חדשות

ארגוני בריאות: אי-אישור מס על סיגריות אלקטרוניות יגרום למגיפת עישון בקרב הנוער

שר האוצר סמוטריץ' נוטה שלא להמליץ ליו"ר ועדת הכספים, משה גפני, להצביע בעד אישור מחדש של המס שיפוג ב-15 בפברואר. בפנייה הוצג, כי חברות הטבק מכוונות את מאמצי השיווק שלהן לבני הנוער. בין 2021 ל-2022 עלו התחלות העישון אצל בני נוער מ-3.4% ל-13.7%

יותר מ-25% מבני הנוער התנסו בסיגריה אלקטרונית. אילוסטרציה

שורה של ארגוני בריאות פנו אמש (מוצ"ש) לשר האוצר, בצלאל סמוטריץ', בקריאה לחזור בו מכוונתו שלא לפעול להעלות את המס על הסיגריות האלקטרוניות מתוך מחשבה "שהן פחות מסוכנות". הארגונים, ובהם ארגוני רופאים, חוקרים ומדענים, טוענים בפנייתם, כי כוונת שר האוצר, כפי שהובעה השבוע בדיונים פנימיים במשרד האוצר ובתקשורת, עומדת בניגוד מוחלט לעמדתו המקצועית של משרד הבריאות ולידע המדעי שהצטבר בשנים האחרונות על נזקי הסיגריות האלקטרוניות.

הארגונים החתומים על הפנייה - איגוד רופאי בריאות הציבור, המיזם למיגור העישון, האגודה למלחמה בסרטן, החברה הרפואית למניעה וגמילה מעישון, המועצה הישראלית למניעת עישון, רשת ערים בריאות, עמותת מדעת והאיגוד הישראלי למקדמי ומחנכי בריאות, הציגו במכתב שלל מחקרים חדשים ועדויות מדעיות מעודכנות על נזקי עישון אלקטרוני.

בנוסף, חשפו כי "נזק מופחת" היא טקטיקה שיווקית מוכרת של תעשיית הטבק והניקוטין ואף הראו בבירור, כי חברות הטבק מכוונות את מאמצי השיווק שלהן לבני הנוער, שכן נקודות מכירה רבות של סיגריות אלקטרוניות נמצאות במרחק של פחות מקילומטר משני שליש מבתי הספר בישראל.

הרקע לפניית הארגונים הוא פרסום עמדתו של שר האוצר, לקראת התכנסותה בשבוע הבא של ועדת הכספים של הכנסת במטרה להצביע על צו המיסוי על סיגריות אלקטרוניות, שיפקע ב-15 בפברואר. השבוע פורסם כי בדיונים פנימיים שקיים סמוטריץ' עם אנשי משרד האוצר, הביע שר האוצר רצון שלא להמליץ ליו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, להצביע בעד אישור צו המיסוי על הסיגריות האלקטרוניות.

בפנייתם, טוענים הארגונים שכבר כיום עישון סיגריות אלקטרוניות הפך למגיפה בישראל, בעיקר בקרב בני נוער וצעירים. לטענתם, המוצר מהווה שער כניסה מרכזי לעולם העישון והנתיב המהיר לעישון סיגריות רגילות, ואף חמור מכך, לשימוש בסמים.

לפי נתונים שהציגו הארגונים, בין השנים 2021 ל-2022 התרחבה דרמטית תופעת התחלת העישון של בני נוער בשיעור של 13.7% בקרב בני 12-14 בשנת 2022, אל מול 3.4% בשנת 2021. בנוסף, שיעור העישון היומי בקרב בני 15-17 יותר מהכפיל את עצמו בארבע השנים האחרונות, מ-4.7% בשנת 2019 ל-9.8% מעשנים יומיים ב-2022.

הארגונים דורשים משר האוצר לאשר בדחיפות את צו המיסוי על הסיגריות האלקטרוניות ולהימנע מהצפת השוק במוצרי עישון זולים ונגישים לילדים, בהתאם למדיניות מדינת ישראל והצהרותיה בפני בית המשפט העליון. "אין כל בסיס להמשיך ולהימנע מהטלת מס דומה גם על סיגריות אלקטרוניות בכלל וסיגריות אלקטרוניות חד פעמיות בפרט, במיוחד לאור התעצמות השימוש במוצרים אלה בתקופה האחרונה", כתבו.

נושאים קשורים:  יצרניות סיגריות אלקטרוניות,  ארגוני בריאות,  איסור עישון,  סיגריות אלקטרוניות,  שר האוצר בצלאל סמוטריץ'
תגובות
אנונימי/ת
13.02.2023, 18:17

כמה טפשות, בורות ורוע יש בממשלה החדשה.
ביטול המס על שתיה ממותקת, ביטול המס על סיגריות, ומה השלב הבא: ביטול חובת שימוש בחגורת בטיחות וביטול הגבלת מהירות בכביש?
חברי הכנסת נבחרו על ידי הציבור במטרה לשפר את חיינו ולשמור עליהם, מדוע הממשלה והכנסת מתאמצים כל כך לפ]עול להקטנת האוכלוסיה? האם זו דרך חדשה לדילול אוכלוסין? האם זו הכנה לשלב שבו יאסרו על שימוש באמצעי מניעה ואז תעלה עוד הילודה??
האם מי שהצביע לחברי הכנסת האלה מוכן להתעורר ולמחות, ולא רק אלו שמראש התנגדו לממשלה כזו??
היכן נציגי הימין השפוי?
היכן הדתיים חפצי החיים??

אנונימי/ת
18.02.2023, 06:41

הפסקתי להילחם. העולם התחרפן. כול אחד שישא במעשיו לטוב ולרע.