חדשות

בריטניה: תחליפי עישון יחולקו במימון המדינה במטרה לזנוח את הסיגריות

בעוד בישראל קוראים ארגוני הבריאות להגביל את שיווקן של הסיגריות האלקטרוניות, משרד הבריאות הבריטי יספק אותן במימון מלא של המדינה למיליון מעשנים ככלי להורדת שיעור מעשני הסיגריות

משתמש בסיגריה אלקטרונית. צילום: שאטרסטוק

במקביל לסערה התקשורתית בישראל סביב המקרה המצער של הנער מידן קלר ז"ל שריאותיו קרסו ובעוד ארגוני הבריאות בישראל קוראים להגביל את שיווקן של הסיגריות האלקטרוניות ולהעלות את המס עליהן, משרד הבריאות בבריטניה פרסם הודעה דרמטית, לפיה יעודד מיליון מעשנים להחליף סיגריות בתחליפי סיגריות (סיגריות אלקטרוניות/ מכשירי אידוי, Vape) במימון מלא של המדינה. זאת, במסגרת תכנית חדשה וחלוצית בשם "החלפה לשם הפסקה", שנועדה להפחית את שיעור מעשני הסיגריות בבריטניה.

כחלק מהתכנית הלאומית הראשונה מסוגה בעולם, לכמעט 1 מכל 5 מעשנים באנגליה תסופק ערכת Vape Starter, במקביל לתמיכה התנהגותית, וזאת במטרה לסייע להם להיגמל מעישון סיגריות. במקביל, צפויה החמרה ביחס למכירות בלתי חוקיות, וזאת כחלק מהצעדים למנוע מילדים ולא מעשנים לצרוך תחליפי עישון בלתי חוקיים.

הצעדים הללו ננקטים על ידי ממשלת בריטניה כחלק מתכנית לאומית "ללא עישון עד 2030", ששמה לה ליעד להפחית את שיעורי העישון ל-5% או פחות עד שנת 2030. הרשויות המקומיות יוזמנו לקחת חלק בתכנית בהמשך השנה, כשכל אחת מהן תגבש תכנית שתתאים לצרכיה, לרבות החלטה אילו אוכלוסיות לתעדף.

פרסום התכנית הוביל לסיקור תקשורתי רחב בכלי התקשורת. הסאנדיי טיימס דיווח כי "מיליון מעשנים יקבלו סיגריות אלקטרונית חינם, נשים בהריון שיפסיקו לעשן סיגריות יקבלו 400 ליש"ט בתווי קנייה". "רשויות הבריאות מנסות לאזן בין מציאת דרכים למנוע שימוש קטינים, ובו בזמן להנגיש מוצרים שיעזרו למעשנים מבוגרים להיגמל", כתב הגרדיאן.

על פי רשת הבי.בי.סי, "גורמים רשמיים מעריכים שעלות התכנית תהיה בסביבות 45 מיליון ליש"ט, כשהמימון יגיע מתקציב משרד הבריאות, אך ינוהל על ידי הרשויות המקומיות". דיווחים דומים היו בסקיי ניוז, בטיים, בסאן וברבים נוספים.

שר הבריאות ניל אובריאן הודיע כי בעקבות הצלחת התכניות המקומיות יוצעו לנשים הרות תמריצים כספיים שיעזרו להן להפסיק לעשן, בין השאר באמצעות מתן שוברים כספיים של עד 400 לירות שטרלינג, זאת לצד תמיכה התנהגותית. הממשלה גם שוקלת לחייב הכנסת מסרים חיוביים ומידע נחוץ לחפיסות הסיגריות כדי לעזור לאנשים להפסיק לעשן.

"נציע למיליון מעשנים עזרה חדשה להיגמל. אנו נממן תכנית לאומית חדשה – 'החלפה לשם הפסקה' – הראשונה מסוגה בעולם. אנו נעבוד עם גופים שונים במטרה להציע למיליון מעשנים ברחבי אנגליה ערכת התחלה לאידוי בחינם", אמר אובריאן.

הצלחה בהורדת שיעור המעשנים לצד פיקוח מחמיר ואכיפה

בריטניה הצליחה להוריד את שיעור מעשני הסיגריות מ-30% ל-13%, כאשר היעד הנוכחי על פי התכנית הלאומית שגיבשה עומד על פחות מ-5%.

יש לציין כי למרות שהיא מעודדת שימוש בחלופות עישון במקום סיגריות, היא עושה זאת תחת פיקוח מחמיר של איכות המוצרים שנכנסים למדינה ואכיפה מהותית, כך שלא יגיעו לבני נוער ולמי שאינו מעשן. לשם כך, אף הוקמה יחידת אכיפה מיוחדת במימון של 3 מיליון ליש"ט שתפעל כנגד משווקים שאינם מבצעים בדיקות גיל נאותות ומוכרים מוצרים המכילים רמות ניקוטין לא חוקיות. היחידה תטפל במכירה בלתי חוקית של תחליפי עישון לצעירים ובני נוער והסרת מוצרים אסורים ולא חוקיים מהשוק.

בריטניה היא בין המדינות המתקדמות ביותר בגישתן כלפי הנושא. התכנית שגיבשה מתייחסת לחלופות כדרך להפחתת הנזקים הנגרמים כתוצאה מעישון ורואה בהן כלי עזר שיכול להוריד את שיעור מעשני הסיגריות.

על פי מחקר של הקולג' האוניברסיטאי של לונדון (UCL) עם המכון לחקר הסרטן של בריטניה חלופות אלו מסייעות לכ-20,000 איש בשנה להפסיק את השימוש בסיגריות.

נושאים קשורים:  סיגריות אלקטרוניות,  בריטניה,  עישון,  חדשות,  סיגריה אלקטרונית
תגובות