:18 נכתב על ידי.

אנונימי/ת
24.07.2023, 22:03

תן דוגמה ותתפטר גם. כמות התגובות שלך פה לא הגיונית.

אנונימי/ת
24.07.2023, 22:00

נעם טראוב, תתפטר ראשון וכבר היום. אני רוצה לראות את זה קורה.