חדשות

מומחים עולמיים נגד ההחלטה לבטל המס על משקאות ממותקים בישראל

במכתב רשמי שפרסמו ב-The Lancet, חוקרים ומומחים בכירים בעולם מודאגים מההחלטה לבטל את המס המשקאות הממותקים: "פגיעה חמורה בבריאות הציבור, במחקר המדע ובמעמדה הבינלאומי של ישראל"

משקאות ממותקים. צילום: שאטרסטוק

החלטת שר האוצר בצלאל סמוטריץ' לבטל את מס המשקאות הממותקים מעוררת דאגה וזעזוע בקרב קבוצת מומחים בינלאומיים מהפדרציה העולמית של איגודי בריאות הציבור וביניהם חוקרים מהאוניברסיטה העברית, לצד חוקרים בעלי שם עולמי בכלכלת בריאות, מדעי התזונה ובריאות הציבור. "החלטה זו פוגעת קשות במעמדה הבינלאומי של ישראל ובמוניטין שלה כמופת למדיניות הגיונית מבוססת ראיות", טוענים המומחים.

במכתב רשמי, שפורסם היום (ה') בכתב העת הרפואי The Lancet, רשימת חוקרים ומומחים בכירים בעולם מביעים דאגה עמוקה נוכח ההחלטה לבטל את מס המשקאות הממותקים, והפגיעה שלה בבריאות הציבור, במעמדה הבינלאומי של ישראל ובמאמצים הרבים לשיפור הבריאות ברחבי העולם.

רשימת החתומים על המכתב כוללת שמות ישראליים ובינלאומיים מובילים בתחום בריאות הציבור התזונה, בראשם פרופ' אהרון טרואן מהפקולטה לחקלאות מזון וסביבה שבאוניברסיטה העברית ופרופ' חגי לוין, מביה"ס לבריאות הציבור של האוניברסיטה העברית והדסה; יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור בישראל.

בין יתר החתומים גם בארי פופקין, כלכלן בריאות בעל שם עולמי, דריוש מוזפריאן, דיקן לענייני מדיניות בביה"ס למדעי התזונה של אוניברסיטת טאפטס האמריקאית, שעומד בראש צוות משימה המייעצת לבית הלבן בנושא רעב וביטחון תזונתי, איימי יארו ראשת מרכז גרצ'ן סוונאסון לתזונה, מרטין קרהר מסיטי אוניברסיטה לונדון, וראשי קבוצות העבודה של הפדרציה העולמית לבריאות הציבור, אנה פאולה בורטולטו מרטין מברזיל, מיגל אנגל רויו בורדונדה מספרד, ואילדפונזו הרננדז אגואדו, ששימש בעבר כראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות הספרדי.

וכך הם כותבים: "כחברים בפדרציה העולמית של אגודות בריאות הציבור וחוקרים מובילים בתחומי מדיניות תזונה, מדעי הבריאות והכלכלה, ברצוננו להביע דאגה קיצונית נוכח החלטתו של שר האוצר סמוטריץ', לבטל את מס המשקאות הממותקים כבר ביומו הראשון בתפקידו.

"החלטה זו, שהתקבלה בטרם התייעצות עם אנשי המקצוע בשירות המדינה במשרדי הבריאות או האוצר, ומבלי לקיים דיון בלתי תלוי עם מומחים, מהווה מכה קשה לבריאות הציבור. היא נוגדת הנחיות ברורות וראיות של סוכנויות בינלאומיות, כמו ארגון הבריאות העולמי והבנק העולמי, וכן מחקר מבנק ישראל, המוכיח שהמס הפחית באופן משמעותי את צריכת המשקאות הממותקים".

המומחים מאמינים ללא צל של ספק כי ביטול המס יפגע בחיי אדם ויגדיל את העלויות הכלכליות הישירות והעקיפות למערכת הבריאות ולכלכלת ישראל, הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך. בראייה רחבה יותר, ביטול המס מערער התקדמות נרחבת שנעשתה במקומות אחרים ברחבי העולם.

לדבריהם, המדיניות החדשה "תיחגג" על ידי בעלי אינטרסים שמקדמים את מוצריהם ומתעלמים מהצורך במדיניות שתשמור על בריאותו ורווחתו של הציבור. החלטה זו תיראה כמתעדפת אינטרסים פוליטיים מגזריים על פני קביעות מדעיות בלתי ניתנות לערעור.

