חדשות

שר הבריאות חתם על קיצור הסטאז' בחצי שנה לסטודנטים מצטיינים

הורחבה רשימת המקצועות להתמחות במסלול סטאז' ישיר והוסדרה תקופת הסטאז' | פרופ' אש: "לטווח הארוך נקבל רופאים איכותיים מהר יותר" | פרופ' קלוגר: "הרפורמה לא הובאה לידיעת הגורמים הרלבנטיים ועלולה להיכשל"

סטאז'רים ב"שערי צדק". צילום ארכיון: יונתן סינדל/ פלאש 90

שר הבריאות אריה דרעי חתם בשבוע שעבר על החלטת ועדה בראשות פרופ' שאול יציב, מנהל האגף לרישוי מקצועות רפואיים, לקיצור תקופת הסטאז' לסטודנטים מצטיינים לרפואה בחצי שנה, והרחבת רשימת המקצועות שבהם יוכלו לבצע את הסטאז' ולהמשיך להתמחות.

על ההחלטה אמר שר הבריאות: "ההחלטה שאישרנו תעודד מצוינות בלימודי הרפואה ותסייע למערכת הבריאות להתמודד עם האתגרים העומדים לפתחה. סטאז'רים מצטיינים יזכו לקיצור תהליך ההכשרה ויכנסו מהר יותר לעבודה במוסדות הבריאות. זוהי בשורה למערכת הבריאות ולדור העתיד של הרופאים במדינת ישראל".

בהתאם להחלטה, תקופת הסטאז' תחולק לשניים: תקופת ליבה שתארך שישה חודשים ותקופת התנסות מותאמת אישית שתכלול חודש חופש וחמישה חודשים נוספים. תקופת הליבה תהיה זהה לכל הסטאז'רים, ללא קשר למוסד הלימודים בו למדו או למסלול ההתמחות שבו יבחרו, עם תכנית לימודים מובנית ותוך הוראה מוסדרת. התקופה תכלול שישה חודשים של סבבי חובה (בסדר משתנה): שלושה חודשים ברפואה פנימית, חודש בכירורגיה כללית, חודש בילדים וחודש במלר"ד.

בסיום תקופה בכל מחלקה, תעריך הנהלת המחלקה את כשירותו של הסטאז'ר להמשיך ולעבוד כרופא. הערכה זו תתבצע כהערכה מבוססת מיומנויות שאותן הסטאז'ר יצטרך להוכיח בתקופת שהותו במחלקה. אם יעבור הערכות אלו יוכל להמשיך לחלק הבא באופן ישיר, ואם לא - יצטרך לחזור על המחלקות שבהן נכשל ובסיומן יעבור הערכה מחודשת.

גם לתקופת ההתנסות המותאמת אישית תוכננה תכנית מסודרת. סטאז'ר שעבר בהצלחה את החלק הראשון יוכל לבחור בין מסלול אלקטיב שבו ישובץ במחלקות השונות לפי העדפתו (עד שתיים) על מנת להחליט באיזה תחום להתמחות, לבין מסלול הסטאז' הישיר בהמלצת מנהל המחלקה. סטודנטים אלה יקבלו סמכויות נרחבות יותר מאלה שניתנו להם בתקופת הסטאז' הראשונה.

מסלול הסטאז' הישיר יהיה רלוונטי רק לסטאז'רים מצטיינים, שהשיגו את מלוא המיומנויות בתום תקופת הליבה של הסטאז'. אלה יוכלו לבצע מסלול ישיר להתמחות במגוון מקצועות לפי בחירתם ביחס למקובל כיום. כמו כן, תורחב רשימת המקצועות מהשלושה הקיימים לרוב מקצועות הבסיס, ובהם תינתן האפשרות להמשיך להתמחות במסלול סטאז' ישיר, לכל התמחות בסיס מוכרת.

פרופ' נחמן אש, מנכ"ל משרד הבריאות, מסר: "החלטה זו מהווה שינוי מהותי ובשורה לכל הסטודנטים לרפואה ולמערכת הבריאות כולה. לטווח הארוך נקבל רופאים איכותיים יותר שישתלבו בצורה מהירה, חלקה ומקצועית במוסדות הבריאות, ויקלו על המערכת כולה".

"השינוי בהכשרה בשנת הסטאז' הוכרז בחופזה"

ואולם, לא כולם מרוצים מהשינוי. פרופ' יורם קלוגר, מנהל המחלקה לכירורגיה כללית ברמב"ם, לשעבר יו"ר איגוד הכירורגים, מתח ביקורת חריפה על הרפורמה במאמר שפורסם ב"דוקטורס אונלי". "'הרפורמה' בשנת הסטאז', בלא שהובאה לעיון ולידיעת הקלינאים, המורים, מנהלי המחלקות המלמדות ויו"ר האיגודים הרלוונטיים האחראים על ההתמחות בתחומם", כתב פרופ' קלוגר, "עלולה להיכשל בדיוק כפי שנכשל יישום ההצעה לקיצור שעות התורנות למתמחים.

