חדשות

מקרה נוסף של נער עם נזק לריאות לאחר עישון סיגריה אלקטרונית

נער בן 16 מרחובות הגיע לביה"ח קפלן כשהוא סובל מאי ספיקה נשימתית לאחר שימוש בסיגריה אלקטרונית ואושפז בטיפול נמרץ | תוצאות ה-CT של ריאותיו מעידות על דלקת חמורה בריאות

שימוש בסיגריה אלקטרונית חד פעמית בקרב בני נוער. אילוסטרציה

נער בן 16 מרחובות אושפז בטיפול נמרץ ילדים בבית החולים קפלן בשל קריסת ריאות שכנראה נגרמה משימוש בסיגריה אלקטרונית. כזכור, לפני כשלושה שבועות אירע מקרה דומה, של הנער מידן מרדכי קלר ז"ל, שריאותיו קרסו בעקבות שימוש במאיידים, מקרה שהסתיים באופן טראגי.

בעקבות שני המקרים, פנה היום שר הבריאות משה ארבל לשר החינוך יואב קיש בבקשה לעצור את הלימודים בבתיה"ס למשך שעה ולהסביר לתלמידים על סכנות השימוש בסיגריות האלקטרוניות.

הנער מרחובות, שמצבו מוגדר כבינוני, הגיע לבית החולים במוצאי שבת האחרון כשהוא סובל מאי ספיקה נשימתית, אושפז במחלקה ומשם הועבר לטיפול נמרץ ילדים לקבלת טיפול תומך.

מבית החולים קפלן נמסר כי הנער מאושפז עם חשד ל-E-EVALIי(E-(Cigarette or Vaping product use–Associated Lung Injury. המקרה עדיין בבדיקה. הנער העיד כי עישן סיגריות אלקטרוניות, ולכן מעריכים בסבירות גבוהה שזה הגורם למצב.

אביו של הנער סיפר כי בנו השתמש בסיגריה חד פעמים שרכש בפיצוציה ובשבת בבוקר התעורר כשהוא מרגיש רע והקיא כמה פעמים. בנו מונשם כעת ומומחה שבחן את תוצאות ה-CT של ריאותיו אמר כי נוצרה דלקת חמורה בריאות.

כפי שדיווחנו אתמול (ג') בדוקטורס אונלי, אוסטרליה אסרה על ייבוא סיגריות אלקטרוניות למדינה במטרה למגר את מגיפת המאיידים בקרב ילדים ובני נוער.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי "צמצום תופעת העישון ונזקיה היא אחת המשימות הלאומיות החשובות בתחום בריאות הציבור ואנו מחויבים למאבק בעישון והשלכותיו. לצערנו, בתוך שבועות בודדים, נער נוסף בן 16 אושפז בעקבות שימוש בסיגריות אלקטרוניות. זו קריאת השכמה ומשרד הבריאות נחוש לפעול על מנת לצמצם את השימוש בסיגריות אלקטרוניות שהן מוצר מזיק לבריאות".

עוד נמסר כי "נוכח מימדי התפשטות התופעה בוחן המשרד את כל הצעדים האפשריים ופועל בדרכים רבות על מנת להעלות את המודעות לסכנות שבשימוש במוצרים אלה".

היום, כאמור, פנה שר הבריאות משה ארבל לשר החינוך יואב קיש בבקשה לעצור את הלימודים בבתיה"ס למשך שעה ולהסביר לתלמידים על סכנות השימוש בסיגריות האלקטרוניות. שר הבריאות ציין בפנייתו כי "סיגריות אלקטרוניות הפכו למגיפה של ממש בקרב ילדים ובני נוער ומה שנראה על פני השטח הוא רק קצה הקרחון. השימוש שהולך וגובר נובע, בין היתר, מחוסר מודעות לסכנות של המוצר המזיק הזה. והמקרים החמורים האלה הם קריאת השכמה לכולנו.

"אני פונה אליך בבקשה לעצור את הלימודים למשך שעה, בכלל בתי הספר, ולהקדיש זמן להסביר לילדים ובני נוער על הסכנות בשימוש בסיגריות אלקטרוניות. אנו נכין את החומרים לסייע למהלך והצוות המקצועי שלנו יהיה זמין עבורכם לכל שאלה מקצועית. חייבים לפעול ביחד ובמהירות לפני שיהיה עוד מקרה של נזק בלתי הפיך, בר מניעה, לילד".

האגודה למלחמה בסרטן: ה"ווייפ" הפך למגיפה מסוכנת בקרב ילדים ונוער בישראל,

באגודה למלחמה בסרטן אמרו בתגובה כי ה"וייפ" הפך למגיפה מסוכנת בקרב הילדים והנוער בישראל, הממשיכה לגבות קורבנות. חיוני שהורים יהיו מודעים לתסמינים ולנזקים. מדובר במוצר מסוכן וממכר שיוצר תלות פיזית ונפשית ופוגע פגיעה אנושה בבריאות, החל משיעול, הקאות, סיכון לאסתמה, לחץ דם גבוה, התקפי לב, דרך פגיעה במערכת הנשימה והריאות, המובילה לקריסה נשימתית.

כמו כן ציינו באגודה למלחמה בסרטן כי השימוש במאיידים גורם לנזקים להתפתחות המוח אצל בני נוער המובילים לבעיות קשב, בעיות למידה, חוסר יציבות רגשית, דיכאון, חרדה וכן לאחרונה התגלו גם שינויים גנטיים הקשורים להתפתחות גידולים סרטניים בחלל הפה, באזור הריאות ובשלפוחית השתן אצל המשתמשים.

באגודה קראו לחברי הכנסת והממשלה "לשקול איסור מוחלט של יבוא סיגריות אלקטרוניות חד פעמיות וסיגריות אלקטרוניות בטעמים, בדומה לעשרות מדינות שכבר השכילו לאסור זאת, וכן למשטרת ישראל לערוך חקירה על נסיבות המכירה לקטינים. אנחנו בתקופה קשה מאוד, וזמנים קשים מחייבים צעדים נחושים", צוין.

נושאים קשורים:  סיגריה אלקטרונית,  מאייד,  חדשות,  האגודה למלחמה בסרטן,  משרד הבריאות,  עישון בקרב בני-נוער
תגובות