חדשות

בניגוד לחוק החמץ: סדרנים ב"לניאדו" מחטטים בתיקי מבקרים

משרד הבריאות: עובדי בתי החולים אינם מוסמכים לבדוק חמץ בכניסה אליהם | הנהלת לניאדו: "ניתן לבצע בדיקה בתיקים, אך אין להפעיל כוח ואין למנוע כניסה של מי שאינו מכבד את מדיניות ביה"ח"

בית החולים לניאדו. צילום: דוברות לניאדו

סדרנים בבית החולים לניאדו בנתניה תועדו אתמול (א') כשהם מחפשים חמץ בתיקי מבקרים ואוסרים על הכנסתו. זאת, בניגוד לחוק החמץ ולהצהרת בית החולים על מדיניותו בנושא. כך דיווח הבוקר עידו אפרתי ב"הארץ".

בתגובה לעתירה שהגישה תנועת "ישראל חופשית", בעקבות המקרה שבו אישה הרה לא הורשתה להיכנס לבית החולים לניאדו עם ופלים וכריך שלושה ימים לפני חג הפסח, מסר אתמול משרד הבריאות, כי גם אחרי שינוי החוק, עובדי בתי החולים אינם מוסמכים לבדוק חמץ בכניסה אליהם. "החוק אינו מאפשר להסמיך עובד לערוך חיפוש אחר חמץ על גופו של אדם וכן בכלי תחבורה, במטען או בטובין אחרים של באי בית החולים או השוהים בו", נכתב בתגובה לעתירה.

כמו כן, הובהר בתגובת משרד הבריאות כי "החוק אינו מאפשר להסמיך את עובד בית החולים למנוע כניסה של אדם או חמץ לבית החולים מטעמים הנוגעים לכשרות לפסח, אף אם האדם הנכנס פועל בניגוד להוראות שקבע המנהל בעניין הכנסת חמץ".

עוד נכתב בתגובת המשרד כי עובד בית החולים אינו מוסמך לעשות שימוש בכוח לשם ביצוע חיפוש או מניעת כניסה לבית החולים מטעמים הנוגעים לשמירת כשרות לפסח וכן אינם מוסמכים ליידע את הנבדק או כל אדם אחר בדבר ההוראות בעניין איסור הכנסת החמץ, זאת גם אם המאבטח איתר חמץ, באקראי, במסגרת הבדיקה הבטחונית.

בית החולים לניאדו העביר את תשובתו לעתירת תנועת "ישראל חופשית": "מאבטחי בית החולים אינם עוסקים בעניין זה אלא רק בנושא הביטחון, וההנחיות בעניין יישום מדיניות הכנסת אוכל מוכן ניתנות רק לסדרנים שאינם מאבטחים". לפי בית החולים, ההנחיות שניתנו לסדרנים הן ליידע את המבקרים במדיניות בית החולים בנוגע לאיסור הכנסת מזון מוכן, להפנות את המבקרים למקום שבו יוכלו לאכול מזון שהביאו מבחוץ ולאפשר להם להפקיד את המזון במקרר בכניסה לבית החולים. כמו כן, לפי בית החולים, אין לחפש מזון על גופם של המבקרים.

מבית החולים נמסר בתגובה ש"בכפוף להסכמת באי בית החולים, לרבות עובדים וספקים, ניתן לבצע בדיקה בתיקים, אך בכל מקרה אין להפעיל כוח נגד מי מבאי בית החולים ואין למנוע כניסה לבית החולים של מי שאינו מכבד את מדיניות בית החולים".

מנכ"ל תנועת ישראל חופשית, אורי קידר, אמר כי "למרות קביעתו של משרד הבריאות וההבנה כי החוק קובע שאין בסמכותו של בית החולים לחטט בתיקים של באי בית החולים, ממשיך בית החולים לניאדו להתעלם מהחוק בצורה בוטה. נמשיך להילחם בכל דרך אפשרית כדי לעצור את הכפייה הדתית הזו".

נושאים קשורים:  המרכז הרפואי "לניאדו",  חוק החמץ,  חדשות,  עתירה לבג"ץ
תגובות