חדשות

30 רופאים מומחים בלבד לכחצי מיליון ישראלים הסובלים ממיגרנה

דו"ח חדש של מרכז המחקר בכנסת: רוב הסובלים ממיגרנה אינם פונים לטיפול רפואי ואין תהליך אבחון מוגדר ואחיד למחלה בישראל

כאב ראש כרוני (אילוסטרציה)
מיגרנה. משרד הבריאות נדרש לקבוע גורם רפואי מוסמך לאבחון המחלה ולכלול תרופות לטיפול במיגרנה בתוך סל התרופות. אילוסטרציה

כ-35,000 חולי מיגרנה חדשים בממוצע מדי שנה אובחנו בשנים 2018–2022 בישראל, כ-12% מתוכם ילדים. מנגד, יש מחסור משמעותי בנוירולוגים ובמומחים לכאבי ראש בישראל, כך עולה מדו"ח שהכין מרכז המחקר של הכנסת והתפרסם השבוע לקראת דיון בנושא שכיחות מחלת המיגרנה והטיפול בה.

כ-14% מאוכלוסיית העולם סובלים ממיגרנה, ושיעור הנשים החולות במחלה גבוה פי שלושה משיעור הגברים. אף שמיגרנה היא המחלה השישית בשכיחותה בעולם, ובישראל ישנם כחצי מיליון חולים, רבים מהם אינם פונים לטיפול רפואי.

באופן מפתיע, בארץ אין קביעה ברורה בנוגע לגורם הרפואי האמון על האבחון והטיפול במחלה, ולפי משרד הבריאות, הטיפול במיגרנה נכלל בתחום ההכשרה של רופאים מומחים מסוגים שונים. כותבי הדו"ח מציינים כי כיוון שאין אבחון מעבדה למיגרנה, האבחנה מבוססת על תיאור התסמינים והתלונות מפי החולה עצמו וכן התייחסותו למאפיינים ולתדירות כאבי הראש.

המכון הלאומי למחקר של הכנסת מציין: "הועלה בפנינו הצורך בהרחבת המודעות בקרב רופאים והכשרתם. החברה לכאב ראש והאגודה לכאב ציינו שהן פועלות במישור זה".

הנתונים בדו"ח נאספו מארבע קופות החולים והתבססו על אבחנות או על רישום תרופות, אך הערכה היא שהמספרים גדולים יותר כי חלק מהחולים אינם פונים לטיפול. בשורה תחתונה, מהנתונים של כל קופות החולים עולה כי מספר המאובחנים הוא כ-383,300, שהם כ-4.1% מכלל המבוטחים בקופות השונות. 80% מכלל החולים מעל גיל 18 הם נשים.

האגודה לכאב בישראל מציינת כי יש כיום בישראל רק כ-30 רופאים שכאב ראש הוא תחום עיסוקם העיקרי. בדו"ח צוין כי "על פי החברה הישראלית לכאב ראש, קיים מחסור בנוירולוגים. נכון לסוף שנת 2021, היו כ-90 בעלי תעודת מומחה ברפואה לשיכוך כאב בישראל, שיעור של 0.95 רופאים ל-100,000 נפש, רובם פועלים במרכז הארץ".

בעקבות פרסום הדו"ח יזם חבר ועדת הבריאות ח"כ הרב משה רוט דיון בנושא בוועדת הבריאות בהשתתפות רופאים מומחים ואנשי מקצוע אחרים. הוא אמר כי: "מיגרנה היא המחלה השישית בשכיחותה בעולם, עם השפעה רחבה מאוד על המשק. חייב להיות תהליך אבחון מוגדר ואחיד בישראל, לצמצם ביורוקרטיה ולדאוג לכך שיהיו מספיק מומחים בתחום כאב הראש. הנתונים מצביעים בצורה חד משמעית על הפערים בין תושבי המרכז לאוכלוסיות בפריפריה.

רוט ציין כי בדיון שיתקיים בוועדת הבריאות של הכנסת, ידרוש ליישם את המלצות הוועדה שהקים מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר, פרופ' חזי לוי, שנותנות דגש על הגדלה משמעותית של מספר הנוירולוגים ורופאים שיתמקצעו ויהיו מומחים לתחום כאבי הראש. "משרד הבריאות יצטרך לקבוע גורם רפואי מוסמך לאבחון המחלה, למצוא פתרונות מיידיים לקיצור משך התורים ולכלול תרופות לטיפול במיגרנה בתוך סל התרופות".

נושאים קשורים:  מיגרנה,  החברה לכאבי ראש,  חדשות,  נוירולוגיה,  מחסור ברופאים
תגובות
אנונימי/ת
17.07.2023, 23:26

לא צריך מומחה למיגרנה, רופא משפחה יכול לטפל בזה.

אנונימי/ת
20.07.2023, 20:58

מסכים. רופא משפחה שמכיר את החולה ייטיב לטפל במגרנה ממומחה שאינו מכירו.

אנונימי/ת
20.07.2023, 21:09

המספרים בכתבה מטעים. ברוב המקרים של מגרנה יכול לטפל רופא משפחה. כמה מאות מטופלים שלא מסתדרים ברפואה ראשונית יטופלו בהצלחה אצל כמה מאות נוירולוגים מומחים בקהילה. הפרומיל שלא מסתדר גם עם הנוירולוגים המומחים יגיע לאותם 30 מומחים לכאב ראש, שמניסיוני יצליחו לעזור רק למעט מהם הואיל ומחלתם עמידה ללא קשר למטפל בהם. אנא הציגו נתונים אמינים .