חדשות

משבר האקלים רק יחמיר את המצוקה במערכת הבריאות

מומחים טוענים: למרות שלשינויי האקלים יש השפעה גדולה על הבריאות, בתי החולים בישראל לא ערוכים למשבר האקלים ואין מספיק התייחסות לנושא במשרד הבריאות

חוף הים בתל אביב. צילום: מרים אליסטר/ פלאש 90

"האם בתי החולים בישראל ערוכים למשבר האקלים?" – תשובות לכך ניתנו על ידי מומחים בדיון שנערך אתמול (ד') במסגרת ועידת האקלים של ynet ו"ידיעות אחרונות". על הדיון דיווח אדיר ינקו שגם הנחה את הפאנל.

פרופ' איתמר גרוטו, לשעבר המשנה למנכ"ל משרד הבריאות וחבר הוועד המנהל של ארגון הבריאות העולמי,  אמר בדיון כי בשל העדר משאבים במשרד הבריאות, לא ניתן לקדם אג'נדה סביבתית. "אין מספיק אנשי מקצוע בתחום ואין מספיק קשב ניהולי ותקציבים, אף שאנחנו מדברים על נושא שיש לו השפעה גדולה על הבריאות. יהיו יותר חולים בגלל שינויי אקלים - עלייה בזיהום האוויר, גלי חום, מחלות זיהומיות, יתושים. אפשר להאשים את שינוי האקלים גם בקורונה. שינוי אקולוגי גורם להתקרבות בין בעלי חיים לאנשים, וככה באות מחלות. אין מספיק השקעה מלמעלה".

פרופ' הווארד עמיטל, מנהל מחלקה פנימית והמכון למחלות אוטואימוניות ב"שיבא", ציין כי משבר האקלים רק מעצים את המצוקה הנוכחית. "בחורף", אמר, "אנשים נמצאים בחדרים סגורים יותר מבעבר, וכשיותר קשישים נמצאים יחד בחדר אחד, סיכוי ההידבקות הוא יותר גדול. תפוסת המיטות במחלקות האשפוז בארץ היום היא סביב 100%. בחורף העומס הוא מאוד גדול ושינויי האקלים יכולים להעצים אותו. גם הסיכוי שרופאים ידביקו איש את רעהו בחדר צפוף הוא גדול יותר". לדבריו, ממשלת ישראל אימצה את דו"ח ועדת טור כספא מלפני ארבע שנים וקבעה שבתוך חמש שנים לא יהיו יותר משני מאושפזים בחדר, אבל לא עשתה שום צעד בכיוון, ולכן, "אני חושב שהבעיה רק תלך ותעצים".

ד"ר אורלי ברק, מנהלת המערך הגריאטרי בבית החולים איכילוב בתל אביב, ציינה כי כיום החולים הזקנים מהווים 70% מהמאושפזים במחלקות הפנימיות. "השאלה היא אם מערכת הבריאות ערוכה לטיפול בזקנים של היום ואם היא תהיה ערוכה לטיפול בזקנים הבאים שיבואו אליה? מחקר אנגלי מראה שעל כל עלייה של מעלה אחת בטמפרטורות, יש עלייה של 5% בהגעה לבתי חולים של אנשים עם דמנציה. ברור שבתי החולים לא ערוכים לאירוע הזה".

נושאים קשורים:  פרופ' איתמר גרוטו,  פרופ' הווארד עמיטל,  ד"ר אורלי ברק,  משבר האקלים,  בתי חולים
תגובות
אנונימי/ת
09.06.2023, 17:53

הפעם אל תתפסו חסרי ידע ותכנעו ל״מדע״ ששלט בכיפה. חפסו מושג ירוק בטוויטר.
https://twitter.com/GreenLogic1?ref_src=twsrc%5Egoogle%7Ctwcamp%5Eserp%7Ctwgr%5Eauthor

אנונימי/ת
09.06.2023, 17:54

*חפשו