עוד מוסיפים החותמים כי החלטה זו פוגעת קשות במעמדה הבינלאומי של ישראל, בהובלתה בתחום הרפואי, המדעי והטכנולוגי, תוך קעקוע המוניטין שלנו כמופת למדיניות הגיונית מבוססת מדע.

המומחים מצהירים כי "אנו תומכים בעמיתינו במקצועות הבריאות בישראל ובציבור הרחב בקריאה לממשלת ישראל לשקול מחדש ולחזור בה מהחלטה לא מתוכננת ונמהרת זו. במקום זאת, תנו להכנסות ממס משקאות הסוכר לשמש למאבק במחלות כרוניות כולל השמנת יתר, וכן קדמו ביטחון תזונתי על ידי הגדלת הגישה הכלכלית לתזונה בריאה, צמצום הפערים הבריאותיים, שיפור הבריאות והרווחה של כל אזרחי ישראל – והוו דוגמה חיובית ולא שלילית להנהגת מדיניות הבריאות העולמית".

פרופ' אהרון טרואן, מהפקולטה לחקלאות, מזון וסביבה שבאוניברסיטה העברית, מוסיף: "מעמדה האיתן של ישראל בקהילה הבינלאומית, בתחומי המדע והבריאות, מבוסס על הובלה ישראלית בייצור ויישום ידע פורץ דרך. עמיתינו חוששים, ובצדק, שההחלטה הנמהרת ונטולת הגיון בריאותי או כלכלי, שולחת מסר מזיק שיחבל במאמצים של מדינות העולם להתמודד עם מגיפת ההשמנה. יש עדיין הזדמנות לתקן, אבל אם לא יחול שינוי, הדבר עלול לפגוע קשות בקשרים המדעיים של ישראל".

נושאים קשורים:  מס על משקאות ממותקים,  שר האוצר בצלאל סמוטריץ',  חדשות,  בריאות הציבור
תגובות
אנונימי/ת
03.02.2023, 09:54

בסדר ביביסטים וחרדים לא קוראים את הלנצט. עוד מדרון שביבי הוריד אותנו לכיוון הגיהנום.

מה ציפיתם מבור שלא מעניין אותו שהמדינה תשלם מחיר יקר עד יעלמותה .
בריאות של הילדים, מתגברים ומבוגרים שישלמו בבריאותם על החלטתו לא רלוונטי בעינו.
חבל על מדינה ששימשה עור לעולם
.

ד"ר קרלוס תלמד לכתוב נכון בעברית וללא שגיאות לפני שאתה מפרסם את דעותיך

זאת ההערה שיש לפרופ' ישראל אדלר על הורדת מחירי הממותקים ועכשיו מאות אלפי ילדים ישתו עוד סוכר. אתה מפתיע

אנונימי/ת
03.02.2023, 22:38

בדקתי, אין פרופ' ישראל אדלר בפנקס הרופאים.
הנ"ל זייף את כתובת המייל שלו ושייך אותה לשיבא. מנהלי האתר מתבקשים לפעול כדי לסלק את הטרול.

אנונימי/ת
03.02.2023, 10:39

כמה פעמים נאמרו ונכתבו הדברים - רופאים לא צריכים להיכשל בפוליטיקה!! אם הפציינט שלי מתעקש לעשן גם אחרי שגרורות מסרטן הריאות התגלו במקומות נוספים בגופו - אני אינני אחראי עליו!! אם חולי הסוכרת מתעקשים לשתות משקאות ממותקים - עלי כרופא לעסוק ברפואה ולסתום את הפה שלי - עד כמה שזה נשמע סזיפי - ומי שזה לא מוצא חן בעיניו שילך לשתות את מי הים של עזה

אנונימי/ת
03.02.2023, 11:16

פוליטיקאים לא צריכים להיכשל ברפואה!

אנונימי/ת
03.02.2023, 11:07

הניוזלטר של הר"י כבר מזמן משמש כצופר צרצר של הירוקים (הניאו נאצים המודרניים)

תנו לאנשים להחליט על עצמם. זה יסוד היסודות של הדמוקרטיה.

אנונימי/ת
03.02.2023, 11:17

מסקנתך: לא צריך ממשלה! כל אחד יעשה ככל העולה על רוחו...

אנונימי/ת
03.02.2023, 15:12

חבל מאוד.מ'ס עם הזמן נשלם כולנו.מניסיון שלי בהרבה משפחות ,במיוהד מרובות ילדים ,המיים ממותקים+ צבע+ קונסרבנט-זה לא הדבר הכי טוב לילדים במיוחד, שמשתמשים בכמות גדולה.חבל מאוד.