חדשות

ערנותו של הצוות רפואי הביאה לאבחנה מהירה: תסביב אשך

בתוך זמן שיא של פחות מחצי שעה מרגע הגעת הילד למכון הדימות של "מכבי" בראשל"צ, בוצעה הבדיקה ונכתב הפיענוח על יד רדילוג, שבסיומו הילד הופנה הילד לטיפול חירום

ילד בן 12, שהגיע לרופאת ילדים עם תלונה על כאבים בבטן התחתונה ובאזור האשכים עבר בתוך שעתיים ניתוח חירום בבית החולים להצלת האשך. המקרה אירע לפני כשבוע.

רופאת הילדים של מכבי שראתה כי לצד הכאבים ישנה נפיחות באחד האשכים, שלחה את הנער מיידיית לבדיקת אולטרסאונד, שם גילו כי מדובר במקרה נדיר של תסביב האשך.

הרנטגנאי דניאל בן מרדכי, ממכון הדימות רמות בראשון לציון, המתמחה בבדיקות ילדים והיה במשמרת בוקר כשהילד הגיע לבדיקה, סיפר: "בבדיקה עלה כי אשך אחד גדול בצורה משמעותית לעומת השני. בבדיקת דופלר של האזור התגלה גם כי אין זרימת דם מספקת במקום, ממצא המעיד על חשד לתסביב.

"העברנו את התוצאות לפיענוח של הרופא הרדיולוג, כך שלמעשה בתוך זמן שיא של פחות מחצי שעה מרגע הגעת הנער למכון, בוצעה הבדיקה ונכתב הפיענוח שבסיומו הילד הופנה לבית החולים. שמחתי לשמוע שמהירות התגובה של כלל הצוות במכון הדימות מנע כריתה של האשך".

תסביב אשך הינו מקרה יחסית נדיר (1 ל-4,000 בנים), מסביר ניר אברמוביץ, מנהל מכון הדימות. "זהו מצב שבו האשך מסתובב וגורם לפיתול צינור הזרע המספק את הדם לאשכים ולשק האשכים. הירידה באספקת הדם גורמת לכאב פתאומי וחזק ולנפיחות.

"תסביב האשך נפוץ יותר בגילאי 12-16 אך עלול לקרות בכל גיל", אומר אברמוביץ'. "המקרה מחייב לרוב ניתוח חירום תוך מספר שעות שמטרתו הצלת האשך. המתנה ממושכת עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך ולפגוע ביכולת הפוריות העתידית. אם אספקת הדם נפגעת למשך זמן ממושך, עלול להיגרם נזק נרחב לאשך עד כדי הצורך לכרות אותו ובעתיד להתקין תותב במקומו".

נושאים קשורים:  תסביב אשך,  קופת החולים מכבי,  דימות,  חדשות
תגובות
08.03.2023, 19:33

דניאל בן מרדכי הוא רנטגנאי מחונן ומנוסה, מבצע בדיקות אולטרה-סאונד במהירות ובמיומנות, עד שברב המקרים נותר לרדיולוגים רק לחתום בתחתית האבחנה. הוא ברכה לכל קלינאי שזקוק לבדיקת הדמיה. כשדניאל ליד המתמר אני בטוח שאקבל אבחנה מדוייקת. לא הופתעתי בכלל לראות את שמו במקרה הזה

אנונימי/ת
08.03.2023, 20:32

עדיף לשלוח מקרים כאלו ישר למיון. עבודה טובה

אנונימי/ת
08.03.2023, 20:54

אכן, חבל על בזבוז הזמן במקום הפניה ישירה למיון. במקרה זה אולי לא נגרם נסק, שבהחלט עלול להיגרם. Acute scrotum, ללא אבחנה ודאית, מקומו בהית החולים, ויפה דקה אחת קודם.
אין בתיאור המקרה הזה מעבר לפרסומת גלויה למכבי, שנהייתה קופה גרועה למהדרין…

חבל שיש ממהרים להגיב ( באנונימיות כמובן) מבלי להכיר את כל הפרטים. הנער היה עם תסמינים מעל שבוע ולכן נשלח ראשית לבדיקה במכון הקופה.

אנונימי/ת
09.03.2023, 08:47

אם הנער היה סימפטומטי מעל לשבוע, הרי שאין כל דחיפות במקרה, האשך כבר עבר נמק, ואם החליט המנתח מתוך חמלה שלא לכרות אותו, הרי שילך ויצטמק עד שיעלם עם הזמן. לא "ניתוח חירום", ולא "מיידית"...
לחילופין, תיאור המקרה לקוי.
סתם אנקדוטה פרסומית לקופה גרועה.

אנונימי/ת
09.03.2023, 01:35

כול הכבוד לרופאת הילדים ולרנטגנאי הבכיר. כוונות טובות תוצאות טובות..

עוד מקרה עצוב של פרסומת עצמית והתפארות בלתי מוצדקת. מיליוני אנשים במדינה שלנו עושים את עבודתם נאמנה ולא רצים מיד להשוויץ בראש חוצות. אולי מפני שאין להם דוברות...

10.03.2023, 08:01

רשמתם כי צנור הזרע מספק דם לאשכים
ההתנסחות אינה מדויקת

אנונימי/ת
11.03.2023, 10:00

כל הכבוד, נשמע שאכן ההתנהלות המהירה של כלל המעורבים הביאה לתוצאות טובות.