חדשות

ה-WHO והאמירויות העבירו אספקה רפואית דחופה לסודן

משלוח אווירי ראשון לסודן: 30 טון ציוד רפואי כירורגי ותרופות חיוניות במטרה לסייע לחולים ולפצועים בעקבות הקרבות המתמשכים בסודן

הלחימה בחרטום, סודן. בתי החולים מדווחים על מחסור בציוד רפואי, מנות דם, תרופות ומכשירים מצילי חיים. צילום: מתוך youtube

איחוד האמירויות הערביות וארגון הבריאות העולמי העבירו בשבת 30 טון של אספקה רפואית דחופה לסודן. מטוס הנושא אספקה לטיפול בפציעות, ניתוחי חירום ותרופות חיוניות הגיע לשדה התעופה של פורט סודן מוקדם הבוקר (א').

המשלוח, המוערך ב-444,000 דולר ארה"ב, הוא הראשון שארגון הבריאות העולמי, ה-WHO, הצליח להעביר לסודן דרך האוויר מאז פרוץ הסכסוך. ארגון הבריאות העולמי העביר ציוד רפואי לבתי החולים ולמרפאות לפני הסלמת הסכסוך בסודן, אך אלה אזלו לאחר מספר ימים לאור מספר הפצועים.

כפי שדווח בדוקטורס אונלי, הקרבות בסודן החלו בעקבות הפיכה שהוביל הגנרל עבד אל-פתח אל-בורהאן, שעומד בראש הצבא, נגד מועצת מעבר שהוקמה עם הדחת הרודן עומר אל-בשיר. צבאו של אל-בורהאן נלחם בצבאו של הגנרל מוחמד חמדאן דגאלו, העומד בראש "כוחות ההתערבות המהירה". ההתקפות הצבאיות כללו ארטילריה גם נגד מתקני בריאות, כולל פגיעה במבני בתי החולים בהפצצות, חטיפת אמבולנסים בזמן שחולים ופרמדיקים נמצאים בתוכם, ביזה של בתי חולים ומרפאות וכוחות צבאיים הכובשים מתקני בריאות.

שיגור המטוס מגיע כחלק ממאמצי הסיוע המתמשכים של איחוד האמירויות לתמיכה בעם הסודני ומשקף את יחסיו העמוקים עם סודן, במיוחד לאור המצב הנוכחי איתו מתמודדת המדינה. החזון ההומניטרי של איחוד האמירויות מדגיש את יחסיו עם מדינות אחרות, המבוססות על אחווה אנושית ומחויבותו לסייע לאחרים במהלך משברים ומצבי חירום.

ד"ר רם בינת אברהים אל האשימי, שר המדינה לשיתוף פעולה בינלאומי, אמר כי איחוד האמירויות "ימשיך לעבוד עם ארגון הבריאות העולמי כדי להבטיח שליחת סיוע רפואי ומזון דחוף לסודן. במקביל לקריאות לכל הצדדים בסכסוך הנוכחי להפסיק לאלתר את הפעולות האיבה איחוד האמירויות איתנה במחויבותה לספק סיוע וסיוע במיוחד לקבוצות הפגיעות ביותר - חולים, ילדים, קשישים ונשים שנמצאות בסיכון הגבוה ביותר בשל הקונפליקט המתמשך".

הציוד הרפואי כולל אספקת חירום כירורגית ותרופות חיוניות כדי להגיע מיד ל-165,000 אנשים הזקוקים נואשות לסיוע הומניטרי. מתקני בריאות ברחבי סודן מדווחים על מחסור חמור בציוד רפואי בסיסי וכי בתי המרקחת אינם נגישים עוד בשל המצב הבטחוני.

ארגון הבריאות העולמי שלח מטעמו גם שני מומחים ללוגיסטיקה בחירום הנוסעים עם המטען כדי להבטיח שהאספקה תחולק מיד ל-13 בתי חולים ומרפאות מרכזיים.

ל-WHO יש עוד 30 טונות של תרופות לטיפול במלריה ולמחלות כרוניות כמו סוכרת ויתר לחץ דם. אלה וכ-23,000 מנות דם מוכנים במרכז הלוגיסטי העולמי של ארגון הבריאות העולמי בשאיפה לספקם למערכת הבריאות בסודן ובשיתוף משרד הבריאות הסודני.

נושאים קשורים:  ציוד רפואי,  סיוע הומניטרי,  חדשות,  סודן,  איחוד האמירויות,  ארגון הבריאות העולמי
תגובות