חדשות

פרשת התינוקת מ"אסותא": העליון דחה את בקשת הנשים לבדיקה גנטית

שני שופטי בית המשפט העליון דחו את בקשותיהן של שש נשים ובני זוגן לעבור בדיקה לזיהוי קשר גנטי לתינוקת ונימקו: סיכוי נמוך מאוד להיותם ההורים הגנטיים ו"אין להפוך את האם היולדת לפונדקאית בעל כורחה"

טיפולי פוריות, פרשת העוברים באסותא. אילוסטרציה

הדרמה בפרשת התינוקת מ"אסותא" נמשכת: בית המשפט העליון דחה אתמול (ב') את בקשותיהן של שש נשים לעבור בדיקה לזיהוי קשר גנטי לתינוקת ובכך הפך את החלטת בית המשפט המחוזי בלוד בעניין.

פסיקת המחוזי התירה לנשים שטופלו ביחידת ההפריה החוץ גופית של בית החולים אסותא בראשון לציון לעבור בדיקה לזיהוי גנטי לתינוקת שנולדה לבני זוג שאינם הוריה הגנטיים ושטופלו אף הם ביחידה. בית משפט העליון קיבל את ערעור היולדת של התינוקת ובן זוגה, שנרשמו בינתיים כהוריה של הקטינה במשרד הפנים, והפך את החלטת בית המשפט המחוזי בעניין.

כזכור, ועדה של משרד הבריאות קבעה כי ישנן 22 נשים בעלות "סבירות נמוכה אך קיימת" לזיקה גנטית לתינוקת, בשל חפיפה כלשהי בין שלבי הטיפול שלהן לאלה של היולדת, שבמהלך ההריון שלה התברר כי ברחמה הושתלה עוברית שאינה שלה. שש מהנשים הללו וחמישה בני זוגן הגישו את הבקשה לעבור את הבדיקה.

פסיקת העליון התקבלה בדעת רוב של שני השופטים עפר גרוסקופף ואלכס שטיין. בדעת מיעוט היתה השופטת דפנה ברק-ארז שסברה שהשתייכותם של המבקשים לקבוצה שנמצאה, על יסוד תחקיר מקצועי, בעלת סיכוי לקשר גנטי לתינוקת, משליכה על הסיכוי של כל אחד ואחד מהנמנים עימה. היא אמרה עוד כי על מנת להתיר את ספקותיהן, יש לאפשר לנשים לעבור את הבדיקה.

השופט שטיין נימק את החלטתו בכך שההסתברות של כל אחת מהמטופלות להימצא כבעלת קשר גנטי לתינוקת מגיעה ל-4.5% ואולי אף פחות מכך, ולכן אינה חוצה את הרף של סיכוי סביר. הוא הוסיף כי מעמדה המשפטי של היולדת כהורה של התינוקת עדיף על מעמדו של כל הורה גנטי שיימצא, אם יימצא, שכן התינוקת באה לעולם רק בזכות האם היולדת שנשאה את ההריון ובתומו הביאה אותה אל אוויר העולם. השופט הדגיש כי אין להפוך את האם היולדת ל"פונדקאית בעל כורחה".

השופט גרוסקופף כתב כי הסיכוי שמי מהמבקשים לבצע בדיקה גנטית בשלב זה להיות ההורה הגנטי נמוך עד נמוך מאוד, ואינו מגיע לכדי "סיכוי סביר" הנדרש על פי החוק על מנת להצדיק ערעור נוסף של מעמד ההורים הפיזיולוגיים. הוא הוסיף כי יש להתחשב באי ההסכמה של האם היולדת ובן זוגה לביצוע הבדיקה.

הנשים ובני זוגן צפויים לבקש מהעליון לקיים דיון נוסף בבקשתם בהרכב שופטים מורחב.

נושאים קשורים:  אסותא ראשון לציון,  בדיקה גנטית,  פרשת העוברים,  חדשות,  בית המשפט העליון
תגובות