לדבריו, "השינוי בהכשרה בשנת הסטאז', עליו הוכרז בחופזה, בלא שניתן היה לעיין בהצעה ולהעיר הערות, כפי שמקובל בהנחיות אחרות שמוציא משרד הבריאות, עלול לשנות שינוי מהותי את הכשרת המתמחים ולהפוך את שנת הסטאז', מתצורתה העכשווית - שנה מבוזבזת, לשנת הכשרה אבודה שלא ניתן יהיה לשקמה בעתיד".

נושאים קשורים:  סטאז',  הכשרה רפואית,  סטודנטים לרפואה,  שר הבריאות אריה דרעי,  פרופ' נחמן אש,  פרופ' יורם קלוגר,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
11.01.2023, 19:21

מה זה "סטאז'רים מצטיינים"? אלו שלא נכשלו בפעם הראשונה?
ומה לגבי עתודאים? יוכלו להתחיל שירות מוקדם יותר?

אנונימי/ת
11.01.2023, 19:43

קיצורי דרך מובילים לאבדן הדרך

11.01.2023, 20:44

כל הסיפור הזה נראה מוזר.

אנונימי/ת
11.01.2023, 21:01

שלא נדבר על זה שמנהלי מחלקות בילדים באזור המרכז לא מכירים בסטאז ישיר..

11.01.2023, 23:21

האם גם בתכנית החדשה סטאזרים לרפואה ימשיכו להיות על תקן פלבטומיסטים - אקגיסטים מחלקתיים?

תקופת הסטאז' היא התקופה החשובה ביותר והמאתגרת, בה הסטז'רים נחשפים למחלקות שונות ולומדים המון בעיקר את הפרקטיקה ליד מיטה החולים, גם רובם לא יודיעם איזה התמחות יעשו בהמשך, זאת ההזדמנות לבחור באיזה התמחות לבחור, ומה עם בוגרי חו"ל שהם 60% שאף אחד הזכיר אותם, הם חייבים את הסטאז' הארוך, יש רושם שרוצים לפגוע ברמת הרפואה, לקצר שנות לימוד ל5 לקצר התמחות וגם את תקופת הסטאז' לדעתי כל המהלכים הללו יגרמו לירידה ניכרת ברמת הרפואה ויעלו בחיים של מטופלים, לא נדבר על הזנחת בדיקת המטופלת וללכת לכיוון הדיגיטאלי והרפואה במקוונת

אנונימי/ת
12.01.2023, 11:46

נו... זה לא חדש סטאג'רים עושים תורנות בפנימית, ועכשיו הולכים להפוך אותם לרופאים לפני הזמן ולתת להם לעשות תורנות בלי שזה ישמע לא טוב.

אנונימי/ת
12.01.2023, 11:55

זכותי לציין אחר 53 שנים כרופא וכמנהל מחלקה פנימית בעבר שהרפורמה" נראה לי לא במקום, סטג'הינו העמוד שעליו בונים את ההבנה והיסוד של המקצוע. מי יקבע ואייך מי סטג'ר מצטיין, מה הם הקריטריונים?
תעוררו עמיתי, הצד לא נכון.

כרופאת משפחהותיקה זוכרת עד כמה תקופת תרמה לי. התחלת הבנת עבודה ואחריות. מכירורגיה )ועד היום אני מבצעת כירורגיה קטנה במרםאה) למיון. לרפואה המשפחה כמעט לבד במושבים.
עבודה כאילו מלאה אך עם ליווי השגחה ובקרה צמודים.
לדעתי -גם המצתיינים עש הבדל בין ידע ומשומו- וחבל.

קראתי בעיון את הפרטים הקצרים שהתפרסמו כאן. כמנהל מחלקה אורטופדיתבמשך שנים רבות חושבני שזאת הצעה גרועה שמונעת חשיפה של סטאז'רים למחלקות השונות בצורה תקינה.

לדעתי על סטאז'רים להיחשף כתוכנית חובה למחלקות כירורגיה כללית ומחלקת ילדים לפחות במשך חודשיים כל אחת, כך שעם 3 חודשים חובה בפנימית יהיו 7 חודשי השתלמות חובה.

