חדשות

לרגל חג הפסח: חוק החמץ אושר סופית במליאת הכנסת

החוק נותן למנהלי בתי חולים סמכות לקבוע אם לאפשר הכנסת חמץ בפסח בשערי המוסד | ההערכה היא שרק בבתי החולים המשרתים בעיקר אוכלוסיה חרדית ייעשה שימוש בחוק

בדיקת מאבטח בכניסה לבית חולים. אילוסטרציה

מליאת הכנסת אישרה היום (ג') את חוק החמץ שיסדיר את המצב בבתי החולים בחג הפסח. לאחר דיונים ותיקונים עבר החוק בקריאה שנייה ושלישית ונכנס לתוקף.

החוק נותן למנהל בית החולים סמכות לקבוע אם לאפשר הכנסת חמץ בפסח. הוראות איסור או הגבלה של הכנסת חמץ יפורסמו באופן קבוע באתר האינטרנט של בית החולים וכמו כן יוצב שילוט עם ההוראות להתנהלות במהלך החג. בנוסף, רשאי המנהל להסמיך עובד ליידע את הבאים בשערי בית החולים בדבר ההוראות שנקבעו.

החוק, ביוזמת ח"כ משה גפני, נועד לבטל את פסיקת בג"ץ שקבעה לפני שנתיים כי מדובר בפגיעה בזכויות החולים מחופש לדת. ההערכה היא שרק בבתי החולים המשרתים בעיקר אוכלוסיה חרדית או אלה הנמצאים בקרב אוכלוסיה זו, כמו בעיר בני ברק, ייעשה שימוש בחוק זה.

מהפורום החילוני, שעתר לבג"ץ בנושא הכנסת חמץ לבתי החולים, נמסר: "הכנסת חוקקה היום חוק אומלל והזוי שכולו כפייה דתית אלימה הדורסת את ציבור המאושפזים חסרי הישע. אנחנו סומכים על מנהלי בתי החולים שיפעלו על פי מחויבותם המוסרית והמקצועית למטופלים ולצוותים הרפואיים, ועל הציבור החילוני שידע לעמוד על זכויותיו ולא יאפשר פגיעה בכבודו ובחירותו. הממשלה הכריזה היום מלחמה גם על בג"ץ וגם על הציבור החילוני, אבל הציבור הזה לא יישב בחיבוק ידיים אלא ייאבק וגם ינצח".

נושאים קשורים:  חוק החמץ,  חדשות,  בתי חולים,  בג"צ
תגובות
אנונימי/ת
29.03.2023, 20:28

שימו לב לתגובה של ד"ר יוסף אברבנאל. רופא בישראל, מדבר בגזענות והתלהמות. זה רק מראה שהשפוטים הם לאוו דווקא אנשי השוליים, הקטנים והמדוכאים.

אנונימי/ת
29.03.2023, 20:50

אולי המגזין המכובד,
מלבד דעות להוות מצע פורה לדעות האופוזיציה,
יתן גם סקירה עובדתית של גלגולו של החוק הזה?
שהרי את הנהוג בפסח במערכת הבריאות כולנו מכירים?

שעד להתערבות בגץ זה היה המנהג ומנהלי בתי החולים היו מחליטים אם ועד כמה לאכוף את איסור כניסת החמץ בהתאם לחוק שכבר חוקק מלפנים בנושא החמץ בפסח במדינה?
בעוד פסיקת בגצ הפקיעה מהם את הסמכות הזו?
במה החוק הזה פוגע מלבד השבת המצב לקדמותו והוספת עוד חוק מיותר לספר החוקים המנופח ממילא של המדינה המחקקת עצמה לדעת?

אנונימי/ת
04.04.2023, 06:01

אנחנו מודעים לחלוטין לגלגול החוק הזה.
וטוב מאוד שבג״צ פסל אותו כי הוא פוגע בזכויות האדם- פרטיות, חירות וחופש דת ואמונה. לכן נפסל.
החוק החדש שמחזיר את המצב לקדמותו מעורר מחאה בדיוק משום שהמצב הקודם פגע בזכויות הפרט.
בהצלחה לך.

אנונימי/ת
30.03.2023, 09:56

מזל טוב , עוד חוק סקטוריאלי , המנוגד את חקיקת בית המשפט העליון נחת עלינו . עוד חוק של סקטור שיודע למכור עצמו בכסף רב . בלי לעבוד, בלי לתרום למדינה , ולחיות על חשבון הציבור העובד והתורם .
זהו הסקטור הסרבן האמיתי , אוכל חינם . מנצל עוד גוף ששנים נתן לו חופש מלא .

30.03.2023, 17:01

ובמסגרת ההכנות לפסח... קיבלתי לדוא"ל בעבודה קישור לאתר בו אני מקליד שם של תרופה ואז אני מקבל מידע האם התרופה כשרה או לא לפסח !! אז אשמח שמישהו יסביר לי מה הופך תרופה לכשרה לפסח? תרופה שאין בה חמץ? דואגים שבאקמול לא יהיו פירורי לחם ?