חדשות

אושרה בטרומית: החמרת הענישה בגין תקיפת צוות רפואי

החוק מרחיב את הנסיבה המחמירה של תקיפת עובד חירום | אתמול נעצרה תושבת אשדוד לאחר שהשליכה מסך מחשב על אחות בביה"ח ברזילי

אלימות כלפי צוות רפואי. אילוסטרציה

הצעת חוק להחמרת הענישה עם מי שתוקף צוות רפואי עברה אתמול (ב') בקריאה טרומית במליאת הכנסת. הצעת החוק של יו"ר הקואליציה ח"כ אופיר כץ תמוזג עם הצעת החוק הממשלתית והצעות חוק של חברי הכנסת גדעון סער, אביגדור ליברמן, אחמד טיבי ויאסר חוג'יראת.

החוק עבר ביום שבו נעצרה תושבת אשדוד בת 47 לאחר שהשליכה מסך מחשב על אחות בבית החולים ברזילי בגלל שהאחרונה סירבה לבקשתה לקבלה לטיפול מבלי להמתין לתורה.

החוק מרחיב את הנסיבה המחמירה של תקיפת עובד חירום, בשני מובנים: האחד, תקיפת עובד ציבור שהוא מטפל או ממלא תפקיד בארגון חירום והצלה טרום אשפוז, ולא רק תקיפה של מי שמוגדר כיום כעובד חירום. השני, תקיפת מטפל או ממלא תפקיד בארגון כאמור, בעת שהוא מעניק טיפול רפואי, ולא רק במקרים של סכנת חיים או סכנה חמורה לשלמות הגוף של המטופל כפי שקבוע היום. עוד מוצע להרחיב את ההגדרות של מטפל וטיפול רפואי באמצעות הפניה לחוק זכויות החולה, התשנ"ו-1966.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "בשנים האחרונות אנו עדים למקרים רבים של תקיפת צוותים רפואיים בין כותלי בתי חולים, ובמרפאות במוקדים לרפואה הקהילתית במהלך הענקת טיפול רפואי. צוותים רפואיים, העובדים לילות כימים בתנאי לחץ ובתנאי מחסור בכוח אדם, מוצאים את עצמם מותקפים במהלך עבודתם, באופן שפוגע בהם ובציבור המטופלים. אירועים כאלה מתרחשים לאחרונה באופן תדיר ופוגעים בצוותים הרפואיים, בבטחונם במקום עבודתם, בשירות הניתן למטופלים אחרים, וגורמים לאווירה מתוחה בבתי החולים והמרפאות.

"תקיפה פיזית ומילולית של צוות רפואי בעת מילוי תפקידם היא תופעה בזויה שיש להוקיעה. מטרת הצעת החוק היא להרתיע את פורעי החוק, ולהצהיר כי נותני טיפול רפואי כהגדרתם בתיקון המוצע אינם הפקר וכי הפוגע בהם ייענש בחומרה".

יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופ' ציון חגי, בירך על אישור ההצעה ואמר: "את האלימות במערכת הבריאות חייבים למגר וטוב שחברי הכנסת פועלים בעניין ללא שיקולים של אופוזיציה וקואליציה". הוא הוסיף כי החקיקה היא חלק מצעדים קריטיים למיגור האלימות נגד צוותים רפואיים, דוגמת השלמת פריסת נקודות השיטור בכל חדרי המיון, לרבות בתי חולים פסיכיאטריים ובתי חולים לילדים, תגבור מערכי האבטחה גם במרפאות הקהילה והטמעת טכנולוגיות מסייעות.

"אני קורא לכל נבחרי הציבור לשים בצד את כל השיקולים הפוליטיים ולקדם את החקיקה בעניין במהירות האפשרית. הצוותים הרפואיים לא מבדילים בין אדם לאדם בבואם להעניק טיפול רפואי, ולכן מצופה מהמערכת הפוליטית להתעלות מעל כל המחלוקות הקיימות ולסייע במיגור מגיפת האלימות לאלתר", סיכם.

נושאים קשורים:  אלימות נגד צוות רפואי,  חוקים,  חדשות,  פרופ' ציון חגי,  בית החולים "ברזילי"
תגובות
08.03.2023, 19:22

במה באה לידי ביטוי ״ההחמרה ״?!
כי בנתיים הצוותים הרופאים חשופים ושקופים מבחינת תחושת הביטחון האישי בסביבת העבודה בקהילה וגם בביח , לעומת עובד ציבור אחר !!!

אנונימי/ת
18.03.2023, 02:30

האם כנסת ישראל עדיין רלוונטית? בלי אישור של בג"ץ?

סופסוף פוקוס הענישה עובר למי שמגיע לו במקום שביתה שפוגעת באלפי חולים שלא חטאו

אנונימי/ת
12.03.2023, 06:12

חוק זכויות החולה, התשנ"ו-1966???? הכוונה 1996