חדשות

אוניברסיטת אוקספורד מסירה את השם סאקלר ממוסדותיה

חברת התרופות פרדו פארמה, בבעלות משפחת סאקלר, נמצאה אשמה באחריות למגיפת האופיואידים בארה"ב | בעקבות מחאת סטודנטים ואנשי סגל באוניברסיטה הבריטית, הוסר שמה של המשפחה הפילנתרופית מנכסי המוסד האקדמי הוותיק

אוניברסיטת אוקספורד, בריטניה. צילום: שאטרסטוק

אוניברסיטת אוקספורד הבריטית החליטה כי היא מסירה את השם סאקלר ממוסדותיה בעקבות מחאה של סטודנטים ואנשי סגל. משפחת סאקלר האמריקאית מוכרת כפילנתרופית ועל שמה נקראים מוסדות רבים במגוון תחומים, שאליהם הועברו תרומותיה הנדיבות, ביניהם הפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר באוניברסיטת תל אביב.

עם זאת, המשפחה, בהיותה הבעלים של חברת התרופות פרדו פארמה, הואשמה בבית משפט בארה"ב באחריות למגיפת האופיואידים שהובילה למותם של מאות אלפים ואולי אף מיליונים ברחבי העולם. בעקבות פסיקת בית המשפט, מוסדות רבים שנהנו במשך שנים מתרומות המשפחה ניתקו עימה את יחסיהם.

כפי שדיווחנו בדיוק לפני שנה בדוקטורס אונלי, שמה של המשפחה הוסר מהתכנית האמריקאית ללימודי רפואה באוניברסיטת תל אביב, גם אז בלחץ סטודנטים ואנשי סגל. האוניברסיטה החליטה לא לשנות את שם הפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר.

החלטת "אוקספורד" להסיר את שמה של המשפחה מבניינים, גלריות ומשרות שמומנו באמצעות תרומותיה, החלה לאחר חשיפה מביכה של "פייננשל טיימס" מפברואר האחרון, על כך שהאוניברסיטה שמרה על קשריה עם משפחת סאקלר והמשיכה לקבל תרומות גם כשיצרנית התרופות שבבעלותה, "פרדו פארמה", הסתבכה בתביעה המשפטית על תפקידה במגיפת ההתמכרות לאופיואידים בארה"ב. "פרדו פארמה" הורשעה בשיווק אגרסיבי ומטעה של התרופה אוקסיקונטין ומשפחת סאקלר שילמה פיצויים בסך 4.5 מיליארד דולר.

נושאים קשורים:  משפחת סאקלר,  פילנתרופיה,  אוניברסיטת אוקספורד,  חדשות,  מגיפת האופיואידים,  מחאה
תגובות

מענין אם אותם מוסדות יחזירו את הכסף שקיבלו.
אני מקווה שהמשפחה הנדיבה תמשיך לתרום רק למוסדות שימשיכו לכבד את שמה. לא רוצים בתל אביב, בבאר שבע (בי"ח סורוקה ) ישמחו לקבל את הכסף לטובת הטיפול בחולי הנגב והדרום.

מעניין. האם באותה נשימה של שמירת עיקרון ניקיון כפיים, האוניברסיטאות הלכו עד הסוף, כלומר החזירו כסף של תרומות עם הצמדות וריבית. ההיגיון אומר שחייבים. צביעות גרידא לשמה. נוסף על כך, הרי הנהלות אותם מוסדות החינוך בעבר הלא רחוק ידעו היטב מה מקור הכסף ומה מייצרת חברת תרופות בבעלות של משפחת סקלר. זה לה הפריע להם ולמאות הנהנים מתרומות. היום דווקא – לא, אז בבקשה תהיו תנקו את מצפונכם ותחזירו הכול. אגב, למה רק חברות תרופות שממשיכות ולא עוצרות לייצר משככי כאבים ומה לגבי יצרני מכוניות. הרי מיליונים נפגעים ונהרגים בתאונות דרכים? הם גם תורמים! וגם יש אלו ש"מתמכרים" לרכבים פרטיים שלהם על חשבון מצבם הבריאותי. דוגמה קלאסית של האבסורד המשפטי שחודר לחיינו.

18.05.2023, 16:08

מסתבר שאנחנו חושבים בדיוק הפוך...ויש לי את הרושם שאני לא לבד...

אנונימי/ת
21.06.2023, 22:56

thoughtful and bold
thanks