חדשות

העליון בארה"ב פסל את ההגבלות על גלולת הפלות הפופולרית

שלב נוסף במאבק בין מתנגדי לתומכי ההפלות ולזכות האישה על גופה בארה"ב: הפסיקה התקבלה בעקבות התערבות ממשל ביידן שעות ספורות לפני כניסת צו המניעה על "מיפפריסטון" לתוקף

אריזת גלולת הפלות mifepristone, המוכרת בישראל בשמה המסחרי מפיג'ן. צילום: הרשת החברתית

בהכרעה דרמטית מיום ו' פסל בית המשפט העליון של ארה"ב את ההגבלות החדשות על גלולת הפלות הפופולרית מיפפריסטון (mifepristone), המוכרת בישראל בשמה המסחרי מפיג'ן. מיפפריסטון משמשת ביותר ממחצית ההפלות בארה"ב.

ההחלטה התקבלה בעקבות התערבות ממשל ביידן שעות ספורות לפני כניסת צו המניעה על התרופה לתוקף. ללא התערבות בית משפט העליון היתה נאסרת שליחת התרופות בדואר, ביטול האפשרות להשתמש בתרופה מהשבוע ה-10 להריון (אלא רק בשבוע ה-7) והצורך להגיע לרופא על מנת להשתמש בתרופה.

כפי שדווח בדוקטורס אונלי, לפני כשבועיים פסק בית משפט בטקסס כי האישור שנתן מינהל התרופות והמזון האמריקאי, ה-FDA, לתרופה אינו חוקי. השופט קיבל את טענת העותרים על פיה ה-FDA אישר באופן לא חוקי את מיפריסטון ולאחר מכן הסיר אמצעי הגנה קריטיים עליה.

פסיקה זו היא שלב נוסף במאבק בין מתנגדי לתומכי ההפלות ולזכות האישה על גופה בארה"ב, המתרחש פחות משנה לאחר שהרוב השמרני בבית המשפט ביטל את החלטת רו נגד ווייד מ-1973, שאפשרה לנשים לעבור הפלה בכל מדינות ארה"ב.

להחלטת בית המשפט בטקסס, אם היתה מתקבלת על ידי בית המשפט העליון, היתה יכולה להיות השפעה עצומה על רגולציה של תרופות ולא רק על תרופות להפלה. בכמה מהמדינות הדמוקרטיות כבר החלו לצבור תרופות להפלות מחשש שהמהלך של מתנגדי ההפלות יתקבל בבית המשפט העליון. בכמה מדינות אף הבטיחו להגן על רוקחים שממשיכים לתת את התרופה במרשם רופא, גם אם האישור של ה-FDA יבוטל.

ביטול צו המניעה של בית המשפט בטקסס יאפשר את זמינותה של מיפריסטון ללא הגבלות. עם זאת, בית המשפט העליון לא פסק האם הליך האישור של התרופה על ידי ה-FDA היה לא חוקי ולכך יכולות להיות השלכות כיוון שניתן יהיה להגביל או לאסור את השיווק והשימוש בה בשלב מאוחר יותר בדיון. הדיון בעתירה חוזר לערכאות הנמוכות, שביקשו להגביל את השימוש בתרופה.

נושאים קשורים:  מיפפריסטון,  הפלות,  ארה"ב,  פסיקה,  חדשות,  מפיג'ן
תגובות