חדשות

האם אשפוז בית יהיה הפתרון למחסור במיטות במחלקות הילדים?

אוכלוסיית הילדים בישראל נמצאת בעלייה, אך מספר מיטות האשפוז לילדים בבתי החולים יורד | מנהלי בתי חולים לילדים תומכים באשפוזי בית ומוסיפים: "יש להגביר את הוצאת רופאי הילדים ומומחי-על אל הקהילה"

"אין כל תכנון מערכתי למיטות אשפוז לילדים". אילוסטרציה

בדיון שנערך אתמול (ד') בוועדה לביקורת המדינה בנושא אשפוז ילדים בבתי החולים, בעקבות דו"ח מבקר המדינה בעניין, דנו המשתתפים בנושא אשפוזי בית של ילדים כפתרון זמין למצוקת האשפוז.

יו"ר הוועדה, ח"כ מיקי לוי, אמר בדיון כי הוא מבקש ממשרד מבקר המדינה להכין דו"ח מהיר על מחסור באמצעים, בדגש על מיטות אשפוז ורופאים. "מדובר על כסף קטן של עשרות מיליונים במונחי תקציב ואין לכך שום סיבה". הוא הוסיף ואמר כי יקיים בעוד כחצי שנה דיון רחב נוסף עם כלל הגורמים "ועד אז ביקשתי מנציגי משרד הבריאות תכנית לאומית מפורטת לאשפוז ביתי של ילדים כפתרון הזמין כרגע למצוקת האשפוז וכן תכנית למעטפת חינוכית לתקופות אשפוז בשיתוף עם נציגי משרד החינוך. אסור להשלים עם ניתוק של ילדים ממערכת החינוך, זה משפיע גם על מצבם הלימודי וגם על מצוקתם הנפשית".

דן בנטל, מנהל אגף לביקורת מערכת הבריאות, הציג נתונים מהדו"ח על פיהם על אף ששיעור הילדים בישראל עלה ב-23% בשנים שבין 2009 ל-2020, מספר המיטות בתקן במחלקות הילדים ירד. מספר המיטות היה 1,089 מיטות ב-2009 וירד ל-1,068 ב-2020.

לפי הדו"ח, משרד הבריאות לא קבע תכנית אופרטיבית להפעלת בתי החולים המבוססת על יעדי יסוד ארוכי טווח למערכת האשפוז; היעדר מקום במסגרות אשפוז בתחום בריאות הנפש; תקני הרופאים בבתי החולים אינם מעודכנים ואינם מתאימים לצרכים המשתנים ויש מחסור ארצי ברופאים מומחים ברפואת ילדים.

ד"ר סיגל ליברנט-טאוב, ראש אגף רפואה במשרד הבריאות, השיבה לנושא היערכות משרד הבריאות ואמרה כי הדו"ח הונח לפתחם בחודש האחרון ורק בחודש הבא יתכנס צוות בהשתתפות המשנה למנכ"ל שידון בנושא. לדבריה, בספטמבר האחרון קמה ועדה חדשה שתעסוק בחוסר במיטות טיפול נמרץ במדינת ישראל, חוסר שהתחדד בתקופת הקורונה. הוועדה הרחיבה את עבודתה גם בנוגע לטיפול נמרץ ילדים. עוד אמרה כי המחסור ברופאים פסיכיאטרים לילדים הוא גדול ויש תכניות של אגף לבריאות הנפש לתכנון כל הנושא.

ד"ר עומר ניב, סגן מנהלת בית החולים שניידר בפתח תקווה, אמר כי רפואת ילדים צריכה להיות מופרדת מרפואת מבוגרים וכי יש לבנות סל בריאות נפרד לילדים. "הפעולות, התרופות והאשפוזים שונים לגמרי מהמבוגרים. תינוק חולה שאובחן וטופל נכון או עובר ניתוח מותאם, בעתיד יהיה מבוגר פחות חולה. כשתוחלת החיים עולה, חייבים להשקיע ברפואת ילדים, השקעה נכונה לעתיד ולטווח ארוך. הפתרון לאשפוז בחסר הוא באשפוז בית שלצערי לא קיים במדינת ישראל. יצאנו בפיילוט שהוכח כמוצלח ומשרד הבריאות צריך להסדיר את הנושא ולהבין שזה הפתרון הנכון. השילוב בין רפואת הקהילה ורפואת בתי החולים הכרחי".

ד"ר גל שגיא, מנהל תחום רפואת ילדים מחוז צפון בקופת החולים מאוחדת, אמר בדיון כי "עדיף לחזק את רפואת הקהילה מלעסוק בפיילוט של אשפוזי בית שרלוונטי יותר במרכז ופחות בפריפריה".

פרופ' איתי פסח, מנהל בית החולים ספרא ב"שיבא", הוסיף כי יש חשיבות לרפואה ממוקדת ונפרדת לילדים. "אני תומך חד משמעית בצורה של אשפוזי בית. יש להגביר את הוצאת רופאי ילדים ומומחי-על אל הקהילה. שם, החוסר גדול ויגדל עוד יותר. חלק מהסיבה לתורים ארוכים לניתוחים הוא בגלל התמחור של משרד הבריאות שהוא בחסר. זו מוטיבציה שלילית לקצר את התורים, בגלל שזה לא משתלם, מחכים שהילד יגדל. מפתחות התקינה בבתי החולים חייבים להיות שונים. בגלל השכר הנמוך קשה לשמר את רופאי הילדים בשירות הציבורי. ההורים נדרשים ללכת לשוק הפרטי ובפריפריה לא מקבלים שירותים".

ד"ר יעקב שכטר, מאיגוד רפואת הילדים בהר"י, אמר בדיון כי אין כל תכנון מערכתי למיטות לילדים: "מרגיש שמתייחסים אלינו כמו בית מלון - בחורף זה מלא ובקיץ ריק. צריך תכנית רב שנתית עם מיטות ותקנים וזה לא קיים. 40 שנה אני רופא ומערכתית כלום לא השתנה - המחשבה היא מהיום למחר ולא מערכתית. מספר המיטות ירד בעשר שנים, בעוד שמספר הילדים עלה".

נושאים קשורים:  רפואת ילדים,  מיטות אשפוז,  אשפוז בית,  ד"ר יעקב שכטר,  ד"ר גל שגיא,  ד"ר עומר ניב,  ד"ר סיגל ליברנט-טאוב
תגובות