חדשות

קצר ולעניין: הפתרון הקנדי למחסור ברופאים ולגיוס רופאים אמריקאים

מערכת הבריאות בקנדה חווה מחסור חריף ברופאים ומנסה למשוך אליה רופאים אמריקאים על ידי הקלת התנאים לקבלת רישיון רופא במחוזותיה | השכר אמנם נמוך יותר אבל יש לא מעט יתרונות ברורים

שכר רופאים במערכת הבריאות בקנדה. אילוסטרציה

בתקווה לפתות רופאים אמריקאים לעבור צפונה, המחוזות הקנדיים נובה סקוטיה ואונטריו מאפשרים כעת לרופאים בעלי הסמכה להתחיל לעסוק ברפואה מיד וברישיון מלא. משמעותה של הסרת המגבלה היא שרופאים לא יצטרכו לגשת לבחינות נוספות או להיות בפיקוח של עד שנה כדי לקבל רישיון מלא לעיסוק ברפואה. כך מדווח אתר האינטרנט הרפואי Medscape.

קנדה חווה מחסור חריף ברופאים מורשים, שצפוי להתעצם בעשור הקרוב. ההערכה היא שעד לשנת 2028 יחסרו למערכת כ-44,000 רופאים, 72% מתוכם הם רופאי משפחה.

"הקטנת חסמי הרישוי נועדה להפוך את קנדה לאופציה אטרקטיבית יותר עבור רופאים אמריקאים, שעשויים לשקול מעבר צפונה", אמר טום פלורנס, נשיא חטיבת הרופאים של AMN Healthcare, המגייסת רופאים אמריקאים לעבודה בקנדה. "בקנדה יש ​​גם תהליך מזורז לקבלת אשרת עבודה עבור רופאים שיש להם הצעת עבודה ורוצים לעבוד בקנדה", אמר פלורנס.

מדובר בהליך מקוצר לקבלת רישיון לרפואה, בן  כשישה חודשים לעומת לפחות 18 חודשים לרופאים קנדים שרוצים לעבוד בארה"ב.

מעט רופאים שהוכשרו בארה"ב עובדים בקנדה, שאוכלוסייתה מונה כמעט 39 מיליון תושבים. על פי האיגוד הרפואי הקנדי, רק 812 רופאים שהוכשרו בארה"ב עבדו בקנדה בשנת 2019, השנה האחרונה שבה נאספו נתונים.

ההערכה היא כי קנדה עשויה למשוך אליה רופאים אמריקאים שירצו להימנע מהאתגרים של מערכת הבריאות האמריקאית, כמו דילמות אתיות והגבלות מצד חברות ביטוח ונבחרי ציבור, מסבירה ד"ר תרזה רוהר-קירכגרבר, פנימאית ונשיאה לשעבר של איגוד הרופאות האמריקאיות. לדבריה, "במקום לוותר על עיסוק ברפואה, מעבר לקנדה עשוי להיות הפוגה מבורכת עבור רופאים אמריקאים".

מגייסי רופאים באונטריו ובנובה סקוטיה בירכו על החדשות. על פי הדיווחים, לכ-13% מהאוכלוסיה בקנדה אין רופא משפחה.

גם במחוזות קנדיים אחרים שבהם ניכר מחסור ברופאים שוקלים לבצע מהלכים דומים. במחוז אלברטה הכריזו לאחרונה על פיילוט בן חמש שנים שבו יוותרו על כמה דרישות רישוי לרופאי משפחה ולרופאים כלליים שהוכשרו באוסטרליה, באירלנד, בבריטניה ובארה"ב.

רופאים אמריקאים מרוויחים בדרך כלל יותר מעמיתיהם הקנדים, כך שההכנסה לא צפויה להיות שווה. בהשוואת משכורות שנתיות נטו ממוצעות, נראה שזה המקרה גם בתחום רפואת המשפחה ובתחומי התמחות אחרים.

מניתוח נתוני שכר ברוטו מ-2021 שהתקבלו מהמכון הקנדי למידע בריאותי, ובהמרה של דולרים קנדיים לדולר אמריקאי על סמך שער החליפין הנוכחי, עלה כי רופא משפחה בקנדה מרוויח משכורת שנתית ממוצעת של 195,853 דולר אמריקאי לעומת 236,000 דולר בארה"ב. קרדיולוג בקנדה מרוויח 314,051 דולר אמריקאי בשנה, לעומת 459,000 בארה"ב. רופא עור בקנדה מרוויח 270,018 דולר בשנה לעומת 394,000 דולר בארה"ב.

ד"ר אוורט פולר, רופא לרפואת חירום שעבר מטקסס לנובה סקוטיה בשנת 2015 עם אשתו הקנדית, שבע רצון מהמעבר ולדבריו היתרונות ברורים: "עבודה כרופא בקנדה מחזירה את סדר העדיפויות לרפואה ולטיפול בחולים במקום לעסקי רפואה, כפי שקורה בארה"ב. נוח לי לדעת שחולה ובני משפחתו לא יפשטו רגל בניסיון לשלם חשבונות רפואיים אם אעשה אבחנה קטסטרופלית. אין הוצאות של החולה, מלבד מרשמים".

פולר גם לא צריך להיאבק בחברות הביטוח על החזרים או אישורים מוקדמים, והוא משלם משמעותית פחות עבור פרמיות ביטוח של רשלנות רפואית.

אבל יש גם כמה חסרונות לדבריו. חלק מהטיפולים מוקצבים, כך שמטופלים עלולים לחכות זמן רב לתור לטיפול. כמו כן הוא אומר: "בבתי חולים לא עובדים שם בשביל הרווח, אז אין אמצעים כמו CT,יMRI ומעבדת ניתוח בכל בית חולים".

נושאים קשורים:  קנדה,  גיוס רופאים,  רישיון רופא,  ארה"ב,  חדשות,  מחסור ברופאים
תגובות