בהמשך יש מקום ל 5 חודשי בחירה במחלקות אחרות - במשך חודש כל אחת, במחלקות כאורתופדיה וטראומטולוגיה, גניקולוגיה, רנטגן, נאורולוגיה, אונקולוגיה, הרדמה, ואחרות,

אבל גם לאפשר רק לפי בקשה לסאז'ר לבצע מתוך 5 חודשי הבחירה ביצוע של בחירה אחת במשך חודש במחלקה אחת כולל גם במחלקות החובה, כלומר ביצוע של 4 חודשים בפנימית, או 3 חודשים בכירורגיה או 3 חודשים בילדים, 2 חודש בחירה במחלקות האחרות.

אנונימי/ת
12.01.2023, 14:22

מפתיע שפורום דקני רפואה כמו גם המועצה להשכלה גבוהה הממונים על תכנית הכשרת הרופא לא היו שותפות להחלטה.

12.01.2023, 14:32

הנה התחלה של מעשי האיוולת של הממשלה ההזויה ושר הבריאות הפושטאק המורשע.
כרופא וכמנתח כ-40 שנה, שנים רבות אני גורס כי הכשרת הרופאים ארוכה ומיותרת. יש במגרתי תכנית להכשיר רופא מומחה ב-3 שנות לימוד, 1 שנת סטאז׳ ו-3 שנות התמחות.
בתכנית שלי הכל מקוצר למעט הסטאז׳.
אין כל קשר בין סטודנטים מצטיינים לאיכויותיהם כרופאים. הסטאז׳ הוא הפרוזדור לרכישת מיומניות ידניות (למשל אינטובציה, החדרת וריד מרכזי, יילוד, תפירה, ועוד) וחידוד החושים הקליניים. כהערת שוליים - אני מכיר סטאז׳רים שלא החדירו קטטר פולי במהלך תקופה זאת.
דווקא את הסטאז׳ הייתי משמר.
אני תמה על הסכמת ראשי ההסתדרות הרפואית למהלך כזה. המהלך אינו מצביע על קידמה. הוא מצביע על חפזון ולהיטות להראות ״קבלות״ למען הניראות והרושם.
לסטאז׳רים עצמם אני קורא לא לוותר על שנה חשובה זאת ולהאבק להשארתה.
צעד מסוכן.

אנונימי/ת
12.01.2023, 19:53

אריה דרעי ??? , מה לך ולרפואה ?? האם למדת את זה - בהיותך אסיר
בכלא?? מקוה שלא תגנוב!! לנו את המקצוע הנהדר , [בהיותך גנב - על פי החלטת בית המשפט ] . עדיף שתלך למחוזות אחרים

החלטותיו של השר העברין נעשו בחופזה וללא כל בדיקה ושיקול ומגמתן פופוליסטית בעליל.
אשר לדבריו של פרופ' קלוגר, ברור שיש לחשוב מחדש על תכנית הסטז' המיושנת.

אנונימי/ת
13.01.2023, 20:50

מה יש להוסיף על כל התגובות? שר פושע, מחליט החלטות טיפשיות וחפוזות, חסרות משמעות ועם פוטנציאל לגרום נזק.
אפשר גם להחליט שסטודנט מצטיין* יעשה רק חודש אחד סטאג' ואם הוא מצטיין גם בזה יקבל תעודת מומחה מיידית (לפי הגרלה) וככה נפתור את בעיית חוסר הרופאים.
* מצטיין - ממוצע מעל 80

חסרה לי תגובת ההסתדרות הרפואית בנושא מינוי השר הגנב ובנושא שינוי הסטאז ?

אז אחריי "שהייה" של חודש אחד בלבד נניח בכירורגית המנהל מחלקה יחליט אם מדובר בסטאזר מצטיין. ב ד י ח ה.
מישהו עקב פעם מה בכלל הסטאזר עושה בכירורגיה.?
וכמה מנהלים בכלל מכירים אותם?
ולמה שבעצם יכירו??

11.07.2023, 22:51

אני מברך את מוסדות הרפואה ובוגרי המחזור הראשון של עוזרי רופאים! אני, בתור עוזר למנכ״ל משרד הבריאות העליתי בשנות ה-90 את הנושא בפני משרד הבריאות לאחר שהעסקתי בהצלחה עוזר לרופא מארה״ב במיון של שערי צדק במשך מספר שנים. ישבנו מספר חודשים בועדה עם נציגי מד״א , אולם לא הצלחנו להעביר החלטה חיובית בעינין. כל טוב והצלחה לבוגרי הקורס הראשון שללא ספק יקדמו את עבודת צוותי המיון בארץ. דר׳ יעקב אדלר, מנהל המיון במרכז הרפואי שערי צדק במשך 25 שנים.

Sent from my iPhone11 Jul 2023, at 19:59, Doctors Only wrote: