חדשות

משרד הבריאות פרסם את סיכום מתווה קיצור התורנויות | "מרשם": "מתווה הבושה – לא ניתן לזה יד"

במסגרת ההסכמות בין משרדי הממשלה הוחלט על שינוי מתווה קיצור התורנויות למתכונת 19:2, שמשמעותו: המתמחים יגיעו לעבודתם ביום התורנות בשעה 13:00 | המתווה יחל בספטמבר השנה, תחילה בפריפריה

מחאת המתמחים לקיצור תורנויות. צילום ארכיון: ארגון מרשם

משרד הבריאות עדכן אמש (ב') כי סוכם על מתווה קיצור תורנויות לרופאים ורופאות בהתמחות, כאשר התכנית מבוססת על ההיתר האחרון שנחתם באוגוסט 2022. במקביל לכך, ובהתאם לדו"ח מנדלוביץ המשרד מקדם מספר מהלכים להקלה על עבודת המתמחים ולחיזוק הפריפריה, זאת בתיאום עם כלל משרדי הממשלה.

במסגרת ההסכמות בין משרדי הממשלה הוחלט על שינוי מתווה קיצור התורנויות למתכונת 19:2, שמשמעותו כי המתמחים יגיעו לעבודתם ביום התורנות בשעה 13:00. בארגון הרופאים המתמחים מרשם הביעו זעם ומסרו בתגובה: "המתווה שפרסם משרד הבריאות הוא לא מתווה לקיצור תורנויות, הוא 'מתווה הבושה', והבושה הזו היא על הגב של המתמחים ועל הגב של כלל הציבור בישראל". כזכור מתווה קיצור התורנויות שאושר על ידי שרת הכלכלה בממשלה הקודמת ח"כ אורנה ברביבאי היה במתכונת של 16+2 בשלב ראשון בפריפריה.

ממשרד הבריאות נמסר כי ההיתר שפרסם משרד הבריאות מבוסס על דו"ח מנדלוביץ שפורסם אשתקד כאשר כל העקרונות מהדו"ח שהוטמעו בהיתר נותרו זהים, ואלה הם:

  • התחלת המתווה בספטמבר 2023 כמתוכנן.
  • קיצור במרבית המחלקות בעשרת בתי החולים בפריפריה ובכלל זה: מיון, פנימית, ילדים, גריאטריה, אונקולוגיה, הדמיה ועוד.
  • פריפריה תחילה - הקיצור מתחיל בעשרת בתי החולים בפריפריה מתוך רצון לחזק את הפריפריה כך שתינתן לה עדיפות על המרכז במשיכת כוח אדם איכותי. התחלה במקביל במרכז היתה מובילה לקריסת הפריפריה בשל משיכת מתמחים למרכז על חשבון הפריפריה.
  • יישום הדרגתי כמתוכנן בשלוש פעימות – כדי לתת זמן לבתי החולים לגייס ולהכשיר את המתמחים לקראת הקיצור, יתחיל קיצור התורנויות בספטמבר במחלקות פנימית, מיון וגריאטריה, ואז בשתי פעימות נוספות. מרץ 2024 - נוירולוגיה, דימות, פסיכיאטריה, אונקולוגיה, שיקום, נפרולוגיה והמטולוגיה יוני 2024 - ילדים.
  • המתווה כולל גם הפחתת מספר התורנויות עבור כל מתמחה, צעד שיש לו משמעות גבוהה בעיקר בפריפריה.

עוד נמסר ממשרד הבריאות כי לאור דרישת המתמחים, לא יחול הקיצור בסופי שבוע - שינוי קל מההיתר הנוכחי שבו קיימת אפשרות לבחירת מתמחה בכך. קיצור התורניות גם בשבתות יוביל להכפלת הפעמים שייאלצו להגיע בסופי השבוע למשמרת או תורנות. עבור רוב המתמחים האפשרות תהיה להגיע לבית החולים שלוש פעמים בחודש במהלך הסופ"ש, מה שלא ישאיר להם כמעט אף סוף שבוע חופשי. לאור זאת היתה דרישה חד משמעית של המתמחים להחריג את סופי השבוע, למרות הקושי להמשיך ולבצע תורניות של 26 שעות.

זאת ועוד, ציינו במשרד הבריאות, "ניהול מחלקה בסופי השבוע בצורה זו ייצר כאוס ובלגאן, ולא יאפשר לנהל לוח משמרות. כבר בדו"ח מנדלוביץ היתה ההמלצה וכך גם בתיקון ההיתר מאוגוסט אין חיוב בכך". משרד הבריאות מציין שזה לא פתרון מיטבי, אבל האלטרנטיבה גרועה בהרבה.

בתקופה הקרובה, נמסר במשרד הבריאות, תמשיך עבודה מאומצת בנושא ובכלל זה דיונים על היבטי השכר, לאור שינוי השעות במתווה.

ד"ר ספי מנדלוביץ, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות. "מדובר בלא פחות ממהלך היסטורי". צילום: דוברות "שערי צדק"

ד"ר ספי מנדלוביץ, משנה למנכ"ל משרד הבריאות, מסר: "מדובר בשלב הראשון במכלול פעולות שמטרתן שיפור תנאי העבודה לרופאים ולרופאות בישראל וחיזוק הרפואה הציבורית בפריפריה ובכלל ישראל. מבחינת משרד הבריאות מדובר בלא פחות ממהלך היסטורי שקורם עור וגידים לאחר 12 שנות של עיסוק בנושא. זהו אתגר משמעותי, לאור המצוקות הידועות בפריפריה".

עוד אמר מנדלוביץ: "המתווה הנוכחי זוכה להסכמות של גורמים רבים בשטח שנכונים לאתגר ורואים בו מתווה מקצועי ואחראי – רק כך נבטיח שקיצור התורנויות יחל ויצליח. יחד עם מתווה קיצור התורנויות משרד הבריאות פועל לקידום תכניות נוספות שיובילו לחיזוק הפריפריה ובמקביל יסללו את הדרך להרחבת הקיצור באופן אחראי ומקצועי לכלל הארץ".

משה בר סימן טוב, מנכ"ל משרד הבריאות, מסר: "לאחר שנים של דיבורים, אנו יוצאים לדרך. אנו רואים חשיבות רבה ביישום המתווה הן לטובת הרופאים והרופאות והן לטובת ציבור המטופלים. זוהי בשורה משמעותית למערכת הבריאות. עד היום ארכו תורנות של רופאות ורופאים מתמחים 26 שעות ברצף, לעתים כמעט ללא הפסקה. שעות העבודה הארוכות והמתישות פוגעות ברופאים המתמחים ועלולות לפגוע גם באיכות הטיפול הרפואי שמקבל הציבור. על כן פעל המשרד רבות להוציא לפועל את יישום מתווה דו"ח מנדלוביץ עליו הוסכם.

"לשמחתנו", ציין בר סימן טוב, "בזכות הידברות בנפש חפצה בין כלל הגורמים המעורבים, הצליחו בימים האחרונים משרדי הממשלה להגיע להסכמות בנושא, אשר יאפשרו הוצאת המתווה לפועל במועדו, תוך הקצאת המשאבים הנדרשים כפי שהומלץ בדוח משרד הבריאות".

ארגון מרשם: "תנאי העבדות של המתמחים זועקים מהמתווה"

מארגון הרופאים המתמחים מרשם הגיבו בזעם: "המתווה שפרסם משרד הבריאות הוא לא מתווה לקיצור תורנויות, הוא 'מתווה הבושה', והבושה הזו היא על הגב של המתמחים, ועל הגב של כלל הציבור בישראל. ישבו משרד הבריאות ומשרד האוצר וניהלו מו״מ בינם לבין עצמם, הגיעו לסיכומים ועכשיו הם חושבים שזו עובדה מוגמרת. יש רק משמעות אחת להחלטה הזו והיא הרס מערכת הבריאות הציבורית בישראל ואנחנו לא ניתן לזה יד".

בארגון הרופאים המתחים הדגישו: "תורנויות של 26 שעות הן לא גזירת גורל- הן פשע שחייבים לתקן. אי אפשר לקרוא למתווה הבושה הזה מהלך היסטורי כאשר תנאי העבדות של המתמחים והמתמחות זועקים ממנו. באיזה עולם העסקה של 21 שעות ברצף היא מהלך היסטורי? וכל ה'טוב' הזה מתרחש רק בפריפריה, רק במחלקות מסוימות ומשפיע בקושי על 3% מהמתמחים. לא נוכל לתת לזה יד".

נושאים קשורים:  קיצור תורנויות,  ארגון מרשם,  משרד הבריאות,  דו"ח מנדלוביץ,  חדשות,  רופאים מתמחים
תגובות