חדשות

מילות הפרידה של אש: "אפליה במערכת הבריאות היא מדרון חלקלק"

בטקס חילופי מנכ"לים במשרד הבריאות, הבטיח המנכ"ל הנכנס משה בר סימן: "נטפל בתורים, ניישר קו עם הרגולציה הבינלאומית ונכשיר קלינית הרבה יותר סטודנטים"

חילופי מנכ"לים במשרד הבריאות. משה בר סימן טוב ופרופ' נחמו אש. צילום: דוברות משרד הבריאות

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, נכנס לתפקידו החדש-ישן בסוף השבוע (ה'). בטקס חילופי המנכ"לים נכחו, מלבד המנכ"ל הנכנס והמנכ"ל היוצא, פרופ' נחמן אש, גם סגן שר הבריאות, ח״כ משה ארבל, נציב שירות המדינה, פרופ' דניאל הרשקוביץ, ראשי מערכת הבריאות והנהלת משרד הבריאות.

בדברים שנשא בטקס אמר המנכ"ל הנכנס, משה בר סימן טוב, כי בין הנושאים החשובים והדחופים שקבע לעצמו לטפל בהם, נמצא "אתגר כוח האדם במערכת בכל המימדים – להגדיל את מספר הסטודנטים לרפואה וסיעוד – לא בתוספות מדודות בקצב איטי אלא לעשות מהפכה של ממש".

הוא התייחס במיוחד לבעיה הבוערת של סטודנטים לרפואה הלומדים בחו"ל ואמר: "היום ישנם רופאות ורופאים מצוינים שהוכשרו בארץ ברמה מקבילה לטובי בתי הספר לרפואה בעולם, ומאידך רופאים שחלקם קיבלו את הכשרתם בבתי ספר לרפואה במדינות שאין בהן מערכת בריאות. אנחנו צריכים למצוא דרך לגשר על הפער הזה באמצעות הגדלה מסיבית של מספר הסטודנטים לרפואה בארץ ביחד עם שר החינוך והמועצה להשכלה גבוהה והירתמות של מערכת הבריאות שלנו להכשרה קלינית של הרבה יותר רופאים בתשתית הקיימת – בבתי החולים ובקהילה".

בר סימן טוב הבטיח: "נטפל גם בתורים, בעומסים ובזמני ההמתנה שהלכים ומתארכים בכל השירותים ובכל הארץ ובכל עונות השנה. זה אתגר עצום לכל מדינה, בטח למדינה שתוך פחות מעשור מספר הקשישים בה יכפיל את עצמו ובכל חמש שנים האוכלוסיה בה גדלה במיליון איש. אבל כבר הוכחנו מספיק פעמים שתוספת משאבים מתונה וקשב ניהולי יכולים לייצר שינוי משמעותי בפרק זמן קצר".

על הרגולציה אמר "אנחנו חייבים לעשות טיפול עומק בביורוקרטיה וברגולציה ולשנות באופן יסודי את ניהול הסיכונים שלנו. אנחנו צריכים לעשות צעדים משמעותיים מאוד בכל הממשק שלנו עם היצרנים והיבואנים – הדרך בה אנחנו עובדים היום לא מתאימה למדינה גדולה של אוטוטו 10 מיליון אנשים וטריליון וחצי תוצר".

המנכ"ל הוסיף כי "ברישום תרופות ואמ"ר וברישוי עסקים בכלל אנחנו ניישר קו עם הרגולציה והסטנדרטיזציה הבינלאומית ונעביר את האחריות ליצרנים וליבואנים. זו גם תהיה התרומה החשובה שלנו למלחמה ביוקר המחיה ופערי המחירים הלא סבירים בינינו לבין מדינות אירופה וארה"ב.

"כמו שלמערכת הביטחון יש תכנית רב שנתית, כך תהיה גם למערכת הבריאות. אין דרך להתמודד עם האתגרים הללו בלי מסגרת יציבה של תכנון ומשאבים ולכן נקבע בהסכמים שגם למערכת הבריאות תהיה תכנית רב שנתית.

