חדשות

צוותי הרפואה בישראל מגלים פחות חוסן ממקביליהם בעולם

מחקר שנערך ב"אסותא-אשדוד" העלה נתון מפתיע לנוכח המצב הבטחוני בישראל: בימי התקפות טילים על הדרום, תחושת החוסן של העובדים היתה נמוכה בהשוואה לזו של צוותי רפואה במדינות אחרות במערב

צוותים רפואיים, בית חולים. אילוסטרציה

מחקר שנעשה בבית החולים הציבורי אסותא באשדוד גילה כי  יותר מ-77% מאנשי הצוות הרפואי התייצבו לעבודתם גם בימי המתיחות הבטחונית הקשה וגם כאשר נורו טילים והאזרחים נקראו להישאר סמוך למרחבים המוגנים. עם זאת, המחקר העלה כי הצוותים הרפואיים בישראל מגלים מידה פחותה של חוסן במצבי חירום לעומת זו שמפגינים עמיתיהם במדינות אחרות.

המחקר - "חוסן ותחושת סכנה בקרב אנשי צוות רפואי כגורם מנבא להתייצבות בעבודה במצבים של הסלמה בטחונית ומלחמה", נוהל על ידי צוות מטה הסיעוד בבית החולים אסותא אשדוד, אחות ראשית ענבל עמית וכן שרה סברו כהן, אלונה רויטמן וד"ר ארז ברנבוים (מנכ״ל ביה״ח) ובמסגרתו נעשו סקרים בקרב מאות עובדי בית החולים כדי לבחון את הקשר בין רמת החוסן, תחושת סכנה ונכונות להתייצב לעבודה.

מהמחקר עלו הנתונים הבאים: בימי מתיחות שיא – לרבות בימים שבהם היו התקפות טילים על הדרום ועל אשדוד – רוב העובדים, 77.4%, התייצבו לעבודה חרף הסיכונים. המחקר גם הצביע על כך שככל שגיל העובד היה גבוה יותר – מעל גיל 41 – רמת המחויבות שלו להתייצב בעבודה היתה גבוהה יותר.

עם זאת, המחקר גם העלה כי תחושת החוסן של העובדים – גם אלה שהתייצבו לעבודה בזמן חירום – היתה נמוכה בהשוואה לתחושת החוסן של צוותי רפואה במדינות אחרות במערב. תחושת החוסן היא יכולתו של אדם להסתגל ולהתמודד עם אתגרים וסיכונים בעתות חירום ולקדם טיפול איכותי בזמנים אלה.

החוקרים מציינים כי הממצא עומד בניגוד למה שהיה מצופה למצוא בקרב המועסקים הישראלים, שאירועים בטחוניים או מאיימים לא זרים להם.

"חוסן אישי נמדד בסולם הנקרא סולם קונור דווידסון ובו משיב הנשאל על עשר שאלות הנוגעות לתחושת הביטחון והחוסן האישי שלו", אומרים החוקרים. "ציון הנמצא בחציון התחתון מעיד על תחושת חוסן נמוכה".

תחושת החוסן שנמדדה אצל אנשי הצוותים הרפואיים בישראל היתה נמוכה לעומת זו שנסקרה באוכלוסיה הכללית בכמה מדינות בעולם. כך למשל, מדד החוסן שנבדק אצל הצוותים הרפואיים בישראל היה 28.9 לעומת רמתו באוכלוסיה הכללית – 32.1 בארה"ב, 29.1 בברזיל ו-29 בספרד. גם בבדיקה של רמת החוסן בקרב צוותים רפואיים בעולם נמצאו ערכים גבוהים יותר: 33.4 בקרב רופאים מנתחים ו-36.7 בקרב אחיות בארה״ב בעקבות סערות טורנדו.

המחקר נעשה לפני כשנתיים – דצמבר 2020-ינואר 2021, לאחר תקופה של ירי טילים על העיר אשדוד, אז נדרשו עובדי בית החולים להגיע לעבודתם גם מחוץ לאשדוד כשהנסיעה בכבישי האזור נחשבה למסוכנת. 86.9% מהנשאלים הודו כי הם חשו חוסר ביטחון בדרכם לעבודה.

במהלך ימי הלחימה נרשמו היעדרויות של אנשי צוות רפואי מן העבודה, בעיקר בקרב הורים לילדים בני שנתיים עד עשר. עוד התברר כי פחות ממחצית ההורים לילדים בגיל הזה נעזרו במסגרות שנפתחו בבית החולים בשל ההשבתה של מסגרות החינוך בדרום.

עוד העלה המחקר כי 6.4% מהעובדים השתתפו במפגשי תמיכה רגשית עם פסיכולוג או עובד סוציאלי בבית החולים ו-14.4% אף השתתפו בפעילויות קבוצתיות בעבודה לצורך אוורור רגשי.

עורכי המחקר מציינים כי היערכות מוקדמת של בתי החולים למצבי חירום עוד בעתות שגרה מגדילה את שיעור התייצבות של הצוותים לעבודה.

"המחקר מוכיח עד כמה חיוני להגביר את תחושת החוסן אצל העובדים בכל הארגונים", אומרת ענבל עמית. "אחד המרכיבים העיקריים של חוסן הוא יכולת ההסתגלות, המאפשרת לאדם את היכולת להתמודד עם אתגרים, שינויים וסיכונים ולאפשר לו לשמור על איכות טיפול גבוהה. החוסן חשוב לארגונים בהיבטים רבים, בוודאי לארגונים העוסקים בהצלת חיים כמו בתי חולים ושירותי בריאות".

תחושת החוסן חשובה לא רק בזמן מלחמה, אלא גם בזמן מגיפות, היא מדגישה. עם זאת, היא מוסיפה, המערכת אינה יכולה להתבסס רק על תחושת החוסן של העובדים, אלא עליה לוודא שהם אינם נדרשים להסתכן במצבי חירום.

"צוותי בתי חולים צריכים להגיע לעבודה בלי לסכן את בטחונם האישי ואת בטיחות משפחותיהם", קובעים עורכי המחקר, "זאת כדי לאפשר למערכת הרפואית להמשיך ולספק שירותי בריאות ללא שיבושים או צמצום פעילות".

כבר עתה משלבים ארגונים רבים בתכניות ההכשרה שלהם קורסים לניהול עובדים המתמקדים בחוסן אישי וארגוני. פעילויות אלו כוללות התחשבות באתגרים של הורים לילדים קטנים; אפשרויות לעבודה מהבית, גמישות בסידור העבודה, וקיום ישיבות צוות.

"ממצאי המחקר", אומרים בבית החולים אסותא, "ישמשו את הנהלת הארגון כבסיס להיערכות למצבי חירום כדי להעלות עוד יותר את מספר העובדים המתייצבים לעבודה בעתות הסלמה ביטחונית בעתיד" .

המחקר נבחר להיות מוצג בכנס בינלאומי בנושאי סיעוד שייערך באבו דאבי.

נושאים קשורים:  מחקרים,  אסותא אשדוד,  מצב בטחוני,  חוסן אישי,  התקפת טילים,  צוותים רפואיים
תגובות
אנונימי/ת
27.01.2023, 20:49

תוצאות המחקר מוכרות לי מעבודה הגמר שלי בבר אילן על תחושת הביטחון בקרב אנשי צוות בעת לחימה גרעינית.
פרופ' י. בר דיין- פנומן- היה המנחה שלי.