פרופ' נחמן אש, מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, אמר כי "ייחודו של המשרד הזה, שהבלתי מתוכנן והבלתי צפוי מעסיק אותו כעניין של שגרה – יום יום, שעה שעה. והמנהל את המשרד, המנכ"ל, חייב לתכנן ולחתור במבוך מערכת הבריאות אל ימי רווחה, במקביל למתן מענה לכל האירועים הבלתי צפויים. זה מה שהנחה אותי בתפקידי".

עוד אמר אש: "נזקי המגיפה הממושכת באים לידי ביטוי לא רק בקורבנות המחלה, אלא הם מסביבנו בכל מקום: בחינוך, ברווחה וגם במערכת הבריאות. היה צורך חיוני לחזור לשגרת פעילות, לתכנן לטווח הקצר והארוך, ולחזור ולהשקיע בתשתיות שישרתו את מערכת הבריאות והציבור בשנים הקרובות. כך פעלתי, ובמבט לאחור אני חש סיפוק רב שהצלחנו להחזיר את המשרד לתלם עשייה שאיננה קורונה, וזה לא היה קל".

פרופ' אש קרא למנכ"ל הנכנס "לעמוד על המשמר מפני כל נגיסה בערך השוויון שנמצא כנר לרגלינו ואף מעוגן בחוק ביטוח בריאות ממלכתי. מערכת הבריאות משלבת בתוכה את כל בני המגזרים השונים שעובדים כתף אל כתף מדי יום ושעה כדי לטפל בתושבי המדינה ולהציל את חייהם ללא הבדל דת, גזע, מוצא, מגדר, העדפה מינית, מצב סוציואקונומי, דעה פוליטית וכדומה. אסור בתכלית האיסור שמשהו מתוך זה ישתנה.  אנחנו יודעים שהמדרון מאוד חלקלק וצעד אחד בכיוון לא נכון עלול לדרדר את המערכת במהירות כלפי מטה".

מבין נושאי הפעילות בהם טיפל המשרד בקדנציה שלו, בחר פרופ' אש להדגיש את תחום בריאות הנפש, קיבוע אלפי התקנים שניתנו לטובת הקורונה, מיסוד מודל התקצוב, קידום בריאות ומניעת תחלואה והעיסוק בהון האנושי במערכת הבריאות. "המאבק שלנו לשמירת האטרקטיביות התעסוקתית של מערכת הבריאות הציבורית מחייב פתרונות יצירתיים והשקעת משאבים", אמר פרופ' אש.

בעניין תורנויות המתמחים אמר: "אני רואה את המאמץ שלנו לקצר את משך התורנות של המתמחים כחלק מההתמודדות עם השחיקה. אף שהתקדמנו עם מתווה ישים שמחזק את הפריפריה, לא השלמנו את המלאכה. כפי שניתן לראות, חלק מהדברים שעשינו הן התחלות, שלא הספקנו לסיים. שנה וחצי זה זמן קצר מאד לתהליכים כאלה והתחושה האישית שלי היא של משהו שנגדע באיבו. אבל אני בטוח שתהיה לכך המשכיות בעשייה של המשרד תחת המנכ"ל הנכנס".

נושאים קשורים:  פרופ' נחמן אש,  משרד הבריאות,  חדשות,  מערכת הבריאות,  מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן-טוב
תגובות
אנונימי/ת
20.01.2023, 09:41

מהפח אל הפחת

21.01.2023, 21:49

מה עם תוספת מיטות אישפוז כלליות ובפסיכיאטריה? מה יעשו בוגרי סיעוד ורפואה ללא תוספת תקנים? מי בכלל ילך ללמוד סיעוד בתנאי עבודה בשירות הציבורי כפי שכיום - אלימות, צפיפות, אקרדיטציה ועוד?

אנונימי/ת
21.01.2023, 22:24

מריונטה של עבריין סידרתי.

31.01.2023, 21:41

הציטוט בכותרת, מפי מי שהוביל את הפיתוח החדשני של הדרכון/התו הירוק הזכור לרע, מפתיע מאד.